"Jsme rádi, že Zdeno přijal naší nabídku. Naše jednání nebyla komplikovaná," uvedl prezident SZĽH Igor Nemeček na svazovém webu. Cíger se stane prvním slovenským trenérem na střídačce národního týmu od roku 2010, kdy tým vedl Ján Filc. Následně reprezentaci trénoval Kanaďan Glen Hanlon a od roku 2011 Vůjtek.

Pětačtyřicetiletý bývalý vynikající útočník přiznal, že dostal nabídku, aby reprezentaci převzal po Vůjtkovi, jenž se v létě stal novým koučem české reprezentace, již minulý týden.

"Nebudu mlžit. Jsem připravený postavit se k tomu čelem. Dostal jsem čas na rozmyšlenou, ale jsem připravený nabídku přijmout. Reprezentace se neodmítá," řekl serveru pravda.sk Cíger.

Martinský rodák Cíger je trojnásobným bronzovým medailistou z mistrovství světa, během kariéry odehrál také 352 zápasů v NHL. Poté trénoval Slovan Bratislava, s nímž získal dva mistrovské tituly. V reprezentaci dělal v roce 2007 na MS asistenta Júliu Šuplerovi.

Nemeček sice v minulých dnech uvedl, že Cíger je jedním z kandidátů, v úterý jeho jmenování ale oficiálně potvrdil. Stejně tak i informaci, že novým generálním manažerem se stane další bývalý úspěšný reprezentant Švehla.

"Výkonný výbor rozhodl a schválil jako generálního manažera Róberta Švehlu a ten následně navrhl ke schválení jméno nového trenéra, kterým je Zdeno Cíger," uvedl Nemeček. Již dříve avizoval, že další složení realizačního týmu bude oznámeno až v polovině září.

Šestačtyřicetiletý Švehla, bývalý vynikající obránce, který se také prosadil v NHL, pochází stejně jako Cíger z Martina.

Úkolem nového realizačního týmu bude i uklidnit rozjitřenou atmosféru ve slovenském hokeji. Mezi svazem a bývalými i současnými hvězdami totiž panují napjaté vztahy od volby prezidenta svazu. V nich prohrál favorit hráčů Richard Lintner se staronovým šéfem Nemečkem a mnozí hokejisté od té doby nechtějí se svazem spojovat své jméno.