„Tohle je to, proč jsem sem před několika roky přišel, protože jsem doufal, že si o něco takového zahrajeme. Jsem rád, že se nám to podařilo a že jsme ve finále,“ říká hradecký kapitán Radek Smoleňák. Zkušený forvard ve městě na soutoku Labe a Orlice kroutí už šestou sezonu. Že by jeho tým proti supersilnému Třinci měl hrát druhé housle, to rozhodně ne.

„Pořád nás čeká hodně práce, abychom mohli říct, že jsme spokojení. Samozřejmě, finále je hezká věc, je to úspěch pro celé město, ale tím, že jsme tak blízko, doufám, že to nějak zvládneme,“ přeje si Smoleňák.

O extraligový titul si to ve finále rozdají Hradec Králové a Třinec
Svrhne finálový nováček mistra? Třinec má zkušenosti, Hradec žene touha

Podle něj se souboje proti Třinci budou hodně podobat semifinále s Vítkovicemi. To bylo nesmírně vyrovnané. Hned pět zápasů ze sedmi došlo až do prodloužení. „Bude to stejné jako s Vítkovicemi. Čekám dlouhý a urputný boj. Oni mají ohromné zkušenosti s takovými zápasy, protože těch finále odehráli spoustu za poslední roky, my jsme v tomhle nováčci,“ upozorňuje na hlavní výhodu Ocelářů a dodává: „V uvozovkách to bude takové finálové učení se za pochodu, ale věřím naší touze a chtíči. Určitě ze sebe vydáme maximu.“

Továrna na úspěhy

Třinec v posledních letech kraluje českému hokeji. Jakoby měl patent na play off. Minulý rok dokončil zlatý hattrick, když ovládl tři extraligové ročníky po sobě. Na lavičce sice skončil úspěšný kouč Václav Varaďa, ale zkušený tým ukazuje kvalitu i pod Zdeňkem Motákem. Oceláři skončili po základní části až šestí, ale v předkole vyřadili Litvínov a poté pokořili i dva největší favority na titul. Ve čtvrtfinále pražskou Spartu a v semifinále pardubické Dynamo.

Zdroj: Deník

Tým táhne specialista na play off – gólman Ondřej Kacetl, který stojí za nepropustnou obranou a obrovská kvalita nechybí ani v útoku. „V Třinci je těch kluků víc. Lepí to Růžovi (Martin Růžička), pak tam mají Marka Daňa a další. Ten tým je dobře poskládaný. Kdykoliv jsme je v základní části porazili, tak to bylo o tom, že to sedlo naprosto všem. Teď musíme najít úplně stejnou cestu, aby nám nevypadlo pár kluků z formy. Potřebujeme všechny, abychom je porazili,“ burcuje Smoleňák.

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice (Extraliga - 6. semifinále play-off, 12. 4. 2023)
Třinec čeká páté finále v řadě. Jsme připraveni na všechno, míní trenér Moták

Už teď je však jisté, že Hradec ožívá hokejem. Takový úspěch se nemusí dlouho opakovat. Kromě fanoušků, kteří vyprodali rychlostí blesku úvodní dva domácí zápasy, jsou v očekávání i samotní hráči. „Těším se a moc. V nějakých rozhovorech jsem už říkal, že bych chtěl zažít euforii města, jako když jsme tu hráli finále Ligy mistrů, kdy lidi stáli na zábradlích a žili tím. Myslím, že tohle to ještě předčí. Už možná předčilo. Lidi nás zastavují, ptají se, zápasy už vyprodali, bude to super,“ uzavřel Smoleňák.

Sportovní svátek je tu. Kdo nad hlavu zvedne mistrovský titul, se rozhodne nejpozději 30. dubna, hotovo ale může být mnohem dřív.