Hokejisté pražské Slavie prohráli ve 20. kole extraligy s Plzní 0:3 a připsali si v jedenáctém domácím zápase v sezoně už osmou porážku. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky navíc potřetí z posledních čtyř zápasů v O2 areně nedokázali vstřelit branku. Plzeň zabrala po čtyřech porážkách za sebou a gólman Marek Mazanec udržel poprvé v sezoně čisté konto.

Poslední extraligové kolo před reprezentační pauzou v neděli nabídlo atraktivní souboj o první místo tabulky. Vedoucí Sparta doma přivítala České Budějovice, které na čelo ztrácely jen bod. Hosté vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech.

Nevídané rozuzlení dostal duel extraligových hokejistů Zlína v Liberci. Vyrovnané střetnutí rozhodla v prodloužení dvě trestná střílení. Zatímco hostující Ondráček svůj pokus neproměnil, Bartovič se nemýlil a trefil Bílým Tygrům dva body a vyhoupl je do čela extraligy. Berani v posledních šesti zápasech pětkrát prohráli, ale zároveň ze čtyř utkání vydřeli pět bodů.

Vítkovice přetlačily v 20. kole extraligy Karlovy Vary 4:3, i když hosté v závěru sahali po vyrovnání. Klíčovou zásluhu na vítkovické výhře měl útočník Jiří Burger, který dva góly vstřelil a jeden připravil. Hosté se vzpamatovali až za stavu 0:3 v poslední části, ztrátu už nedohnali a po pěti utkáních v řadě nebodovali.

Hokejisté Třince zvítězili ve 20. kole extraligy na ledě Kladna vysoko 6:2. Po bezbrankové úvodní třetině přispěl k páté výhře obhájce titulu na kladenském ledě za sebou dvěma góly Zbyněk Hampl, jenž si navíc připsal asistenci. Oceláři tak vrátili svému dnešnímu soupeři porážku 1:4 z prvního vzájemného souboje sezony v Třinci.

Litvínov porazil ve 20. kole extraligy Mladou Boleslav 4:3, přestože ještě po druhé třetině prohrával 1:3. Severočeši ale góly Martina Ručinského, Viktora Hübla a Martina Jenáčka výsledek otočili. Jenáček rozhodl v 55. minutě.

Hokejisté Pardubic porazili Kometu 3:1 a poprvé v sezoně zvítězili potřetí v řadě.

Sparta - České Budějovice 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)

Když se hraje o první místo extraligové tabulky, mají létat jiskry. To si zřejmě řekli hokejisté Sparty a Českých Budějovic a v nedělním duelu 20. kola to na ledě potvrdili.

Jiskry létaly, góly padaly a šest tisícovek diváků se rozhodně nenudilo. Jen ten výsledek byl nakonec příznivější pro hosty z jihu Čech – vyhráli 3:2 po nájezdech. „Byl to parádní zápas s parádním zakončením, pro nás bohužel nešťastným. Ale lidi se museli bavit,“ zhodnotil dramatický mač sparťanský obránce Jan Hanzlík.

Zábavy nabídli borci obou týmů dost a dost. Hlavně v závěru základní hrací doby se na ledě dost jiskřilo. Sparta odehrála závěrečné minuty a skoro celé prodloužení v oslabení.

„K rozhodčím se nesmím vyjadřovat. Ale myslím, že emoce k takovémuto zápasu patří. Bylo to poslední utkání před reprezentační pauzou, takže nebylo proč se šetřit. Oba týmy do toho šly na sto procent,“ povídal Hanzlík.

Do čela tabulky se vyhoupnul Liberec, Sparta a České Budějovice jsou s 38 body na druhém a třetím místě. Pražany nemrzí, že přišli o vedení. Oproti loňské mizérii si užívají chvíle na výsluní.

„Určitě nás překvapilo, že hrajeme tak nahoře. Vstoupili jsme do sezony prakticky s novým týmem. Sedlo si to, šlape nám to, občas máme i štěstí. Ale štěstí přeje připraveným,“ řekl Hanzlík, který jako jeden z mála přežil letní zemětřesení ve sparťanském kádru.

Pod novým trenérem Josefem Jandačem to Spartě jde. Projevuje se to i na zvedající se návštěvnosti domácích zápasů. V neděli byla Tesla Aréna zaplněná velmi slušně a hráči obou stran fanouškům jako bonus nabídli hned osm sérií nájezdů.

„Byl to parádní zápas. Ty nájezdy mě ale mrzí,“ vrtěl hlavou gólman Tomáš Pöpperle, který se do branky vrátil po třízápasové pauze. V utkání zářil – v 59. minutě například zneškodnil Gulašovo trestné střílení – ale v nájezdech ho pokořil Jiří Šimánek. „Myslím, že jsme byli ve třetí třetině lepší, ale nedali jsme šance a ke konci jsme začali být vylučovaní,“ mrzelo sparťanského brankáře.

Branky a nahrávky: 34. I. Rachůnek (Broš, Jánský), 36. Přibyl (Broš) - 25. Pletka (L. Květoň, J. Novák), 36. Šimánek, rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Souček, Trombík - Charvát, Bejček. Vyloučení: 7:7, navíc Sersen 5 min. a do konce utkání, Kasík (oba Sparta) - L. Květoň (Č. Budějovice) oba 10 min. Bez využití. Diváci: 6071.

Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Husák, Philipp, D. Kočí, Kasík, Kučný - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Pacovský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Č. Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Vráblík, Mikuš - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, Pletka - L. Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Vítkovice - Karlovy Vary 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)

Začátek zápasu byl v režii Vítkovic a deset minut se hrálo na jednu branku. Hosté úvodní nápor Ostravanů přikrmili dvěma slepenými fauly, ale 103 sekund hry v dvojnásobném oslabení přečkali, byť šance Burgra a především Šedivého volaly po gólovém zakončení.

Energie úpěla větší část první třetiny pod tlakem. Jednou se ji však naskytla ideální možnost na brejk a Pechova rána jen o centimetry minula cíl. Nakonec ale nátlakový styl Vítkovic ještě před koncem zahajovací části slavil úspěch. Domácí si vytaženým forčekinkem vynutili chybu v karlovarské rozehrávce a Burgrův pas na najíždějícího spoluhráče obránce Rohan zřejmě holí usměrnil do vlastní branky.

Západočeši marně hledali recept na výtečně bruslícího rivala. Pohyb Vítkovic jim působil velké nesnáze, ze kterých pramenily další fauly. Možnost na druhý gól promarnil Szturc, domácí se dočkali až v další přesilovce, a i když Salfický Burgrovu ránu ve 32. minutě ztlumil, puk ještě doklouzal za brankovou čáru.

Elitní ostravská formace byla v novém složení s Pohlem na křídle vidět a ztrestala i další hostující vyloučení. Káňa ještě mířil do tyče, ale Burger pak křížným pasem našel u tyče nekrytého Pohla a ten zvýšil na třígólový rozdíl.

Ze stínu Karlovarští vystoupili až v třetím dějství. Melenovský už po pěti vteřinách využil přesilovku a hostů bylo najednou plné hřiště. Bombic osm minut před koncem dokonce snížil na 2:3, ale budíček Západočechům zazvonil pozdě. Po ojedinělém brejku pojistil výhru Vítkovic Tomáš Káňa.

Kumstát sice ještě znovu přiblížil Energii k remíze, ale tu odmítl Málek, který při hostující power play lapil velkou šanci Pecha.(ČTK)

Branky a nahrávky: 17. Burger (J. Káňa), 32. Burger (Sloboda), 35. Pohl (Burger, Kudělka), 56. T. Káňa (Štefanka, Kolouch) - 48. Melenovský (Gřegořek), 52. Bombic (Melenovský, Dej), 59. Kumstát (Pech). Rozhodčí: Mikula, Minář - Bryška, Čech. Vyloučení: 6:8, navíc D. Nosek a Skuhravý (oba Karlovy Vary) oba 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5546.

Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Ovčačík, Voráček, Sloboda, Rehák, Bartoň - Pohl, Burger, J. Káňa - Pabiška, Húževka, Walker - Šedivý, Strapáč, Szturc - Kolouch, Štefanka, T. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.
K. Vary: Salfický - D. Nosek, Gulaši, Gawryletz, Mocek, Gřegořek, Bombic, Gründling, M. Rohan - Kumstát, Pech, Košťál - Zaťovič, Skuhravý, Mikeska - Dej, Melenovský, Skladaný - Zucker, Kupec, T. Rohan. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.

Pardubice - Brno 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Urostlý chasník z Nového Města nad Metují Pavel Brendl o sobě dává pořádně vědět. Pod vítězstvím nad Brnem se leskne jeho podpis.

Pardubická pětadvacítka se prosadila v přesilové hře, navrch nahrála Elkinsovi na první gól zápasu a ještě stihla rozezvučet tyč. S třicetiletým útočníkem v sestavě „pojišťováci“ vyhráli všechna utkání, což se jim povedlo poprvé v sezoně. Brendl polil Pardubice živou vodou a ty se procpaly už na čtvrtou příčku extraligové tabulky.

Borec se střeleckým nadáním od boha si užívá také neochvějné důvěry kouče Hynka. V první třetině se zařadil po bok zámořských borců Elkinse se Simem, od druhé třetiny se přesunul do elitní Koukalovy řady místo zraněného Starého.

V přesilové hře strávil na ledě prakticky pokaždé celé dvě minuty. Takovou porci času si nevystřílel ani osvědčený bombarďák Bartek.

Navíc Brendl důvěru splácí. V minulém kole parádní ranou překonal českobudějovického Kováře, včera si vychutnal i brněnského Trvaje. V početní výhodě si počkal na přihrávku Borera a tvrdým příklepem zvýšil na 3:1.

Pokračuje také obroda borců zpoza Atlantiku. Elkins skóroval dvakrát a třetí zásah mu překazil skvělým zákrokem lapačkou Trvaj. Kritizovaný Sim jednou asistoval a bodoval už potřetí v řadě.

Branky a nahrávky: 2. Elkins (Brendl, Sim), 23. Elkins (Sim), 34. Brendl (Borer, Kolář II) - 20. L. Čermák (Jaroslav Svoboda, Dlouhý). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 8642.

Pardubice: M. Růžička - Sičák, Kolář II, Píša, V. Kočí, Benák, Borer, M. Drtina - Kolář I, Koukal, T. Nosek - Bartek, Kousal, Buchtele - Sim, Elkins, Brendl - Radil, Nahodil, Rákos. Trenéři: Hynek a Lubina.
Brno: Trvaj - Švrček, Žižka, Kováčik, Kempný, Valach, Malec - T. Pospíšil, Petrovický, Hubáček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Podkonický, Jakub Svoboda - H. Zohorna, Koreis, Jankovič. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Kladno - Třinec 2:6 (0:0, 2:3, 0:3)

Navnaděni výsledkem z Mladé Boleslavi se hokejisté Kladna chystali v nedělním utkání extraligy na soupeře podstatně silnějšího. A mistrovský Třinec kvality prokázal. To, co Rytířům v první čtvrtině na svém domácím ledě půjčil, rychle inkasoval zpět. Byť výsledek 2:6 je pro Středočechy trochu krutý, po většinu duelu totiž sahali po lepším skóre.

Kladno dokonce nad Oceláři vedlo, když v úvodu druhé třetiny protlačil za Vojtkova záda svůj bekhend Lukáč. Jenže paradoxně právě začátek druhého dějství byl pro Rytíře nejhorší pasáží v utkání. Vyrobili během pár minut tolik chyb, že Třinec nakonec tři potrestal. A vedení 3:1 už nepustil.

Domácí trenéry mrzela další mizérie při vlastní přesilovce. Po Boleslavi ztrestal kladenskou chybu v početní převaze tentokrát Adamský, a přestože byl faulovaný, se štěstím a zásahem bránícího Kafky Cikánka překonal. Bylo to 1:2.

Cikánek sice udivoval zákroky lapačkou, ovšem po zemi byl zranitelný. Třetí gól mu takhle dal Bonk, byť byl puk tečován bruslí jednoho z hráčů před bránou. Platnost potvrdil videorozhodčí.

Kalla pěkným švihem po buly snížil ještě do druhé pauzy, nalil tím týmu dávku naděje, ale Třinec třetí třetinu zkušeně odbránil, počkal si na vlastní přesilovku a tu rychle Hamplem využil. Pak ještě poražené dvakrát dorazil pěknými kombinacemi. Zakončovali opět Hampl a po něm ještě mladíák Rufer.

Branky a nahrávky: 21. Lukáč (Hovorka, Kalla), 37. Kalla (Knotek) - 22. Hrňa (Polanský, Klimenta), 26. Adamský (Zíb), 33. Bonk (Hudec, Hampl), 48. Hampl (Zíb), 57. Hampl (Peterek, Hrňa), 60. Rufer (Ostřížek, Orsava). Rozhodčí: Hrubý, Polák - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2715.

Kladno: Cikánek - D. Růžička, J. Drtina, Lepine, Toman, Majeský, Mir. Dvořák - Bicek, Patera, Kuchler - Hovorka, Lukáč, Kalla - Eberle, Bělohlav, Kafka - Valský, Knotek, Bílek. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Třinec: Vojtek - Hrabal, Zíb, Cartelli, Hudec, Richter, Lojek - D. Květoň, Bonk, Hampl - Havel, Peterek, Adamský - Klimenta, Polanský, Hrňa - Orsava, Ostřížek, Rufer. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Liberec - Zlín 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Zápas odstartovaly velké šance na obou stranách. Za Severočechy byl blízko brance Bartovič a za hosty Veselý, brankáři Pinc a Sedláček se ale v úvodu vyznamenali. Další šance přibyly až v závěru třetiny, kdy Vantuch a Bartovič nevyzráli na brankáře Zlína.

Berani v úvodu druhého dějství přehrávali Liberec, ale domácí držel Pinc. Postupně vychytal Čajánka, Důrase a při dalším pokusu hostů mu pomohl obránce Štich, když z brankoviště vyboxoval puk do bezpečí. „Byla to úporná bitva. Zlín hrál organizovaně z obrany a měl nebezpečné protiútoky. Několikrát nás zamotal v našem obranném pásmu,“ upozornil liberecký hlavní trenér Jiří Kalous.

V polovině třetiny pak udeřili Bílí Tygři. Hay napřáhl v přesilovce od modré čáry a nic nevidící Sedláček kapituloval. Ve 36. minutě ale Zlín přišel s rychlou odpovědí. Vlach předložil puk Holíkovi a ten ho procedil mezi Pincovy betony.

V závěrečné části se oba týmy soustředily především na defenzivní činnost, a tak ani brankáři neměli příliš mnoho práce. Téměř pět a půl tisíce diváků tak zvedly ze sedadel až šance Haye a Holíka, ale ani jedna neskončila brankou, a tak zápas doputoval do prodloužení. „Byl to dnes vyrovnaný zápas. Z naší strany to bylo asi nejlepší utkání venku, ale narazili jsme na vynikajícího soupeře, který hraje na špici. Jeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit. Náš tým odvedl dobrý výkon,“ podotkl asistent zlínského trenéra Josef Turek.

Závěr zápasu přinesl pořádné drama. Nejdříve mohl rozhodnout Ondráček v trestném střílení, když ho fauloval Dušek. Zlínského útočníka ale vychytal Pinc. Následně dostal stejnou šanci právě za Ondráčkův prohřešek Bartovič, který se nemýlil a vystřelil Liberci bod navíc. „Jsme rádi, že se nám dnes podařilo bodovat. Pro nás to jsou cenné body, protože Zlín hraje na špici,“ uvedl Kalous. „Trápí nás v posledních zápasech koncovka, ale ta nejde jen tak naučit. Nedá se to trénovat pořád. Uvidíme, jestli po reprezentační přestávce dáme více gólů,“ poukázal Turek na střelecké soužení v poslední době.

Zlín nastoupí k dalšímu zápasu před vlastními fanoušky až v úterý 16. listopadu, kdy přijedou plzeňští Indiáni.

Branky a nahrávky: 31. Hay (Čakajík, Kudrna), 65. Bartovič z tr. střílení - 36. Holík (Roman Vlach, Ondráček). Rozhodčí: Kalivoda, Turčan - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 5493.

Liberec: Pinc - Derner, Trončinský, Výtisk, Čakajík, Hay, Holub, Štich, Kajínek - Kudrna, P. Nedvěd, Bartovič - Bortňák, Vak, Vantuch - Bárta, Urban, Dušek - Jonák, Bulíř, Kica. Trenéři: Kalous a Pešán.
Zlín: Sedláček - Galvas, Zámorský, Tesařík, Řezníček, Hamrlík, Linhart - Honejsek, Leška, Köhler - O. Veselý, Čajánek, Důras - Holík, Roman Vlach, Ondráček - Kubiš, T. Sýkora, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.

Litvínov - Mladá Boleslav 4:3 (1:1, 0:2, 3:0)

Hokejistům Litvínova se povedl neuvěřitelný obrat. Verva ve utkání 20. extraligového kola s Mladou Boleslaví prohrávala ještě ve 47. minutě o dva góly, v závěru ale skóre otočila. Pět minut před koncem zařídil výhru 4:3 Jenáček.

„Nedokážu si ten náš obrat vysvětlit,“ smál se Martin Jenáček. „Každopádně je super, že jsme udělali před reprezentační přestávkou tři body,“ dodal střelec vítězné branky.

Severočeši vedli od 15. minuty po gólu Lukeše, hosté ale do konce druhé třetiny skóre třemi góly otočili. Středočeši poté zalezli do ulity, a to se jim nevyplatilo. Litvínov rozpoutal peklo a ztracený zápas dokázal pět minut před koncem otočit. Ve 47. minutě nejprve načal soupeře po úniku Ručinský a obrat pak dokonali Hübl s Jenáčkem, jejichž góly dělilo jen jednačtyřicet vteřin mezi 54. a 55. minutou.

„Prohráli jsme si to vlastní nezodpovědností. Po hrubých chybách jsme nechali domácí vyrovnat a pak i zápas otočit,“ zlobil se gólman poražených Michal Valent.

Branky a nahrávky: 15. Lukeš (V. Hübl, Kubinčák), 47. Ručinský (Trávníček), 54. V. Hübl (Jareš), 55. Jenáček (Frolík) - 17. D. Výborný (Chaloupka, Rýgl), 34. Tomas (Vrbata), 40. Bahenský (Tomas, Drábek). Rozhodčí: Blecha, Homola - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Diváci: 4245.

Litvínov: Volke - Jareš, Kubát, Stříteský, Černošek, Pojkar, Brejčák - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Gerhát, Hanzl, Ručinský - Frolík, Jenáček, Trávníček - Majdan, Hujsa, Maxa. Trenéři: Kýhos a Kučera.
Ml. Boleslav: Valent - Chaloupka, Rýgl, Mozík, Drábek, Žabka, Beňovič - Balaštík, D. Výborný, Mikulík - Cetkovský, Bahenský, Tomas - Svačina, Vrbata, Goertzen - Jiránek, Stieler, Demel. Trenéři: Hiadlovský a Hnilička.

Slavia - Plzeň 1929 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

V úvodu zápasu hraného nezvykle už od 13:00 se Plzeň ubránila při Dreslerově vyloučení a byla v průběhu první třetiny aktivnější. V sedmé minutě Indiáni dvakrát zahrozili po kombinaci Dudy s Kratěnou, v polovině úvodní části další Kratěnův pokus z úhlu vykopl u levé tyče Furch.

V 11. minutě už Plzeň slavila vedení po brilantní kombinaci. Hanzlík od modré čáry přihrál Kratěnovi, který tentokrát místo zakončení nabídl puk před odkrytou branku Dudovi. Slavia se do šancí nedostávala, v 17. minutě zkoušel štěstí po Svobodově přihrávce z pravého kruhu před branku Čermák.

Převaha Plzně pokračovala i v druhé části, ale skóre se neměnilo i díky Furchovi. V 23. minutě se před něj dostal Straka, ale na slávistického gólmana nevyzrál. Při Tomicově vyloučení vyškrábl Furch lapačkou Hanzlíkovu střelu. Slavia nebyla nebezpečná, nepomohla jí k tomu ani přesilovka po Schnabelově faulu.

Naopak Furcha otestoval Kovář, v 37. minutě se dostával do úniku Duda, ale bekhendovým pokusem minul pravou tyč. Pražané uzamkli soupeře v obranném pásmu v závěru druhého dějství, Vladimír Růžička mladší však zakončil tlak střelou mimo.

V závěrečné části Západočeši díky dvěma využitým přesilovkám pojistili výhru. Při Jaškinově trestu se v 43. minutě prosadil z dorážky Kovář a za 83 vteřin při Kadlecově pobytu na trestné lavici zamířil přesně od modré čáry Marušák. Slavia své střelecké trápení následně neprolomila ani při čtyřech po sobě jdoucích přesilovkách, největší možnost nevyužil Kůrka.(ČTK)

Branky a nahrávky: 11. Duda (Kratěna, Jiří Hanzlík), 43. Jan Kovář (Horna, Jiří Hanzlík), 45. Marušák (Martin Straka, Duda). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:2. Diváci: 4396.

Slavia: Furch - Kadlec, Kolařík, Kuboš, J. Krejčík, Roth, Vašíček, Šulc - Krenželok, T. Hertl, Tomica - T. Svoboda, Kůrka, M. Čermák - Žejdl (28. Jaškin), V. Růžička ml., Sklenář - P. Jelínek, Třetina, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.
Plzeň: Mazanec - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, Marušák, Kinrade, Havíř, St. Pierre, Dresler, Schnabel - Duda, Martin Straka, Kratěna - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, Jan Kovář, Petruška - Horna, Vostřák, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.