Přesně za týden startuje nový ročník hokejové extraligy a také on přinese jednu „videonovinku“: trenérskou výzvu neboli coach challenge. O co přesně jde? To můžete zjistit v naší infografice.

Změnu každopádně vítají všechny extraligové kluby. Vyplývá to z mimořádného průzkumu Deníku mezi trenéry čtrnácti týmů. Někteří sice mají ke stávající podobě nového pravidla dílčí výhrady, změnu jako takovou však nikdo nezpochybnil. V českých poměrech jde o nevídanou shodu.

Videorevoluce na hokeji - Infografika„Věřím, že to nedopadne jako s videem ve fotbale,“ řekl za všechny trenér Hradce Králové Tomáš Martinec. Hokejová generalita se totiž poučila z chyb fotbalových kolegů a se zavedením výzvy počkala, dokud nebude potřebná technologie dostupná na všech stadionech.

„Vzhledem k regulérnosti soutěže a rovným podmínkám jsme čekali,“ vysvětlil ředitel extraligy Josef Řezníček, který chtěl původně novinku spustit už před rokem. Pro kluby znamená zavedení výzvy náklady navíc. Na každém stadionu musí být minimálně devět synchronně pracujících kamer, investice přesahuje milion korun.

Objevují se i výhrady

Jednu věc někteří kritizuji: challenge se netýká ofsaj-du před gólovou akci. „Byl bych pro, aby se stejně jako v NHL posuzovala i modrá čára,“ řekl vítkovický kouč Jakub Petr. A podobně to vidí i trenér úřadujících mistrů z Třince Václav Varaďa.

Podle vedení extraligy by v případě zkoumání ofsajdů náklady na techniku výrazně vzrostly. Místo devíti kamer by jich muselo být třináct. „Navíc pitvání milimetrových ofsajdů hokeji neprospívá,“ dodal šéf soutěže.

Další výhrady? „Jediné negativum spočívá v tom, že přezkoumávání může trvat déle a zbrzdí tempo hry,“ upozornil liberecký trenér Patrik Augusta. „Nebude to nic dramatického. Lidé jsou uvyklí na videorozhodčího,“ kontroval Martin Hosták, generální manažer Zlína.

Trestem pro mužstvo, jehož výzva bude posouzena jako neoprávněná, je ztráta oddechového času. „To mi vadí. Chápu, že chtěli zamezit zdržování, ale mohlo se to udělat jen na dvě minuty před koncem,“ řekl trenér Kladna David Čermák.