"Uvidíme, jak se budu cítit zítra a zda se to zlepší," řekl Červenka, který byl dnes více než hodinu v péči fyzioterapeuta Michala Truce a lékaře Zdeňka Ziegelbauera. Původně si myslel, že má natažený stehenní sval, ale základem problémů jsou záda. "Problémy mám asi týden. Nemohl jsem se pořádně protáhnout a hlavně v posledním zápase jsem to cítil," uvedl Červenka, který byl dnes i v nemocnici na vyšetření magnetickou rezonancí.

Kouč Hadamczik se již připravuje na variantu, že s jeho službami nebude moct počítat. Červenku by měl případně nahradit Martin Adamský z Třince, kterého ale zatím vedení národního týmu nekontaktovalo. "Byla by to komplikace, ale nedá se nic dělat," řekl Hadamczik, který s Červenkou počítal do středu elitní formace. Na jeho místo se na dnešním podvečerním tréninku postavil kapitán Tomáš Rolinek.

Hadamczik musel již udělat dvě změny v nominaci. Z původního kádru vypadli obránci Petr Čáslava a Martin Ševc, místo kterých byli pozváni sparťané Jakub Krejčík a Jan Piskáček.

Na Karjale budou Češi obhajovat loňské vítězství a zároveň se budou snažit napravit dojem z první akce EHT, nevydařených Českých hokejových her. "Blíží se vrchol sezony, olympijské hry. Trochu mě mrzí, že jsme nemohli nominovat úplně všechny hráče (které jsme chtěli). Čtyři beci se omluvili ze zdravotních důvodů a hrát nemůže například ani útočník Vondrka," řekl Hadamczik, který bude mít v týmu nakonec čtyři nováčky.

Nejvíce změn doznala obrana

Omluvenky se podepsaly zejména na složení obranných řad, ve kterých nyní dostanou velký prostor zejména Tomáš Kaberle a Lukáš Krajíček. "Nemá cenu se na to vymlouvat, musíme to brát tak, jak to je. Šanci dostanou další a my musíme připravit tým, aby byl schopen podat nejlepší možný výkon," podotkl Hadamczik.

Nejvýraznější postavou mužstva by měl být dvojnásobný mistr světa a vítěz Stanleyova poháru Tomáš Kaberle, který se v národním týmu představí poprvé od olympiády ve Vancouveru. "Už jsem dlouho v reprezentaci nebyl, takže jsem zvědavý, jak to bude vypadat," řekl Kaberle, který momentálně hraje v mateřském Kladně a je jedním z hlavních aspirantů na účast na Hrách v Soči z hokejistů působících v Evropě. "Bylo by hezké si ještě jednou na olympiádě zahrát a udělám pro to všechno. Kdyby to ale nevyšlo, svět se nezblázní," dodal Kaberle, který již startoval na třech olympiádách.

Hokejová reprezentace bude v Praze trénovat ještě v úterý, ve středu se přesune do Gävle, kde o den později nastoupí proti domácímu Švédsku. V pátek se tým přesune do Finska, kde o víkendu nastoupí proti Suomi a sborné.

Aktuální složení týmu:
Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Jakub Štěpánek (Čerepovec/KHL),
obránci: Tomáš Kaberle, Milan Doudera (oba Kladno), Jakub Krejčík, Jan Piskáček (oba Sparta Praha), Jakub Nakládal (Lev Praha/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Petr Čáslava (Čerepovec/KHL), Zdeněk Kutlák (Slovan Bratislava/KHL),
útočníci: Jan Buchtele, Tomáš Rolinek, Ivan Rachůnek (všichni Sparta Praha), Jiří Sekáč, Petr Vrána (oba Lev Praha/KHL), Václav Nedorost, Lukáš Kašpar (oba Doněck/KHL), Ondřej Roman (Vítkovice), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Petr Hubáček (Jyväskylä/Fin.), Radek Smoleňák (Lahti/Fin.).

Složení formací na dnešním tréninku: Štěpánek, Jakub Kovář - T. Kaberle, Krajíček, Nakládal, Krejčík, Kutlák, Piskáček, Doudera - Smoleňák, Rolinek, V. Nedorost - Petružálek, Vrána, Kašpar - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Sekáč, Roman, I. Rachůnek - Buchtele.