Předchozí
1 z 6
Další

Hokejisté Přerova po velké bitvě přetlačili Benátky nad Jizerou. Tomáš ŠoustalTomáš Šoustal je jedním ze skupiny tuzemských klenotů, jejichž hvězda však po návratu ze zámoří zcela vyhasla.Zdroj: Deník/Jan Pořízek

V tuzemských mládežnických výběrech vynikali, a tak začal být o jejich služby zájem nejen u konkurence, ale rovněž v zámoří. Již jako teenageři se proto rozhodli vydat vstříc dětským snům a odcestovali se svým hokejovým umem do elitních juniorských soutěží za velkou louží. 

Jenže tam přišlo místo útoku na nejslavnější hokejovou ligu světa kruté vystřízlivění. Mezi světovou konkurencí čeští mladíci rozhodně nezklamali, ale na čestné místo v kabině mančaftů NHL to bylo málo. Sen se rozplynul a nezbývalo než se vrátit do své domoviny. A pokusit se o nový restart. 

Avšak postupem času se ukázalo, že aklimatizace na tuzemský hokej není tak jednoduchá, jak se mladým talentům mohlo na první pohled zdát, a mnohdy tak přišel další pád. A pro některé tehdejší klenoty pád zcela definitivní. Kde je českým vyhaslým hvězdičkám konec?

Trenér české hokejové reprezentace Kari Jalonen.
Zámořské varianty pro Jalonena: Ve hře esa z Detroitu, Hertl či objev Vejmelka

1) Pavel Jenyš

Odchovanec brněnské Komety Pavel Jenyš přestoupil v juniorské lize Ontario Hockey League z celku Sudbury Wolves do Niagary Ice Dogs.Odchovanec brněnské Komety Pavel Jenyš přestoupil v juniorské lize Ontario Hockey League z celku Sudbury Wolves do Niagary Ice Dogs.Zdroj: niagaraicedogs.net

Rodák z Brna, jenž už v sedmnácti letech debutoval v dresu brněnské Komety. Ve své první sezoně mezi extraligovou elitou odehrál 29 utkání, ve kterých si před blížícím se draftem NHL řekl o velkou pozornost a ukázal, že ne nadarmo platí za výjimečný klenot českého hokeje. 

V sedmém kole draftu 2014 si jej nakonec vybrala Minnesota Wild, odkud se Jenyš přesunul na svůj premiérový ročník v zámoří do Ontario Hockey League. A opět příjemně překvapil. V barvách Sudbury Wolves předváděl velice dobré výkony, kterými si postupně vystřílel místo na farmě Wild a poté rovněž nováčkovský kontrakt NHL na tři roky. 

A ten se pětadvacetiletému kanonýrovi ukázal jako osudný. Bohužel v tom špatném slova smyslu. Od té doby se Jenyšovi za mořem přestalo dařit, po dobu dalších tří let paběrkoval po nižších kanadsko-amerických soutěžích, v té nejvyšší, AHL, se blýskl jen desetkrát. A v roce 2018 tak byl vyměněn do královského Los Angeles. 

Ale ani na západním pobřeží nedokázal oslnit zámořskou smetánku a po další protrápené sezoně se definitivně unáhlil zpět do Česka. V roce 2019 podepsal roční kontrakt s rodnou Kometou, avšak jeho výkony nadále zůstávaly daleko za očekáváním. Skončil tak na farmě v Třebíči, rok na to se zkoušel restartovat rovněž v Košicích. V obou případech marně. Nyní je po roce v dresu ostravské Poruby zpátky v Brně. Na úplném začátku.

2) Tomáš Šoustal

Tomáš Šoustal si po letech v zámoří poprvé zahraje českou extraligu.Tomáš Šoustal si po letech v zámoří poprvé zahraje českou extraligu.Zdroj: tbnewswatch.com

Další moravský klenot, odchovanec olomouckého hokeje, který se rozhodl utéct za zámořským snem již ve svých sedmnácti letech. Mezi seniory však do té doby nestihl odehrát ani minutu, jeho poslední štací před odletem byly pouze mládežnické kategorie Mory. Navzdory tomu se Šoustal upsal v kanadské WHL týmu Kelowna Rockets.

A od svého působení mezi celosvětovou konkurencí za velkou louží si sliboval jediné: pozornost zámořských skautů a úspěšný zápis na vstupním draftu NHL. Chvíli se zdálo, že Šoustalův velký sen se skutečně promění v realitu. V Kelowně prožil famózní úvodní ročník, který se svými spoluhráči dokonce vyšperkoval až v juniorský mistrovský titul. 

Na draftu 2015 však přišlo kruté vystřízlivění. Rodáka ze Šternberku si i přes slušné zápisné v kanadské juniorce nevybral ani jeden zámořský celek a Šoustal tak musel nadále bojovat. V dresu Rockets sbíral body jako na běžícím páse, dvakrát se dokonce představil na světovém šampionátu do dvaceti let. Jenže o jeho jméně na stole zámořských skautů ani slovo.  

A s českým útočníkem to šlo rychle z kopce. Poslední dva ročníky za velkou louží strávil na půdě kanadského univerzitního týmu, odkud poté odcházel s velkým zklamáním zpátky domů. Stejně jako Jenyš podepsal v Brně, stejně jako Jenyš naprosto vyhořel. Bosse Zábranského nepřesvědčil, letošní sezonu dokonce paběrkoval mezi prvoligovým Přerovem, Českými Budějovicemi a na play-off se vrátil do jihomoravské metropole. Jako vyhaslá kometa.

3) Václav Karabáček

Václav KarabáčekVáclav Karabáček v českobudějovickém dresu.Zdroj: Deník/ Petr Hřídel

Po Jakubu Vránovi jedna z největších, možná úplně největší naděje hokejových Letňan. V šestnácti letech se jako obrovský talent vydal na jeden rok do slavné akademie rakouského Red Bullu Salzburg, kde se pod drobnohledem špičkových trenérů připravoval na dlouho očekávaný přesun do zámoří. A ten přišel v roce 2013, když se Karabáček upsal v kanadské juniorce. 

A v organizaci Gatineau Olympiques začal na výbornou. V klíčové sezoně před vstupním draftem patřil mezi klíčové hráče svého celku, s reprezentací do osmnácti let navíc vybojoval na světovém šampionátu historické stříbro. Jeho výjimečnost neunikla ani zámořským skautům a Karabáček se dočkal zasloužené odměny. Ve druhém kole si na něj ukázalo Buffalo Sabres.

Václav Karabáček.
Karabáček měl hrát na MS dvacítek. Co ho připravilo o nominaci? Zaspal

Následující dvě sezony setrval dnes již pětadvacetiletý forvard mezi kanadskými juniory, kde sbíral patřičné zkušenosti do boje o místo v kabině Sabres. A v roce 2016 pak přišlo osudové povolání na farmu do Rochesteru, kde dělil Karabáčka od vysněného vstupu mezi elitu jediný krok.  

Jenže ten nikdy nepřišel. Ve farmářské organizaci stihl odehrát pouhých 24 zápasů, zbytek jeho zámořského dobrodružství se smutným koncem už provázelo spíše zklamání v nižších soutěžích. Nakonec se Karabáček vrátil zpět do Čech, ale už nikdy nenavázal na své dřívější výkony. Azyl našel v Českých Budějovicích, se kterými nyní bojuje o extraligový titul. Avšak role lídra a tahouna je definitivně pryč.

4) Albert Michnáč

Albert MichnáčAlbert Michnáč na výpomoci v prvoligové Kadani.Zdroj: Deník/ Roman Dušek

I kolem tohoto teenagera bylo v uplynulých letech hodně rušno. V mládežnických výběrech pražské Sparty si Michnáč řekl o poměrně slušnou pozornost nejen ze strany reprezentačních trenérů, ale rovněž z dalekého kontinentu Severní Ameriky. V ročníku 2015/16 se kromě povedených výkonů v Holešovicích blýskl rovněž na světovém šampionátu osmnáctek a dostal vysněnou pozvánku do zámoří. 

Na úspěšné projití vstupního draftu to sice zatím nestačilo, ale i přesto měl Michnáč svou partii velmi dobře rozehranou. Dva roky nastupoval v uznávané juniorské soutěži OHL, kde sice bodově válel, ale často doplácel na nepříliš dobrou práci v defenzívě. Svou roli kanonýra však plnil poměrně slušně a naděje na vyšší mety se tak stále nacházely v dohlednu.

Zejména v druhém ročníku za mořem se mu v produktivitě dařilo natolik, že si vysloužil pozvánku na světový šampionát do dvaceti let, kde nastupoval v útoku po boku Martina Nečase s Filipem Zadinou. Také v pořadí již třetí ročník byl ze strany Michnáče povedený, v novém týmu Saginaw Spirit herně ožil a předvedl další, velice solidní bodový příspěvek.  

Avšak když ani tento výkon nestačil k pozornosti zámořských skautů, rozhodl se odchovanec Sparty vrátit domů. Věřil, že právě v prostředí, kde sám vyrůstal, opět nastartuje svou kariéru a vrátí se do boje o dětský sen. Jenže nastal přesný opak. Michnáč se další sezony protrápil na prvoligových hostováních, chvíli působil v Budějovicích či Plzni, ale všude bez odezvy. A tak skončil na Slovensku, kde letos nastupuje za HC 21 Prešov.

5) Jan Mandát

Hokejista Pardubic Jan MandátBývalý hokejista Pardubic Jan Mandát.Zdroj: ČTK

Vzácný klenot jihlavského hokeje, který se na Vysočině postupně prokousal všemi mládežnickými kategoriemi, až si teprve jako sedmnáctiletý štírek rovněž řekl o první starty v mužském výběru. Z Dukly se poté vydal na cestu vstříc zámořským snům, první zastávkou se Mandátovi stalo kanadské městečko Victoriaville hrající tamější juniorskou soutěž. 

V premiérové zámořské sezoně nezklamal, avšak 31 kanadských bodů na čestné místo mezi draftovanými mladíky nakonec nestačilo. Mandát se tak musel rvát s menší nepřízní osudu, ale z formy rozhodně nevyšel. V rámci druhé sezony v Kanadě kývl na výměnu do konkurenčního celku z provincie Québec, kde si vystřílel velice solidní čísla a v dalším ročníku rovněž hodnost asistenta kapitána. 

Jeho výkony byly natolik oslnivé, že dokonce oslovili vedení farmářského výběru New Jersey Devils, kteří po jihlavském rodákovi sáhli před sezonou 2016/17. Krok od životního snu, ale ve skutečnosti ještě hodně daleko. V první sezoně v AHL ještě Mandát obstál, avšak v dalším ročníku přišel velký výkonnostní sestup a s tím i smutný konec jeho účinkování za velkou louží. 

Účastník jednoho šampionátu do dvaceti let se vrátil za restartem kariéry do české extraligy, tři roky strávil v dresu Pardubic, kde se kromě krátké výpomoci v rodné Jihlavě poměrně usadil a v posledních dvou ročnících dokonce dělal asistenta kapitána. Jenže poté přišla dobře známá drogová kauza a pověst Mandáta dostala možná definitivní dýku do zad. A tehdy nadějnému kanonýrovi nezbývalo než odejít do nižší soutěže zpátky za moře.

Hokejista Pardubic Jan Mandát
Dva roky bez hokeje. Mandát zná trest za doping, v Pardubicích skončil