Čtyřicetiletého šéfa plzeňské Škodovky sice momentálně vyřazují ze hry zdravotní trable, ale zarputilý bojovník věří, že do play off bude zase fit.

„Dělám pro to maximum. Abych třeba ještě nenastydl, tak jsem raději ani nešel na odvetu Viktorky s Neapolí a fandil jen u televize," hlásil excelentní útočník a neúnavný dříč, který v Naganu kryl záda největší ofenzivní zbrani českého výběru Jaromíru Jágrovi. 

„O nominaci byla tlačenice a mě předtím moc nevyšel start na Světovém poháru, jenže Jarda se za mě asi přimluvil. To se jen dohaduju. Hráli jsme tehdy spolu v Pittsburghu a on věděl, že to za něj odbruslím. Sám byl v neskutečné formě," zavzpomínal populární „Stráča".

Připomněl jste si při pohledu na oslavující fotbalisty plzeňské Viktorie ještě intenzivněji vaše triumfální chvíle z olympiády v Naganu?

To nejde srovnávat. Vyřadit Neapol a nasázet jí přitom pět gólů je sice fantastické a já klukům gratuluju ke skvělému výkonu, ale my jsme tehdy dokázali to, co předtím ještě od nás nikdo. A navíc v konkurenci nejlepších hokejistů té doby. Ale o Naganu se teď mluví, novináři se ptají, v televizi běží záznamy našich zápasů, takže vzpomínky ožívají. Zrovna nedávno jsem koukal na semifinálový duel s Kanadou.

A netrnul jste, jak dopadne?

Ne, na to se zapomenout nedá.

V závěru prodloužení za stavu 1:1 na vás Kanaďané zle dotírali a snažili se utkání rozhodnout. Vás tam třeba rugbyovým způsobem složil „drobeček" Lindros.

Jo, chytl mě za hlavu, ale hrálo se dál. Evidentně nestáli o nájezdy, ale neprosadili se. Při penaltách se pak parádně trefil Alby (Robert Reichl), Hašan udržel kasu zavřenou a měli jsme jistou medaili. Chtěli jsme ale víc.

Víc znamenalo porazit ve finále dalšího hokejového giganta Rusko. Kdy se vůbec poprvé v české kabině objevila myšlenka, že turnaj můžete vyhrát?

Nejspíš postupně. Když jsme poznali, v jaké formě je Dominik Hašek, kterému prostě nešlo dát gól. Neskutečně hrál i Jarda Jágr.

Co vám cestu na Olymp připomíná?

Doma mám vystavenou zlatou medaili, dres, v kterém jsem nastupoval a vstupenku na finále, které sledovali mí rodiče.

VÍCE VZPOMÍNEK NA OLYMPIJSKÝ TURNAJ V NAGANU NALEZNETE ZDE