V létě vám odešli do zámoří reprezentanti Dominik Simon a Vojtěch Mozík, a posilu zvučného jména Marcela Hossu se povedlo získat teprve nedávno. Z čeho vaše důvěra pramení?
Asi z toho, že ty kluky znám a vím, co umějí. V Machym (Matěji Machovském) máme skvělého gólmana, ale dobře se ukazoval i Polívec (Patrik Polívka). Obrana zůstala až na Mózu (Vojtěcha Mozíka) stejná, jen z juniorky jsme si vytáhli člena dvacítky Skléňu (Skleničku) a z Kanady se nám vrátil Andrlík. V útoku jsme také posilovali a třeba zrovna od Marcela Hossy si slibujeme hodně gólů. A i ti mladí kluci jsou zase o rok starší, zkušenější. Takže uvidíme.

Nikdo další už nepřijde?
Momentálně ne, ale dál sledujeme hokejový trh a to hlavně v zámoří. Měli jsme tu rozjednané nějaké hráče, ti nám nevyšli, ale soutěže se v Americe rozběhnou až za měsíc, takže se může ještě něco zajímavého objevit. Teď potřebujeme hlavně dobře začít extraligu. Když se to povede, mužstvo se uklidní, naroste sebedůvěra a vše jde jinak.

Jak jste v přípravných zápasech dávali málo gólů, tak jste ani často neinkasovali. Bude defenziva předností Plzně?
O gólmany i o obranu se budeme opírat, ale nechceme hrát jen defenzivní hokej. Naopak bychom se měli prezentovat agresivní útočnou hrou. Navíc doufám, že v hráčích bouchnou saze a v extralize budou góly dávat.

Skončili další velcí hráči vaší generace, ať už Ručinský, Čajánek nebo Leška. Jak se to promítne na úrovni extraligy?
Těžko říci, sám jsem na to zvědavý. Třeba Litvínov s Rúčou (Ručinským) hrál pohledný hokej a teď se mi zdá, že od toho upouští. Nevidím tam ty jeho nahrávky, změnu tempa hry, kombinaci. Ale to platí obecně. Všichni se jako blázni někam ženou a jen naslepo nahazují puky Na ledě se bojuje, ale myšlenka chybí. Možná to zveličuji, ale já nevidím kluky, kteří by v extralize šli ve stopách hráčů, jako byli Rúča a další. U nás to uměl třeba Dominik Simon, to byl hokejista podle mého gusta, někdy až moc velký hračička. Jenže teď je pryč.

Kdybyste měl tu moc, za jakou částku byste Dominika Simona prodal?
Za sto miliónů.

Zkuste nějakou reálnější sumu.
To je těžké, hokej není fotbal, takže buď můžu přehánět nebo se držet reality. Za Dominika dostaneme šest milionů, dva z toho dáme Spartě, jako mateřskému klubu, a musíme koupit dalšího hráče, bez záruky, že bude posilou. Takže jsme na nule a nemáme toho nejlepšího.

Jak vidíte rozložení sil v nadcházející extralize?
Dá se očekávat, že v popředí budou znovu Třinec, Sparta, Brno, zdá se, že posílil Liberec, ale já doufám, že v elitní šestce bude i Plzeň. Loni s námi také nikdo nepočítal a nakonec jsme o šestku přišli až v závěru. Takže věřím, že teď to bude ještě o něco lepší.

Plzeňské mužstvo prochází přerodem, v jaké fázi momentálně jste?
Dali jsme šanci mladým a dál se téhle filosofie držíme. Ti kluci jsou zase zkušenější. Třeba Kuba Lev dal v minulé sezoně patnáct gólů, tak věříme, že teď jich dá alespoň dvacet. Je tam šikovný Míra Indrák, skvěle zatím vypadá Dominik Kubalík. V obraně je Moravčík, Sklenička, Andrlík. Další hráči pak čekají v Klatovech a cesta vede nahoru i dolů.

Dával byste příležitost odchovancům i v případě, že byste měl k dispozici výrazně vyšší rozpočet?
Rozhodně. Když jsme v sezoně 2012/13 vyhráli titul, tak byl náš rozpočet jen o dva tři miliony vyšší než teď. Tým měl jednoho dva lídry a kolem nich byla spousta mladých. On balík peněz není zárukou úspěchu. Mužstvo je nabité hvězdami, ale příliš kohoutů na jednom smetišti nemusí dělat dobrotu. Ani Litvínov naposledy neměl na rozhazování a je mistrem.

V létě jste se snažili získat do ofenzivy zkušené Jaroslava Bednáře, Petra Tona nebo Michala Vondrku. Mrzí vás, že nic z toho nevyšlo?
Nebo jsme měli štěstí (úsměv). Bedýnka (Bednář) má poraněné plotýnky, Ton zase něco s loktem, a zadarmo rozhodně nebyli. Takže jsem Tomášovi (Vlasákovi, sportovní manažer) gratuloval. Ne vážně. Není to tak, že získáte toho hráče na koho si ukážete. Je to boj, běh na dlouhou trať.

Budete muset být jako šéf vůči mladému mužstvu shovívavější?
To ani ne. Záleží, co budou kluci předvádět v zápasech. Je možné prohrát, ale musíte na ledě nechat maximum, bojovat, jít na doraz. Ono to ani jinak nepůjde. Mezi pěti nejsilnějšími týmy nejsme a o šestý flek se strhne rvačka. Takže pokud by to někdo flákal, tak nemá v mužstvu co dělat.