Každý zápas natahuje svou bodovou sérii. Zatím se zastavil na čísle dvanáct a hodlá v tom pokračovat. Jen vám to ze skromnosti neřekne nahlas.

„Teď ale nad mou bodovou sérií nemusíme přemýšlet. Pokaždé se soustředíme, abychom vyhráli a získali tři body. Musíme jít zápas od zápasu a pokorně sbírat body," řekl během klubového on-line rozhovoru Bukarts, který během série nasázel devět gólů a na dalších 10 přihrál.

Nic jiného než fráze pro novináře. Zároveň i důkaz, že rodák z Rigy myslí hlavně na tým a klub. Fanoušci mají svého hrdinu. A ptají se. Zůstane? Nebo ho do příští sezony přeplatí movitější kluby z tuzemska a zahraničí?

„Samozřejmě že se o příští sezoně bavíme. Jasně jsme si řekli, že máme zájem, aby zůstal. On mi řekl, že je tady spokojený a rád by zůstal. Teď to zkusíme dotáhnout i formálně," potvrdil včera na přímý dotaz Deníku jednatel PSG Zlín Patrik Kamas.

Také Bukarts nedávno přiznal, že by rád ve Zlíně dva nebo tři roky zůstal. Ale odolá vábení nových výzev?

„Zatím se soustředím na tuto sezonu, chceme se dostat do play-off. Děkuji organizaci Zlína, že jsem tady. Jsem šťastný a můj agent pracuje na tom, jak to bude v budoucnu," přiznal Bukarts.

Nikdo se neozval

Může to znamenat, že jedná se Zlínem, ale zároveň mapuje i další nabídky. V Evropě zcela určitě bude o kanonýra výjimečných schopností zájem.

„Předpokládám, že se u nás cítí dobře. Nabídneme mu takové podmínky, že bude chtít u nás zůstat a Zlín bude přínosem pro jeho kariéru. Všechno se neskládá jen z výše smlouvy. Zatím se nám nikdo neozval," tvrdil šéf klubu.

Přitom když v listopadu přicházel, jeho jméno znali jen odborníci ze třech účastí na mistrovství světa v dresu Lotyšska. V Rize se přitom trápil ve třetí nebo čtvrté pětce. Jenže kdo viděl sestřih jeho gólů na YouTube v dresu Dinama, měl jasno.

Z auta po dvanáctsetkilo­metrové štrece vysedl přízrak, o jakém se do té doby topícímu se Zlínu na dně tabulky snad ani nesnilo. Ve své extraligové premiéře proti Chomutovu dvěma trefami rozhodl, když suverénně proměnil nájezd. Na ledě Pirátů pak trefil dokonce jako první Lotyš v české extralize hattrick.

„Jsme rádi, že jsme měli šťastnou ruku přes doporučení Kuby Sedláčka. Co jsme o Bukym věděli, se potvrdilo. V podstatě u nás restartoval kariéru. O to víc jsme za něj rádi, protože je to super kluk," oceňuje Kamas i jeho charakterové vlastnosti.

Vlach marně hledá nedostatky

I na ty bude zcela určitě při jednání spoléhat. „Vnímám to i osobně, protože jeho příchod nebyl přes agenta nebo něco podobného. Bylo to jen mezi mnou a jím. Snažili jsme se mu od začátku vytvořit takové podmínky, aby byl spokojený po osobní i hokejové stránce. Tohle bude nějakým argumentem v naší debatě," podotkl Kamas, který se rozhodně nehodlá vzdát současného pokladu klubu.

Bukartse si chválí trenéři především v tom, jak bleskově se dokázal adaptovat na odlišný hokej i specifický styl Zlína vyžadující pevnou disciplínu a řád. Nemá totiž problém vrátit se do obranného pásma a bránit.

„Musel svou hru přizpůsobit. Chceme, aby bránilo všech pět hráčů, co jsou na ledě. V Rusku byl zvyklý hrát trošku otevřenější hokej. Nelpí se tam na obraně tak důsledně. Je to hráč, který se umí přizpůsobit a číst hru. Byla to jen otázka času," věděl kouč Rostislav Vlach.

Bukartse si začali v posledních zápasech všímat i soupeři a několikrát mu dali pocítit, že před brankou není vítaným hostem.

„Není jeho doménou tvrdá hra nebo bránění. Je technicky založený. Některé souboje proto nedohrává tak důsledně, ale i tak umí soupeři odebrat kotouč a tím to nahrazuje," vypozoroval Vlach.

U ostatních hráčů většinou nemá problém vyjmenovat nedostatky, u Bukartse je však hledal marně. „Každý je má, ale pokud převažují přednosti, tak slabiny pokryjí. Zrovna u něj v herní části moc nedostatků není," usmíval se Vlach.