V Bělorusku působil jako expert České televize. „Tu roli mi nabídl šéfkomentátor Robert Záruba. Chvíli jsem se rozmýšlel, protože v poslední době jsem se snažil od hokeje spíš oprostit. Teď jsem za novou zkušenost rád," svěřoval se Sýkora.

V horkém televizním křesle převzal štafetu po známých hráčích Miroslavu Hlinkovi a Otakaru Vejvodovi, kteří komentovali minulé hokejové šampionáty. „Možná i proto, že Minsk dobře znám," připomněl Sýkora, který při své poslední trenérské štaci vedl v KHL téměř tři roky právě místní Dynamo. Od té doby je také pětašedesátiletý kouč v běloruské metropoli nesmírně populární.

Poznávali vás lidé v minských halách?
Překvapivě ano a bylo jich dost. Hlásili se ke mně, chtěli se společně fotit. Bylo fajn, že nezapomněli. Když jsem šel do Minsku, tak mě varovali, že jsou schopní vyhodit za sezonu i několik trenérů. Já vydržel a v té době tu začaly na hokej chodit patnáctitisícové návštěvy. Docela nám to tehdy šlo.

Při prvním přenosu jste říkal, že nejste rozechvělý. To jste si tak věřil?
To vůbec ne, ale přes počáteční rozpaky jsem se dokázal přenést a postupně jsem se docela rozpovídal.

Diváci vás v televizním studiu viděli stále usměvavého. Co ale takový vysílací den ze šampionátu obnášel ve skutečnosti?
Byl to zápřah. Do haly jsme přicházeli před dvanáctou a končili o půlnoci. Jen ve dnech, kdy se místo tří zápasů hrály dva, se nástup posouval na druhou hodinu. Po skončení přenosu jsme si sotva stihli dát pivo na dobrou noc a druhý den se jelo nanovo. Ze sedmnácti dnů, co šampionát běžel, byly jen dva volné.

Zbýval v takovém kolotoči ještě na něco čas? Jak jste řešili třeba jídlo nebo další nutné záležitosti?
To byl problém. Na hotelu jsme si dali snídani a zbytek dne jsme se stravovali v hokejové hale po bufetech, což mně nevyhovovalo, ale nakonec jsem se stal odborníkem na rychlé občerstvení. Není hamburger jako hamburger. A pít jsme také moc nemohli, protože odskočit si nebylo jednoduché. Navíc studio na stadionu bylo v jedné z otevřených loží , takže tu zpočátku byla docela zima.

Musel jste se na vysílání připravovat?
Nijak speciálně. K dispozici jsem měl statistiky utkání, týmů i hráčů. Ale vycházel jsem hlavně z vlastní zkušenosti. Mým úkolem bylo reagovat bezprostředně na cokoliv, co se zrovna dělo. Proto jsem ani nechtěl znát témata, která se budou během zápasových přestávek probírat.

Bylo něco, co vám dělalo problém?
Jestli něco, tak tempo, kterým se debata odvíjela. Na můj vkus bylo vše až moc rychlé. Robert Záruba, jinak skvělý odborník, se snaží do vstupů dostat co nejvíc informací a na nic není čas. Rozebrat elektronickou tužkou situaci během třiceti vteřin, jak to dokázali kolegové David Pospíšil nebo Martin Hosták, to jsem obdivoval. A snažil jsem se přizpůsobit, přitom ale zůstat srozumitelný pro co nejširší okruh posluchačů.

Jako trenér jste nikdy neměl problém mluvit s novináři. Jenže teď vaše názory poslouchal milion diváků u obrazovek. Nesvazovalo vám to hrdlo?
Ani ne. Přece jen ty zkušenosti z tiskovek, z rozhovorů, v sobě mám, takže trémou jsem netrpěl. Pouze když se Robert (Záruba) zasekl a páčil ze mě další a další názory na stejnou věc, tak jsem si říkal: Proboha, co k tomu víc říkat. Navíc přicházet během tří zápasů za den pořád s něčím novým také nešlo, takže jsme se občas opakovali a já trnul, že nás lidé budou mít za idioty. Ale to mě uklidňovali, že všechna utkání vidí jen zlomek diváků.

Roli trenéra už by asi nepřijal, komentátora ano

Brzdil jste se někdy v kritických reakcích třeba z trenérské kolegiality?
Ono je vždy snadné od stolu něco strhat, kritizovat, což jsem dobře poznal i ve své kariéře, takže jsem to s negativními názory nepřeháněl. To ale neznamená, že bych neřekl své mínění.

Třeba top, že Jaromír Jágr střídá pomalu a český tým v těch chvílích hraje ve čtyřech?
To jsem ale jen konstatoval zřejmý fakt a nebylo v tom nic osobního, jak se snad někde v médiích objevilo.

Jak často hodně kritičtí diváci přijímali vaše komentáře?
Překvapivě dobře. Lidé se zajímali, psali na mail, posílali esemsky. Třeba na chat mi přišly během hodiny a půl dotazy asi od čtyř stovek diváků a k tomu řada pochvalných hlasů. To mě potěšilo, stejně jako reakce lidí z televizního štábu.

Přišly i negativní ohlasy?
Snad jen od manželky, která mě sledovala z domova (úsměv). To bylo pořád seď rovně, nehrb se, ať se ti nekrabatí sako. A tak podobně.

Kdo vám vybíral kravaty, když ne vaše žena?
K dispozici jsme měli dva obleky, k tomu osm košil a šest kravat. To vše bylo uložené před stadionem v mobilní buňce, která byla naším skladem a šatnou zároveň. Tam jsme se před zápasy scházeli, řešili, kdo si co vezme na sebe a převlékali se.

Dovedete si představit, že byste v roli komentátora pokračoval?
Docela ano. Závazky žádné nemám, takže proč ne. Za rok je navíc šampionát u nás, což by bylo ještě zajímavější.

A co nějaká trenérská nabídka. Nelákali vás k návratu do Dynama Minsk?
Nelákali. V klubu se vyměnilo vedení, šéfem je tu nyní bývalý novinář, předtím jeden z největších kritiků. Sice jsem se na šampionátu sešel s bývalým šéfem, jinak generálem KGB, ale šlo jen o příjemné vzpomínání na minulé časy. Navíc nejsem si jist, zda bych ve svých letech ještě chtěl všechno to martyrium kolem trenérské práce snášet. Asi už ne.