Lehká matematická rovnice: jedno olympijské zlato + devět titulů světových šampionů + 1567 zápasů v NHL = nula bodů.

Asi netušíte, o co jde…

O výčet úspěchů první útočné formace hokejové Sparty: Martin Ručinský – Jaroslav Hlinka – David Výborný.

Nula za rovnítkem pak znamená počet bodů této trojice za vstřelené branky a gólové asistence po úvodních čtyřech kolech letošního ročníku extraligy.

Tedy už bývalé formace…

„Statistika hovoří za vše. Dozrál čas na změnu,“ řekal ve středu razantně sparťanský kouč Pavel Hynek. „První útok pro příští zápasy roztrhneme.“

Tenhle trojlístek měl být ofenzivní mašinou, strojem na branky. Tahouni, kteří dovedou bohatou Spartu opět na vrchol českého hokeje.

Jenže vše skřípe…

„Obecně je známo, že starší hráči začínají být vidět později. Až kolem Vánoc,“ omlouval trojlístek zkušených hokejový expert Martin Hosták.
Na Spartě do Vánoc čekat nechtěli.

„Kluci se dostávali do šancí. Ale bez gólového efektu. Nebylo to ono,“ věděl Hynek. „Nejde nám to. Trápíme se,“ potvrdil koučova slova Hlinka.

Už v úterním derby se Slavií poslal k Ručinskému a Výbornému na křídlo Petra Tona. „Ale nemůžeme čekat, že nám někdo pomůže. Musíme se z toho dostat sami,“ odpovídal sebekriticky centr prvního útoku.

Co vlastně ofenzivní mašinu brzdí?

„Obránci mají v úvodu soutěže ještě spoustu sil. Soustředí se na ně víc než na ostatní útoky,“ shodli se expert Hosták s trenérem Hynkem.
I samotní hráči mluví podobně. „Liga se zkvalitňuje. Obránci jsou silní a výborní bruslaři,“ mluvil za své parťáky z útoku Ručinský.

Další problém? Profesorská hra.

„Opravdu spoustu útoků překombinovali,“ všiml si Hosták. „Chyběla jim přímočarost. Což je ale náš celkový problém,“ doplnil Hynek.

Takže opět jednoduchá rovnice: spousta šancí – žádný gól. „Podobné to bylo už loni. Zažíváme vlastně stejnou situaci,“ zavzpomínal na totožný a bídný začátek minulé sezony forvard Ručinský.

„Ale není důvod propadat panice. Musíme jen začít hrát trochu jinak,“ dodal.

Pomůže tedy elitní formaci rozpuštění? Napoví už páteční duel proti Liberci.