Nikdo jim nic neřekl, nikdo s nimi absolutně nic neprojednal. A informaci o tom, že se slovenský hokejový svaz rozhodl i nadále povolávat do reprezentace hráče hájící barvy týmů ruské KHL, se dozvěděli až z tisku.

„Jsme velice znepokojení s aktuální situací. Válka na Ukrajině nám rozhodně není lhostejná. Kontaktovali jsme SZĽH, vyjádřili své stanovisko a o této situaci budeme nadále diskutovat. Samozřejmě se záměrem, aby toto rozhodnutí okamžitě přehodnotili,“ prohlásil manažer společnosti Orange Slovensko Tomáš Palovský.

Sponzoři žádají okamžitou nápravu

Slovenský svaz se totiž ani po několika výzvách nepřipojil k nedávným zákazům, které přijala hokejová hnutí ve Finsku, Švédsku, Lotyšsku či tuzemsku. Zelená pro reprezentanty, kteří i navzdory ruské agresi na Ukrajině odešli hrát na východ? Na Slovensku evidentně žádný problém. 

Ve svém vyjádření se vedení okolo prezidenta Miroslava Šatana opřelo o řádky z Olympijské charty, podle níž má být sport nástrojem spojení. Navíc ani nedošlo k žádnému porušení mezinárodních dohod či zákonů, slovenský svaz si tak své prohlášení s klidem obhájil.

Ovšem zatímco se svazoví funkcionáři kromě Michala Handzuše, který na svou vlastní žádost raději rezignoval, plácají hrdě po zádech, slovenská společnost má ke spokojenosti hodně daleko. „Naprosté fiasko a ostuda,“ řekl na adresu východních sousedů hokejový expert a komentátor Jakub Koreis.

A poté, co se hlasitě ozval hlavní partner Orange Slovensko, přispěchali s jasnými vyjádřeními také společnosti Škoda a Tipsport, další významní a dlouholetí sponzoři SZĽH. 

„Společnost Tipsport SK se neztotožňuje s přijatým stanoviskem Výkonného výboru SZĽH o možnosti reprezentování Slovenské republiky hráči působícími v KHL,“ stojí v prohlášení sázkové kanceláře. 

„Naše společnost od samého začátku ruské agrese, jako jediná společnost, dosud nenabízí žádné sázky na ruské a běloruské soutěže. Jakožto dlouholetý partner slovenského hokeje jsme očekávali úplně jiný vývoj v rozhodování o této problematice,“ pronesl ředitel Tipsportu Martin Tabák.

close Miroslav Šatan (vlevo) na fotce s bývalým šéfem IIHF a dnes činovníkem ruské KHL Reném Faselem. info Zdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia zoom_in Miroslav Šatan (vlevo) na fotce s bývalým šéfem IIHF a dnes činovníkem ruské KHL Reném Faselem.

Obavy z návratu předlistopadových časů 

Dalším velkým kritikem se stalo i tamější ministerstvo školství, jež slovenskému hokeji pohrozilo zrušením státního příspěvku. „Otevřeme smlouvu o poskytování státního příspěvku svazu a budeme řešit oprávněnost nákladů na tyto hráče,“ proneslo ministerstvo. 

Parta kolem Miroslava Šatana tak má v následujících dnech rozhodně co řešit. Ve hře jsou i ty nejhorší scénáře, už nyní se však celý slovenský hokej doslova otřásá v základech.

„Směšné a primitivní zdůvodnění tohoto prohlášení nemění nic na tom, že jde o tichý souhlas s válečnými zločiny páchanými na nevinných lidech,“ sdělil deníku Šport.sk bývalý slovenský reprezentant a člen Síně slávy NHL Peter Šťastný. 

On sám se stal na počátku 80. let obětí neustálého pronásledování komunistickým režimem, které jej nakonec dohnalo až k nucené emigraci z bývalého Československa. „Jestli se nepřidáme k prozápadním hodnotám a postojům, vrátí se slovenský hokej opět před listopad 1989. Určitě by to některým vyhovovalo,“ dodal.

close Legendární útočník Peter Šťastný na exhibici legend NHL. info Zdroj: ČTK / Kubáni Samuel zoom_in Legendární útočník Peter Šťastný na exhibici legend NHL.

Podobná slova volil také mistr světa z roku 1985 Jiří Hrdina. „Tohle se Slovákům fakt povedlo. Mají spoustu dalších hráčů, slušnou nastupující generaci a budou čekat na pár zoufalců, kteří se rozhodli pro prachy zahodit páteř,“ napsal zcela otevřeně na svém Twitteru. 

V ruské KHL bude v příští sezoně působit hned osm slovenských hokejistů. Posledním potvrzeným případem se stal čtyřiatřicetiletý brankář Július Hudáček, který se upsal kazachstánskému Nur-Sultanu.