Hokejové mistrovství světa ve Švýcarsku v neděli skončilo, titul po těžkém boji s Kanadou obhájili ruští hokejisté.

O ten další se ale budou za rok v Německu snažit s několika upravenými pravidly.

V Bernu totiž o víkendu kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF) schválil změny pravidel pro nadcházející sezony.

Většina novinek, jejichž snahou je pomoc útočícímu týmu, vejdou v platnost až od sezony 2010/11.

Na tři z nich si ale hokejový svět bude muset zvyknout o sezonu dříve, již na příští olympiádě v kanadském Vancouveru a následujícím šampionátu v Německu.

Zřejmě největší novinkou bude pro reprezentační výběry fakt, že jakmile bránící mužstvo vyhodí puk na zakázané uvolnění, nebude moci svou unavenou formaci před následujícím vhazování vystřídat.

Ztíží se tak úloha hokejovým „trpaslíkům“, kteří většinu kritických situací řešili odpálením kotouče nazdařbůh přes celé kluziště. Několik let se tato úprava testovala v NHL, rok dokonce také ve Švédsku.

A i další nápad IIHF přidělá vrásky defenzivě. Poté, co bude hráč vyloučen, následuje vhazování automaticky v obraném pásmu jeho týmu. Alespoň na začátku přesilových her tak útočící pětici odpadá problém s přechodem do pásma, což, jak bylo vidět na probíhajícím mistrovství, ušetří přesilovkové formaci čas.

Navíc se již nemůže vhazovat „jen tak někde,“ ale na devíti přesně vyznačených bodech pro vhazování.

Další řada změn se svého uplatnění dočká až o rok později. Více brankám, a tedy i zatraktivnění hry pro fanoušky, by měla pomoci také další novinka.

Tým, který hraje oslaben a rozhodčí pro něj signalizuje další trest, dostane branku. Poté se na led ale vrátí hráč z trestné lavice a signalizované dvě minuty se uloží. Nebude to tedy jako dosud, kdy se nový trest zrušil.

Mezi jinými drobnostmi bude zajímavé například to, že trestné střílení musí jet sám faulovaný hráč. Trenéři tedy nemohou vybírat na nájezdy předem určené hráče. Avšak odpověď na to, zda novinky doopravdy pomohou útočnějším týmům, dá nejdříve následující sezona.