Spolehnout se ale můžete na jednu věc, byť o Češích mluví každý jako o jasných outsiderech turnaje, na ledě nechají všechno. Předvedli to už v obou přípravných zápasech proti Rusku.

„Ukázali jsme charakter," těšilo kapitána Tomáše Plekance po sobotním dramatu v O2 areně. Národní tým porazil sbornou 2:1 po nájezdech, když v předposlední minutě třetí třetiny vyrovnával právě Plekanec. Přes 13 tisíc fanoušků v hale se skvěle bavilo. Kromě nájezdů viděli i atraktivní prodloužení tři na tři. Češi hráli od první do poslední minuty s plným nasazením, tvrdě chodili do soubojů, branku soupeře ostřelovali ze všech pozic.

„Je důležité, že hráči věří, že když budeme hrát tímto způsobem, tak můžeme uspět. Zase jsme se posunuli oproti prvnímu utkání," uvedl po zápase trenér Josef Jandač. „Nám trenérům se strašně líbilo, že ti hráči vnímají, co jim o hře řekneme, a jsou ochotní to dělat. To je naše šance," dodal nový reprezentační kouč.

Zápal pro věc

Ne že by v sobotu bylo všechno perfektní. Souhra pořád občas docela drhne, v obranném pásmu se opět vyskytly zbytečné zmatky, nepřesností bylo víc než dost. Také koncovka by se měla zlepšit, Češi spálili hodně šancí. A alespoň z tribuny se zdálo, že Rusové chvílemi hráli jen na půl plynu. Z českého výkonu ale sálal zápal pro věc, což se odrazilo i na pěstních soubojích se soupeři věc v přátelácích zřídka vídaná…

„Trochu se to rozhádalo," pousmál se Milan Michálek, který při zranění Vladimíra Sobotky nastoupil v prvním útoku. V sobotu se dostal do křížku s obráncem Alexejem Jemelinem kdyby se do toho nevložili rozhodčí, byla by z toho exemplární bitka à la NHL. „Nemáme takové superhvězdy jako ostatní týmy, musíme držet pohromadě. Bojovali jsme jeden za druhého," konstatoval Michálek.

Sobotka nechtěl riskovat

Ještě k Sobotkovi, ten ve čtvrtek odstoupil ze zápasu v Petrohradě kvůli zranění ramene. V neděli už zase trénoval, zatím se raději vyhýbal soubojům. Kvůli zraněním už přišel o spoustu velkých turnajů. „Hned mi to problesklo hlavou," pousmál se nevesele. Pro Světový pohár by ale měl být k dispozici, stejně jako Roman Červenka, který se k mužstvu připojil až těsně před odletem do Pittsburghu.

Tam se ve středu v posledním přípravném mači utkají s Výběrem Severním Ameriky (Kanaďané a Američané do 23 let). A o víkendu už to začne naostro…