Čeští hokejisté nastoupí ve čtvrtfinále světového šampionátu na Slovensku proti týmu Spojených států amerických. Rozhodla o tom porážka Američanů v jejich posledním utkání v osmifinálové skupině F se Švýcarskem 3:5.

Rusko si připsalo již třetí porážku, když v závěrečném vystoupení v osmifinálové skupině E podlehlo Finsku 2:3 po samostatných nájezdech. Sborná přitom vedla v páté minutě 2:0, Finové ovšem během druhé části vyrovnali a nájezdy poté rozhodl Jarkko Immonen.

Kanada porazila v závěrečném utkání osmifinálové skupiny F v Košicích Švédsko 3:2 a zajistila si první místo.

Ve čtvrtfinále mistrovství světa narazí zatím neporažené Javorové listy na Rusko a Švédové jdou z druhého místa na Německo. Švédové dvakrát vyrovnali, ale v 53. minutě rozhodl v přesilové hře kanadský kapitán Rick Nash.

Hokejisté Slovenska se rozloučili s nepodařeným domácím mistrovství světa vítězstvím 4:1 nad Dánskem. Právě přes svého soka se posunuli na pátou pozici v osmifinálové skupině E a na turnaji skončí desátí.

Norští bojovníci dovršili svá dosavadní povedená vystoupení na mistrovství světa na Slovensku, když si po výhře 5:2 nad Francií zajistili postup do čtvrtfinále. Naději na vyřazovací boje tak ztratili v osmifinálové skupině F po Francouzích také Švýcaři. K výhře Norů přispěl čtyřmi góly Marius Holtet.

Osmifinálová skupina E

Slovensko - Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Dánové se v úvodu ubránili při vyloučení Christensena, který pak krátce po návratu z trestné lavice ujel slovenské obraně a blafákem do bekhendu si připsal čtvrtou trefu na turnaji. Před polovinou úvodní části se ještě Dánsko ubránilo při vyloučení útočníka Jespera Jensena, ale Slováci těžili z tlaku a pět vteřin po jeho návratu na led tečoval Jurčinovu střelu za Galbraithova záda Šatan.

Při trestu Majeského vychytal Mikkela Boedkera Halák a Slováci otočili stav. Nejprve ještě v 15. minutě protlačil Gáborík puk za záda dánského brankáře až po odpískání, ale za minutu a půl už se prosadil podruhé v utkání Šatan, který zasunul kotouč po objetí branky k pravé tyči.

Hned v úvodu druhého dějství mohl Šatan dovršit hattrick, ale po Ružičkově střele z dorážky trefil jen tyč. Slováci se pak ubránili při trestu Majeského a při Jakobsenově trestu mohl zvýšit Demitra, který pak nevyužil v závěru druhé části ještě další tři možnosti.

Po 32 vteřinách závěrečné části už skóroval v přesilovce Marián Hossa, který z levé strany prostřelil Galbraitha. Pak se Slovensko ubránilo šest minut v oslabení, z toho celé dvě ve třech proti pěti a deset minut před koncem dovršil výsledek Zedník.

Branky a nahrávky:
11. Stümpel (Jurčina, Šatan), 16. Šatan (Ružička, Majeský), 41. Marián Hossa (Gáborík, Halák), 51. Zedník (Handzuš, Graňák) - 5. Christensen (Mikkel Boedker, Jakobsen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Sterns - Carnathan (oba USA), Hollenstein (Rak). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:0. Diváci: 9307.

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Štrbák, Podhradský, Graňák, Majeský, Sersen - Gáborík, Demitra, Marián Hossa - Ružička, Stümpel, Šatan - Marcel Hossa, Handzuš, Zedník - Cibák, Surový, Radivojevič. Trenér: Glen Hanlon.
Dánsko: Galbraith - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Hersby, Mads Boedker, Eskesen - Starkov, Green, Hardt - K. Staal, Madsen, J. Jensen II - Jakobsen, Mikkel Boedker, Christensen - Dresler, Degn, Poulsen - Storm. Trenér: Per Bäckman.

Rusko - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)

Rusové, kteří mohli v případě vítězství v základní hrací době poskočit na průběžnou druhou příčku, na níž by i zůstali, pokud by Německo večer nebodovalo proti českému mužstvu, utkání skvěle rozehráli. V polovině páté minuty tečoval Kuljomin blízko brankoviště Kulikovovo nahození a Vehanen neměl šanci zareagovat. Vzápětí našel Zaripov Nikulina a po 11 vteřinách už to bylo 2:0 pro sbornou.

Finská lavička si vyžádala oddechový čas, nešťastného Vehanena nahradil v brance Lassila, a jak se později ukázalo, šlo o možná klíčový okamžik celého zápasu. Finové totiž bez další úhony přežili zbytek prvního dějství, v němž je Rusové drtivě přestříleli poměrem 14:3, a začali získávat mnohem pevnější půdu pod nohama.

Prakticky jako přes kopírák po vzoru Kuljomina navíc snížil v 27. minutě kapitán Koivu a ještě před druhou přestávkou zacílil přesně hned po vyhraném buly Niskala, takže stav byl v tu chvíli 2:2. I proto, že ruské příležitosti s přehledem likvidoval výtečný Lassila.

Vyrovnané skóre bylo v třetí části několikrát na vážkách, především v její polovině, kdy uháněl na Lassilu osamocený Ovečkin. Finský gólman ale jeho úmysl ohledně zakončení do forhendového blafáku skvěle přečetl. Vzápětí Lassila vychytal i další velkou hvězdu zámořské NHL v týmu soupeře Kovalčuka.

Chvilku nato museli Rusové na více než minutu do tří, ovšem Barulin se nechtěl nechat zahanbit svým protějškem a počínal si stejně bezchybně, když ve velké šanci vychytal Koiva.

V prodloužení rozhodující trefa nepadla, proto došlo až na nájezdy, které začínali Finové. Immonen je perfektně provedeným blafákem do bekhendu poslal do vedení, Kovalčuk zkusil střelu, ale nedal. Poté se rozjel Koivu a napodobil Immonena, jen na druhou stranu. Koivu tak proměnil i svůj čtvrtý nájezd na turnaji. Morozov poté musel dát, jenže neuspěl, a z druhého bodu se tak mohli radovat Seveřané.

5. Kuljomin (Kulikov, Arťuchin), 5. I. Nikulin (Zaripov, Morozov) - 27. M. Koivu (Puistola), 37. Niskala (Immonen), rozhodující nájezd Immonen. Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Lärking (Švéd.) - Carlson, Murchison (oba Kan.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 9292.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Bělov, Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Finsko: Vehanen (5. Lassila) - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Nokelainen, Lajunen, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.

Německo - česko 2:5. O utkání čtěte ZDE.

Francie - Norsko 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)

Norové potřebovali k jistotě alespoň bod, ale hned od začátku dali jasně najevo, že chtějí hrát na vítězství. Nejprve sice při vlastní přesilovce přežili Meunierův únik, ale poté v polovině čtvrté minuty sami ještě v téže početní výhodě otevřeli skóre zásluhou Skrödera. Navíc jen 26 vteřin poté načal své střelecké manévry Holtet a bylo to 2:0.

Krátce po polovině první třetiny sice chyboval Tollefsen, a umožnil tak snížit Fleurymu, ovšem Norové dokázali svoji herní i střeleckou převahu ještě do přestávky promítnout opět také do skóre, Holtet zakončil přečíslení dvou na jednoho samostatně a vrátil týmu dvoubrankový náskok.

Ve druhém dějství se nejprve blýskl Huet při dvou obrovských šancích Fredriksena při norské přesilovce a udržel naději na úspěšnou rozlučku s turnajem. Tu navíc ještě přiživil ve vlastním oslabení Meunier, jenž v tomto případě již proti gólmanovi Haugenovi uspěl a snížil. Čtyři minuty nato se ale znovu připomněl Holtet a dorážkou po ledě skrz Huetovy betony zkompletoval v další přesilovce hattrick.

Romand a Meunier mohli v úvodu třetí části přiblížit Francii znovu na dostřel, jenže neuspěli. A když v 53. minutě Holtet přidal svoji čtvrtou trefu, bylo jasné, že Norové o postup určitě nepřijdou. Zbytek zápasu se jen dohrával, přesto mohl ještě navýšit rozdíl ve skóre necelé dvě minuty před koncem Ken Andre Olimb, trestné střílení však neproměnil.

11. Fleury (Raux, Desrosiers), 32. Meunier (Hecquefeuille, Bellemare) - 4. Skröder (Röymark, Ask), 4. Holtet (K. A. Olimb, Holös), 18. Holtet, 36. Holtet (Skröder, Holös), 53. Holtet (Bonsaksen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Jeřábek (ČR) - Hribar (Slovin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 11:4, navíc S. Treille (Francie) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3178.

Francie: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel - Meunier, Bellemare, S. Treille - Tardif, S. Da Costa, T. Da Costa - Romand, B. Henderson, Gras - Fleury, Desrosiers, Raux - Lamperier. Trenér: David Henderson.
Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, Holös, Ask, E. Koivu, Csiszar, Follestad - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, K. A. Olimb - Lorentzen, K. Forsberg, Martinsen - Kristiansen. Trenér: Roy Johansen.

Švýcarsko - USA 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

Američané začali náporem a byli za to také odměněni, když se po rozebrání švýcarské obrany trefil za Stephanova záda Smith. Uběhlo ale pouhých 34 vteřin a bylo vyrovnáno. Lötscher si položil obránce a propálil gólmana Conklina. Gól Švýcary, hrající už pouze o čest, nabudil a dvě a půl minuty poté již vedli, byť musel Diazovu trefu potvrdit videorozhodčí.

Jen 66 sekund po nástupu do druhé části přidal po ostřelování branky Američanů třetí gól Rüthemann a dostal tak svůj tým do velké herní pohody. Švýcaři mohli poté přidat i další zásahy, ale Conklin byl proti a také jeho zásluhou měli Američané po Shannonově trefě pouze jednobrankové manko. I tento gól musel potvrdit sudí u videa.

Poté sice nevyužil velkou možnost Moser, ale vzápětí chyboval Conklin a Lötscher přidal svou druhou trefu, čímž zároveň vyhnal amerického gólmana z branky. Nahradil ho Montoya.

Stav 4:2 poté trval přes několik šancí na obou stranách až do samého závěru zápasu. Dovršit hattrick mohl v 46. minutě Lötscher, ale ani na dva pokusy nedokázal procedit kotouč skrze Montoyu do branky. V 54. minutě orazítkoval Ambühl tyč.

Necelé dvě minuty před vypršením základní hrací doby to Američané zkusili s šesti bruslaři v poli s prázdnou brankou a tento risk jim okamžitě vyšel, když snížil van Riemsdyk. Druhá část power play ale naopak umožnila Gardnerovi definitivně rozhodnout gólem na 5:3.

12. Lötscher (Trachsler, Moser), 15. Diaz (Plüss, Rüthemann), 22. Rüthemann (Bieber, Plüss), 31. Lötscher, 60. Gardner (Plüss, Trachsler) - 12. Smith (Wilson, Shattenkirk), 27. Shannon (Miele), 59. van Riemsdyk (Fowler, Stepan). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Šindler (ČR) - Novák (SR), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4939.

Švýcarsko: Stephan - Diaz, Sbisa, B. Gerber, Du Bois, Vauclair, Furrer, Gobbi, Seger - Plüss, Bieber, Rüthemann - Gardner, Lötscher, Moser - Monnet, Ambühl, Sprunger - Stancescu, Rubin, Trachsler. Trenér: Sean Simpson.
USA: Conklin (31. Montoya) - McDonagh, Fowler, J. Johnson, Shattenkirk, Stuart, Komisarek, Wilson - Stepan, Smith, Wheeler - van Riemsdyk, Miele, Shannon - Kreider, Skille, Stapleton - Brown, Gaustad, Porter - Y. Stastny. Trenér: Scott Gordon.

Kanada - Švédsko 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

Kanaďané mohli otevřít skóre už v první minutě, ale brankáři Ersbergovi pomohla po Clutterbuckově střele horní tyč. V 68. vteřině ale už Švédové inkasovali, když po Spezzově přihrávce ujel středem Neal a prostřelil Ersberga mezi betony. Ve čtvrté minutě bylo vyrovnáno, když při Burnsově vyloučení dorazil po Gunnarssonově střele puk za bezmocného gólmana Berniera Petrasek.

Tyč pomohla také Bernierovi po Kronwallově pokusu. Potom hráli Kanaďané dvakrát v rychlém sledu přesilovku a při té druhé jim ve 14. minutě vrátil vedení Tavares. Po Skinnerově střele neměl Ersberg puk pod kontrolou a útočník New Yorku Islanders jej pohotově protlačil za jeho záda.

Švédové se hnali za vyrovnáním, Berglund a Thörnberg své šance ještě nevyužili, ale v 31. minutě už se evropský tým dočkal. Při Tavaresově trestu překonal Berniera z nulového úhlu u levé tyče Tedenby. Vrátit vedení Kanadě mohl Spezza, na druhé straně zahrozil únikem v oslabení Berglund a v přesilovce Nilsson. V 39. minutě trefil kanadský kapitán Nash horní tyč.

Otočit stav mohli v závěrečné třetině v přesilovce nejdříve Persson a Silfverberg, pak se málem zapsali mezi střelce i Wallin a Jämtin. Z gólu se ale radovali Kanaďané, když při Perssonově vyloučení tečoval Burnsovu střelu Nash. Švédové už znovu vyrovnat nedokázali, ale po porážce získali pro čtvrtfinále papírově slabšího soupeře než Kanaďané.

2. Neal (Spezza), 14. Tavares (Skinner, Stewart), 53. Nash (Burns, Neal) - 4. Petrasek (Gunnarsson, Pääjärvi-Svensson), 31. Tedenby (Silfverberg, Krüger). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Partanen - Terho (oba Fin.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:2. Diváci: 7633.

Kanada: Bernier - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani - Neal, Spezza, Nash - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Eberle, Duchene, E. Kane - Stewart, Tavares, Skinner - Vermette. Trenér: Ken Hitchcock.
Švédsko: Ersberg - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon - Thörnberg, Pääjärvi-Svensson, Berglund - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - Ericsson, Wallin, Backlund - Sjögren, Jämtin. Trenér: Pär Marts.