Hokejisté pražské Sparty zvítězili na ledě Třince v dramatickém druhém čtvrtfinálovém zápasu play off 4:3 po samostatných nájezdech a vyrovnali stav série na 1:1. Oceláři sice v utkání díky třem tečím otočili stav z 0:2 na 3:2, ale soupeř si v 60. minutě vynutil pokračování zápasu, který v rozstřelu rozhodl Petr Ton.

Plzeň vyrovnala stav na 1:1. V sobotním druhém utkání udolala Litvínov 2:1, přestože v úvodu prohrávala. Všechny góly padly v přesilových hrách, ten rozhodující zaznamenal Ondřej Kratěna. Série pokračuje v úterý a ve středu dvěma zápasy na ledě Litvínova.

Plzeň - Litvínov 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Oba celky nabídly přes šesti tisícům diváků v hledišti hned od začátku výrazně živější a zajímavější podívanou než v pátečním úvodním dílu celé série. Pomohl k tomu i rychlý gól.

Pletka, při jehož trestu Severočeši v pátek rozhodli jediným gólem celý duel, byl dnes ve čtvrté minutě prvním provinilcem proti pravidlům a hostům stačilo sedm vteřin početní výhody, aby šli do vedení. Hübl se při skrumáži po vhazování nejlépe zorientoval, jeho ránu Mazanec neudržel a dojíždějící Majdan snadno otevřel skóre.

Krátce poté se mohlo Indiánům ještě přitížit, když Piroš připravil velkou šanci pro Baláže, jenž ovšem proti Mazancovi selhal. A přišel trest. V sedmé minutě fauloval Kousalík, během následné přesilovky našel Straka parádní přihrávkou volného beka Hanzlíka, který zlomil Francouzovo kouzlo.

Plzeň, jejíž trenér Razým nasadil od úvodního buly do hry pouze tři útočné formace, byla ve zbytku úvodní části aktivnější a nebezpečnější, své další šance ale nevyužila.

V polovině 24. minuty zamířil na trestnou lavici Trávníček, Indiáni to znovu zkusili po úspěšné ose Straka - Hanzlík, autor první trefy domácích v celé sérii však tentokrát Francouze z podobné pozice mezi kruhy nepřelstil.

Krátce po vypršení trestu si v pěti proti čtyřem zahráli hosté a Straka a spol. měli velké štěstí, když Hollweg stihl za Mazancovými zády uklidit do bezpečí kotouč po Ručinského zakončení.

Konec 29. minuty přinesl po závaru u plzeňské branky hromadnou melu, ale tři zápolící dvojice své bitky rychle skončily. Nedlouho poté přišla přesilovka Plzně a při hostech během ní stáli všichni svatí. Pletka nejprve rozezvučel horní tyč, Straka pak uháněl sám proti Francouzovi, jenže přestřelil. I proto se stav po druhé třetině nezměnil.

Během třetího dějství trestné lavice chladly jen krátce. Jako první na nich sledovali snažení svých spoluhráčů Frolo a poté Jareš, jemuž trest nakonec o šest sekund zkrátil úspěšnou dorážkou Kratěna a poslal domácí do vedení.

Johnson pak nezakončil přesně přečíslení dvou na jednoho, ale Plzeň už to nemuselo mrzet, neboť Litvínov se vlastní nedisciplinovaností připravil o jakoukoli možnost na power play a případný zvrat.

Branky a nahrávky: 7. Jiří Hanzlík (Martin Straka), 49. Kratěna (Havíř, Jan Kovář) - 4. Majdan (Hübl). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 14:16. Využití: 2:1. Diváci: 6038. Stav série: 1:1.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo, od 41. navíc Mozík - Vampola, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Hollweg - od 35. navíc Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.
Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Třinec - Sparta 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)

Pražané od úvodních minut na ledě hýřili touhou splnit cíl, s kterým do Třince přijeli - získat alespoň jedno vítězství. K úvodnímu náporu jim navíc pomohly i dvě přesilové hry, v nichž největší šanci spálil Ton, který z levého kruhu nezamířil přesně do odkryté branky.

Přesto byla Sparta za svou střeleckou aktivitu (18:8 v první třetině, 38:18 po dvou) odměněna gólem. V 13. minutě ukončil neprůstřelnost třineckých brankářů v sérii kapitán Broš, který dorazil Svobodovu vyraženou střelu. Na straně Třince měl šanci Květoň, který nadvakrát zakončil rychlý kontr, ale druhým pokusem rozvlnil pouze boční síť.

Pro brankáře obou týmů, kteří do play off vstupovali jako jedničky, je čtvrtfinálová série zakletá. Po zásahu pukem do obličeje v pátek skončil třinecký Šimon Hrubec v nemocnici, kde zůstane se zlomeným nosem, lícní kostí a podočnicovým obloukem do středy. Dnes odstoupil v 25. minutě z utkání sparťanský brankář Marek Pinc, jenž si přivodil zranění pravděpodobně poté, kdy ho na hranici brankoviště zalehli při zákroku do sebe zaklesnuti hráči obou týmů.

Změna v brance s hosty neotřásla. Naopak o chvíli později bleskově využil přesilovku po čtyřech sekundách hry Tenkrát. Oceláři sice vyhráli vhazování, ale Hrabal při pokusu vyhodit puk našel hokejku sparťanského útočníka, který zvýšil vedení hostujícího týmu na 2:0.

Sparta si páteční slova trenéra Jandače vzala k srdci a byla disciplinovanější, přesto dostala soupeře do hry faulem. Třetí početní výhodu zužitkoval domácí Adamský, který usměrnil střelu obránce Galvase za Melicherčíkova záda.

Spartě mohl dvoubrankové vedení v úvodu třetí části vrátit Přibyl, jehož akce ale skončila na horní tyčce třinecké branky. Místo toho Oceláři, kteří do poslední třetiny stáhli hru na tři formace, skóre zápasu obrátili díky dalším tečím.

Směr Kloučkovy střely od modré čáry šikovně změnil Peterek a po něm v 56. minutě skóroval Hrabal s přispěním teče hostujících hráčů. Třinec měl šance na pojistkový gól, ale v v čase 59:23 udeřilo na opačné straně. Jánský, který v zápase nahradil distancovaného Pacovského, z dorážky zchladil natěšené fanoušky.

Desetiminutové prodloužení přineslo několik vzrušujících okamžiků, ale oba brankáři si spolehlivě poradili se všemi střelami. A tak utkání vyvrcholilo nájezdy, v nichž se jako jediný prosadil v třetí sérii hostující Petr Ton svým typickým bekhendovým blafákem.

Branky a nahrávky: 30. Adamský (Galvas, Klimenta), 44. Peterek (Klouček), 56. Hrabal (Polanský, Adamský) - 13. Broš (Jar. Svoboda, Hovorka), 28. Tenkrát (P. Ton), 60. Jánský (Hunkes, Forman), rozhodující sam. nájezd P. Ton. Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:4, navíc Klimenta (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4956. Stav série: 1:1.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.
Sparta: Pinc (25. Melicherčík) - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Milam, Jan Hanzlík - Tenkrát, J. Hlinka, P. Ton - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - I. Rachůnek, Přibyl, S. Treille - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.