"Napadlo mě, že mám zatím jako kapitán pokaždé medaili. Ale je to ošidné. Vždycky se říká, že každá série jednou končí, nebo může pokračovat dál. Uděláme maximum, aby pokračovala. Aby to dopadlo zase dobře pro nás pro všechny," řekl Rolinek novinářům.

V roli kapitána už se útočník Sparty zabydlel. Oproti roku 2010 cítí proměnu.

"Byla jiná situace, i když bylo tehdy méně hráčů z NHL, byli spíše výběr z Evropy a extraligy, stejně to byl šok. Teď už to mám ozkoušené, už jsem vedl zase tým na Euro Hockey Tour jako kapitán," prohlásil Rolinek.

Přestože v minulých dvou letech na šampionátech chyběl, návrat do role lídra mu nedělá problém.

"Člověk nasbírá zkušenosti za ty roky, co céčko nosí. Neřekl bych, že jsem jistější, ale už jsem se s tím sžil. Není to taková novinka, jako když jsem byl v Německu. V tu dobu bylo naprosto jasné, že by kapitán měl být Jarda Jágr, ale on to nechtěl dělat. Nechce to ani tady, tak to mám já," řekl o dvaačtyřicetileté hvězdě New Jersey.

Derby? Už to není vyhrocené

Rolinek cítí velkou zodpovědnost za výsledek týmu. "Jsem po dvou letech na mistrovství, předtím mi to dva roky nedovolilo zdraví. Jsem zpátky a je to stejné jako předtím. Obrovská zodpovědnost, céčko na dresu svazuje, už na to mám věk, jsem druhý nejstarší. Jde o to, jak bude hrát tým, jaká bude parta. Na tom záleží. Jednotlivci to nezvládnou," řekl bývalý hráč Pardubic, Magnitogorsku a Ufy.

Stejně jako celé mužstvo se nemůže dočkat pátečního úvodního duelu. "Čekání je dlouhé. Tým je v napětí, kdy se rozjede a bude myslet jenom na hokej. Je dobře, že to začne a pak budeme hrát často. Bude to fičák. To je jenom dobře pro nás. Jsme tady, abychom hráli zápasy. A ne na ně dlouho čekali," těší se Rolinek na sérii tří zápasů ve čtyřech dnech proti Slovensku, Švédsku a Kanadě.

V derby se Slovenskem podle něj půjde více o důležitý vstup do turnaje, než že by byl vzájemný duel bývalých federálních partnerů vnímán emociálně. "V mých začátcích v reprezentaci to bylo vyhrocené. Poslední léta to tak nějak upadá. Je to dlouho, co jsme byli jedna republika," prohlásil Rolinek. "Už to není derby, ale normální zápas. I my to takhle vnímáme."

Slováci podle něj berou zápas už podobně a nehrozí u nich přemotivovanost, která je mnohdy možná i srážela.

"Měli to v hlavách. Co jsem se bavil se spoluhráči z klubu, tak říkali, že proti nám byli vždycky vyhecovaní, kouslí, chtěli za každou cenu. Teď si myslím, že spousta mladých kluků už to bere jako normální zápas. Neberou to jako nevraživost proti Čechům," dodal Rolinek.