Začíná se v noci ze dneška na zítřek a v akci budou i Češi. Boj o blyštivý poklad lorda Stanleye je tu. V kádru floridské Tampy v letošním izolovaném play off září Ondřej Palát. V devatenácti zápasech nasbíral víc než slušných třináct bodů a střílí důležité góly. Nejde ale jen o útočné statistiky.

„Ondra je výjimečný pracant, který vždy vynikal pílí a zarputilostí,“ říká o (ne)očekávané hvězdě vyřazovacích bojů NHL Palátův agent Robert Spálenka z agentury Sport Invest. „Není typem útočníka, který by oslňoval počtem bodů, ale díky svému způsobu hry má během celé kariéry vysoké hodnocení plus/mínus. Hráče jeho kalibru by chtěl v týmu každý trenér,“ chválí Spálenka.

Palátovi v play off trochu pomohlo i zranění kapitána Stevena Stamkose, takže český rychlík dostává víc prostoru v přesilovkách. Důvěru splácí skvělými výkony a souhrou s ofenzivními tahouny Nikitou Kučerovem či Braydenem Pointem.

Faksa s otazníkem

V dresu Dallasu se v předchozích kolech dařilo Radku Faksovi, byť v posledních dvou duelech finále Západní konference proti Las Vegas kvůli zranění scházel a datum jeho návratu na led je nejisté (mimochodem: zranění stále drží mimo hru i Palátova floridského parťáka Jana Ruttu).

I Faksa, který si v zámoří dobýval respekt hlavně jako důrazný obranář, má podceňované ofenzivní schopnosti. „Jsem rád, že mám koučovu důvěru. Máme dvě srovnatelné přesilovkové lajny, cítím se tam dobře,“ řekl Faksa nedávno v rozhovoru pro Deník.

Pro srovnání: Tampa i Dallas v minulosti vybojovaly po jednom Stanley Cupu. Lightning se radovali v roce 2004, kromě toho byli ve finále i před pěti lety.

Čekání texaských Stars na sérii o pohár je delší, naposledy hráli o titul před dvaceti lety (a uspěli v roce 1999).