Zkrátka a dobře, vyjít s tímhle sršatým Kanaďanem nebylo nikdy snadné. Na jednom se ale jeho příznivci i odpůrci shodnou Patrick Roy byl famózní hokejista. Bezesporu jeden z nejlepších gólmanů historie, který skoro dvacet let patřil k tvářím NHL. V dobrém i zlém. Martin Brodeur už sice překonal jeho brankářské rekordy v počtu odehraných zápasů i vychytaných výher, ale ruku na srdce dobrácký sympaťák Marty nikdy nedokázal rozvášnit fanoušky tak jako „zkažený světec" z Québeku.

Veleúspěšnou hráčskou kariéru Roy ukončil v roce 2003, letos na podzim ale opět začal přičinlivě dodávat novinářům materiál k tvorbě úderných titulků. S pompou sobě vlastní nastoupil do funkce trenéra Colorada Avalanche a k překvapení mnohých to zatím vypadá, že by tuhle roli mohl zastávat stejně zdařile, jako kdysi deptal útočníky soupeřů.

Derou se za výhrami

„Dodal nám sebevědomí. Už nejsme smíření s porážkami," popisuje změnu atmosféry v kabině obránce Jan Hejda, jediný Čech v týmu Lavin. Klub z Denveru patřil v minulých sezonách k ligovým otloukánkům, účast v play-off zůstávala vzdáleným snem. Teď ale přišel obrat o sto osmdesát stupňů Colorado má po šesti zápasech nové sezony plný bodový zisk. Ničí jednoho soupeře za druhým a jeho výkony jsou zatím největším překvapením základní části.

Žádný nový kouč neměl oslnivější start do NHL. „Nevím, co na to říct. Abych byl upřímný, mnohem víc si cením toho, jak teď kluci hrají, než že jsem překonal nějaký rekord. Pro mě je vzrušující vidět, jak celý tým tvrdě maká. Výsledky jsou vidět," uvedl Roy. Už jako gólman nesnášel porážky, teď nakazil svou energií a nespoutanou touhou po vítězství i své svěřence.

Mužstvo odevzdaných hokejových „loserů", kterým bylo Colorado v minulé sezoně, je pryč. Teď na led vyjíždí parta odhodlaných bojovníků, ochotných na ledě obětovat vše. Ovšem pozor Roy není jen hecířem s úctyhodnou vyřídilkou (tedy čímsi na způsob Františka Straky). Hráči jsou překvapeni tím, do jakých detailů má někdejší gólman hru promyšlenou.

Hokej je vášeň

„Je neuvěřitelné, jak to má propracované. Dokáže na každý zápas nachystat něco jiného. Soupeři z nás musí být úplně hotoví, protože absolutně netuší, jak budeme bránit," prozradil Hejda v rozhovoru pro deník Sport. Výsledky na ledě mu dávají za pravdu. Colorado v šesti dosavadních duelech inkasovalo pouhých šest branek, nejméně v lize.

Neznamená to ovšem, že se z někdejšího bouřliváka stal zamyšlený intelektuál, tiše rozjímající nad systémem hry v oslabení. Roy hned ve svém prvním zápase v pozici hlavního trenéra v NHL ukázal, že „Saint Patrick" je zpět. Rozčílený doruda se sápal na kouče Anaheimu Bruce Boudreaua a několika údery rukou málem povalil plexisklovou stěnu mezi lavičkami obou týmů.

Trest? Pokuta deset tisíc dolarů. „Hokej je moje vášeň. Miluju tuhle hru, a když něco miluju, tak to vždycky dělám naplno. Jsem tady, abychom vyhrávali. Celou svou kariéru jsem nadevše miloval vítězství," prohlásil Roy, byť kajícně uznal, že by mohl trochu víc kontrolovat emoce.

Boudreau je lhář

„Zavádí do NHL manýry z pralesní ligy. Bude to pro něj dlouhý rok, pokud chce dál neustále křičet na každého hráče a řvát na rozhodčí při každém přerušení hry. Tak to v hokeji nechodí," kritizoval Boudreau svého kolegu. „Je to lhář, během hry nemluvím ani na hráče ani na rozhodčí," reagoval Roy.

Příchod někdejšího fantoma play-off do funkce trenéra rozhodně rozčeřil hladinu. V zámoří je o čem mluvit, kdekdo se těší, co božský Patrick vyvede příště. Zajímavější ale bude počkat, kam pod jeho velením dojde Colorado. Zatím to vypadá nadějně.