První velké překvapení hokejového mistrovství světa je na světě. Slovenský výběr nestačil na německou družinu a prohrál poměrně hladce 2:4.

Slováci se tak dostali do nezáviděníhodné situaci, kdy k jistotě postupu do další fáze turnaje musí zdolat Finy. Pokud by totiž v závěrečném duelu skupiny C zaváhali a současně si Norové, kteří nečekaně vzali bod Finsku, poradili s Německem, zahrají si Slováci jen ve skupině o udržení.

„Těžko se to hodnotí. Vůbec jsme nebruslili, zato Němci byli dotěrní,“ zlobil se po utkání slovenský obránce Lubomír Višňovský. „Víme moc dobře, že se teď na naše hlavy snese kritika, ale s tím musíme počítat. Takhle se hrát jednoduše nedá. Musíme bojovat a nehrát jako baletky!“

Samotné utkání svěřencům trenéra Šuplera uteklo již v první třetině, kdy si nepohlídali dvě přesilovkové kombinace Němců a po gólech zkušených Marco Sturma a Stefana Ustorfa odcházeli do kabin s dvoubrankovým mankem.

Opět se ukázalo, jak důležité jsou přesilovky. Padlo v nich pět ze šesti branek. Jak je vidět, metr navíc v obranném pásmu dělá opravdu hodně, tak vysokou úspěšnost využívání početních výhod zatím historie mistrovství světa nepamatuje.

Slovenské snížení přišlo, jak jinak než v přesilovce, přesně v polovině zápasu. Ivan Čiernik úspěšně dorazil ránu obránce Višňovského.
Jenže místo tlaku a vyrovnaní přišla krásná akce na druhé straně. Po dlouhém pasu ujela dvojice Hackert – Gogulla a první jmenovaný propálil Lašákovy betony – 1:3.

Na znovu dvoubrankové manko již slovenská sestava nedokázala zareagovat, druhou trefou v zápase naopak posunul jejich myšlenky na výhru do oblasti teorie Hackert. Kolníkova kosmetická úprava skóre čtyři vteřiny před koncem již nic nemohla změnit na tom, že Slovensko se po úvodní výhře 5:1 nad Norskem ještě bude třást o postup.

„Nemyslím si, že jsme byli horší. Oni byli disciplinovanější a potrestali naše vyloučení. Musíme to napravit a dát do hry srdíčko,“ oprášil populární klišé Višňovský. „Vrátíme se k našim starým dresům a proti Finům to snad bude lepší, připomněl zkušený obránce fakt, že Slováci nastoupili v retro dresech, ve kterých nastupovali ještě v padesátých letech.

SLOVENSKO – NĚMECKO 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky:
30. Čiernik (Višňovský, Kolník), 60. Kolník (Višňovský, Marcel Hossa) - 7. Sturm (Busch, Schmidt), 16. Ustorf (Schmidt, Holland), 39. Hackert (Gogulla, Bakos), 49. Hackert (Gogulla, Schubert).
Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 10:7. Využití: 2:3. Diváci: 7855.

Slovensko: Lašák - Višňovský, Podhradský, Štrbák, Starosta, Majeský, Graňák, Sekera, Mezei - Kolník, Petrovický, Marcel Hossa - Čiernik, Kollár, Kováčik - Melichárek, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Somík. Trenér: Július Šupler.
Německo: Müller - Schubert, D. Seidenberg, Schmidt, Holland, Bakos, Hördler, Osterloh, Renz - Sturm, Ustorf, Busch - Y. Seidenberg, Ullmann, Tripp - Gogulla, Hackert, Wolf - Felski, Fical, Rankel. Trenér: Uwe Krupp.

Fini se protrápili k vítězství s Nory až v prodloužení

Ve skupině C se proti sobě postavily dva skandinávské týmy. Favorizovaní Finové měli až překvapivě hodně práce se snaživými Nory. Při tom na ně dohlíželi dva čeští rozhodčí: hlavní Milan Minář a čárový František Kalivoda.

Skóre utkání otevřel již ve druhé minutě Jussi Jokinen. Ve spolupráci s Niko Kapanenem a Ville Koistinenem potrestal vyloučení norského hráče. Za tři minuty ale bylo srovnáno. Na 1:1 dával Morten Ask.

Finové i nadále hrozili v přesilovkách. Jednu z nich využil v sedmnácté minutě velezkušený Ville Peltonen. Minutu před koncem úvodní dvacetiminutovky však právě Peltonen putoval na trestnou lavici za kolegou Jokinenem a Norové dokázali využít přesilovou hru pěti proti třem. Trefil se Anders Bastiansen.

To byl na dlouhou dobu poslední gól, kteří diváci v halifaxské hale viděli. Urputná bitva pokračovala bezbrankovou druhou třetinou. Finští střelci marně hledali recept na brankáře Norů Pala Grotnese. A když jej přes velký tlak nepokořili ani ve třetí dvacetiminutovce, šlo se do prodloužení.

Až v něm se finská útočná vozba dostala ke slovu. Ve třetí minutě prodloužení rozhodl o upracované výhře favorita Tuomo Ruutu. Bekhendovou tečí po nahození Mikka Koivu z levé strany ukončil utkání a zarmoutil statečně bojující Nory.

FINSKO-NORSKO 3:2 po prodl. (2:2, 0:0, 0:0 – 1:0)
Branky: 2. Jokinen (Kapanen, Koistinen), 17. Peltonen (Selänne, Koivu), 63. Ruutu (Koivu, Jokinen) – 5. Ask (Roymark), 20. Bastiansen (Trygg, Skroder).
Rozhodčí: Minář (ČR), Schütz (Něm.) – Kalivoda (ČR), Kicha (Ukr.). Střely: 33:19. Vyloučení: 12:16. Využití: 2:1. Diváci: 7190.

Finsko: Vehanen – Niskala, Koistinen, Vaananen, Salmela, Niemi, Luoma, Jokela – Selänne, Jokinen, Peltonen – Ruutu, Koivu, Jokinen – Hyvonen, Kapanen, Pihlström – Bergenheim, Hahl, Pyorala. Trenér: Doug Shedden.
Norsko: Grotnes – Holos, Jakobsen, Myrvold, Trygg, Kaunismaki, Odegaard, Ryman – Skroder, Hansen, Zuccarello Aasen – Roymark, Ask, Holtet – Spets, Bastiansen, Olimb – Skadsdammen, Forsberg, Froshaug – Nygard. Trenér: Roy Johansen.

Francie se bila, přesto nakonec utrpěla debakl

Po nepřesvědčivé výhře 6:5 nad Francií brnkali svěřenci Ake Gustafssona na nervy švédským příznivcům i polovinu zápasu s Francií. Až v 29. minutě propálil do té doby bezchybného brankáře Lhenryho bombou Martensson a odstartoval švédskou kanonádu. Ta se zastavila až na skóre 9:0.

Ještě do konce druhé třetiny stačili Seveřané udeřit třikrát, po dalších třech zářezech vystřídal v 50. minutě najednou bezradného Lhenryho náhradník Huet. Toho uvítal gólem na 8:0 Jonsson. Vyvolávané desítky se nakonec fanoušci Tre kronor nedočkali, v poslední minutě pečetil na konečných 9:0 Bäckström.

Švédi si tak zajistili postup do další fáze, o prvenství ve skupině A se střetnou se švýcarským týmem. Ten porazil Bělorusy 2:1 a má taktéž plný počet šesti bodů. Životní boj o postup do další fáze naopak čeká zatím bez bodu válčící Bělorusy a právě Francouze. Vítěz bere vše, poražený bude hájit příslušnost v elitní skupině mistrovství světa ve skupině o udržení.

ŠVÉDSKO – FRANCIE 9:0 (0:0, 4:0, 5:0)
Branky:
29. Martensson (Weinhandl, Mag. Johansson), 35. Hornqvist (Warg, Jönsson), 37. Weinhandl (Fabricius), 40. N. Wallin (Martensson, Edler), 45. Bäckström (Warg), 48. Edler (Jönsson, Warg), 50. Nilsson (R. Wallin, Frögren), 52. Jonsson (Weinhandl, Fabricius), 60. Bäckström (Edler, Warg). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sterns - Feola (oba USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 7:11, navíc Bellemare (Francie) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8845.

Švédsko: Liv - Jönsson, Frögren, N. Wallin, Edler, Mag. Johansson, Fernholm - Hörnqvist, Bäckström, Warg - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Fabricius - Nilsson, Holmqvist, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Francie: Lhenry (50. Huet) - Amar, Bachet, Lacroix, Besch, Quessandier, Trabichet, Bonnard - Y. Treille, Meunier, Bordeleau - Rozenthal, Gras, Coqueux - Hecquefeuille, Bellemare, Desrosiers - S. Treille, Zwikel, Tardif - Lussier. Trenér: David Henderson.

V dramatu Švýcaři uhájili hubené vítězství

Ve skupině A se střetly celky Švýcarska a Běloruska. Zatímco Švýcaři ve svém prvním vystoupení na šampionátu bez větších potíží zdolali Francii, Bělorusové absolvovali jedenáctigólové drama se Švédskem.

Možná právě proto byla v úvodní části utkání na Bělorusech vidět jistá únava. Aktivnější Švýcaři šli do vedení po třinácti minutách hry. To se v přesilové hře trefil Julien Sprunger.

V polovině druhé dvacetiminutovky však vyrovnal Konstantin Kolcov. V rohu kluziště připravil o puk švýcarského obránce, nabruslil si před branku a bekhendem procedil kotouč mezi Gerberovými betony.

Následující minuty se ovšem nesly ve znamení švýcarského tlaku. Při několika po sobě jdoucích vyloučeních Bělorusů se reprezentanti země helvétského kříže usadili před gólmanem Kovalem. Několik dobrých šancí sice nevyužili, ale nakonec se trefil hrdina dne Sprunger. Jeho druhý gól v zápase poslal Švýcary do vedení 2:1.

Bělorusové měli i nadále problémy především s disciplínou. Častá vyloučení je připravovala o možnost vytvořit si dostatečný tlak a vyrovnat.

Ve třetí třetině již branka nepadla a Švýcaři si tak připsali důležité vítězství.

ŠVÝCARSKO–BĚLORUSKO 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 14. a 35. Sprunger (na první Monnet, Ambühl, na druhý Monnet, Blindenbacher) – 28. Kolcov (Dudik, Salej).
Rozhodčí: Looker (USA), Ország (SR) – Novák (SR), de Haan (Kan.). Střely: 31:23. Vyloučení: 18:32. Využití: 2:0. Diváci: 8016.

Švýcarsko: Gerber – Bezina, Blindenbacher, Vauclair, Furrer, Gerber, Förster, Diaz – Bärtschi, Ambühl, Wick – Sprunger, Monnet, Reichert – Paterlini, Ziegler, Lemm – Sannitz, Jeannin, Deruns – DiPietro. Trenér: Ralph Krueger.
Bělorusko: Koval – Denisov, Salej, Leontěv, Kosťjučenok, Žurik, Kolosov – Kolcov, Zadělenov, Dudik – Čupris, Kaljužnyj, A. Kosticyn – S. Kosticyn, Grabovskyj, Meleško – Ugarov, Michaljov, Antoněnko. Trenér: Curt Fraser.