Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Syn Martina Hamrlíka radil strýčkovi přestup do Capitals

Zlín – Opět se proměnil v lidového vypravěče a půl hodiny bavil novináře svými originálními hláškami. Obránce extraligových hokejistů Zlína Martin Hamrlík si sezonu zatím náramně užívá po zdravotní i herní stránce. Přitom se stejně jako každý rok bál, aby s mužstvem nezahučel do baráže.

29.10.2011
SDÍLEJ:

Martin HamrlíkFoto: archiv

„Jsem takový přizdisráč. Ale jak se soutěž rozjede, tak se chci dostat do nejlepší desítky. Není sranda nahonit body,“ vysvětluje 38letý zkušený zadák beranů v obsáhlém rozhovoru.

V něm také prozrazuje, že chtěl před sezonou vedoucího mužstva Oldřicha Šolce propustit a na Čajánka v sázkové kanceláři vypsat kurzy, kdy dostane osobní trest za debaty s rozhodčími. Také přiznal, že v kabině nerozumí teenagerské mluvě mladších spoluhráčů.

Váš syn Matyáš byl na návštěvě u vašeho bratra Romana ve Washingtonu. Jak se mu tam líbilo?

Vrátil se v pondělí a byl nadšený. Dovezl si spoustu dárků od strýce a zážitků na celý život. Samozřejmě má s Ovečkinem fotku, ten mu věnoval hokejku s podpisem a svezl ho v autě.

S kým tam letěl?

S babičkou, mojí maminkou, a Natálkou, dcerou Romana. Byli tam týden a viděl tři zápasy.

V létě jste byl i vy v Montrealu.

Chystám se do Ameriky zase po sezoně. Už se nám sezona zase krátí, tak toho chci po ní využít.

Poslal jste bratrovi Romanovi gratulaci k překonání českého rekordu v počtu zápasů odehraných v NHL?

Volali jsme si. Vyřídíme si to po sezoně. Chce mi něco koupit, že odehrál tolik zápasů. Je to super, jsem na něj hrdý.

Měli v Capitals nějakou slavnost na jeho počest?

Měli něco napsané na svém webu. Ale jinak nevím, jestli mu gratulovali a předávali nějakou cenu.

Jak často jste v kontaktu?

Teď se mu porouchaly esemesky, tak si musíme volat. Vychází to tak půlka provolaných peněz na každého. Nic moc, lepší byly textovky.

Díváte se i na jeho zápasy?

Na Nova Sportu jsem viděl jeden s Philadelphií. Ale jinak na ESPN. Ráno jsou na oficiálním webu NHL sestřihy, tak si je pustím.

Sleduje Roman na oplátku vaše utkání?

Nemá kde. Ani v České televizi. Nemá zase tolik času jako my.

Přestup z Montrealu Canadians ke Capitals jste mu schválil, když se mu tam tak daří, že?

Jó, dobré. Pamatuji si, jak jsme seděli v létě u tety na zahradě v Humpolci a probírali jsme jeho konkrétní nabídky za stejné peníze ze St. Louis, Washingtonu a Detroitu. Vytrhl mně telefon z ruky Maty a říká: Strýcu, prosím tě, vem Washington, tam je Ovečkin! Takže nevím, kdo měl hlavní slovo. (Směje se.) Ale nakonec tam opravdu šel. St. Louis mu hodně kluků rozmlouvalo a v Detroitu mu nabízeli smlouvu jen na sezonu. Vybral si dobře.

V Capitals má navíc v současnosti asi největší šanci získat Stanley Cup.

Přál bych mu to. Jen se mi zdá, že mužstev je tam trochu moc. Tam je dobrý každý tým.

Washington ale v posledních letech září v základní části a v play off vyhoří.

Oni jsou už na tom jak my. Třeba se s ním zlepší. Podívejte se na Montreal, jak se trápí. Moc nevyhrávají, navíc se jim zranil Špaček i další zkušení chlapi. Brácha jen potvrzuje svou kvalitu.

Nyní pojďme ke Zlínu. Hodně zápasů jste rozhodli až v poslední třetině. Je to tím, že si více věříte?

Přijde mi, že naším náročným stylem hry je to těžké pro nás, ale hlavně pro soupeře. Praktikujeme jej od začátku až do konce, a když to vydržíme, tak vyhrajeme. Koncovky zápasů poté díky fyzické kondici zlomíme na svou stranu. Přehráváme je, a to jsme ještě spoustu šancí neproměnili.

Ale co vaše druhé třetiny, které vám příliš nevycházejí?

Na Slavii i v úterý doma jsme ji už měli lepší. Nevím, čím si to vysvětlit. Třeba tím, že máme dál střídačku. Když jdeme na led, tak si říkáme, abychom se soustředili na dvě hodiny práce.

Ve třetí třetině často dokážete otočit nepříznivý výsledek. Stalo se vám někdy, že jste si už nevěřili?

Hraje se až do konce, ale někdy si v kabině říkáme, ty vole, už jsem nevěřil. Tak to prostě je. Každý to má v hlavě. Když vyhrajete, neřekne to nikdo. Ale když vám to nevyjde, a přitom makáte, tak to tam někdy spadne, ani nevíte jak. Letos jsme už třetí zápas odehráli bez vstřeleného gólu. Hodně nás trápí přesilovky, jelikož z nich nedáváme góly. Šance si vytvoříme, ale něco k tomu chybí. Možná se už týmy na nás dokážou více připravit. Musíme něco změnit.

V početních výhodách společně nastupují Petrové Leška s Čajánkem a Bedřichem Köhlerem. Museli jste přesilovku po odchodu Balaštíka hodně měnit?

Nemuseli, chceme ji hrát stejně, ale není to stejné. Baláž (Jaroslav Balaštík – pozn. aut.) byl pořád u branky. Měl vyhraničený svůj prostor a uměl se v něm pohybovat.

Teď se jej snaží nahradit Bedřich Köhler, který se také cpe před brankáře a dělá černou práci pro tým.

Splňuje svou roli, ale je jiný typ. Je pravák a přesilovku hrajeme z jiné strany. Má ale všechny předpoklady, aby se před kasou prosadil. Je obrovský v postavě, je výborným bruslařem a má skvělou střelu.

Dá se koncovka natrénovat, nebo ji musí mít hráč vrozenou?

Musí to mít v sobě. Přesilovka se na tréninku nacvičuje těžko, protože kluci vědí, co hrajeme, a jsou o půl kroku rychlejší. Vědí, kam přijde přihrávka. Někdy to ani nedokážeme sehrát. Když nám ale trenér řekne, ať nebráníme naplno, tak je to o ničem.

Zatím navíc stále čekáte na svůj první gól v sezoně.

No né, už jsem dal dva. S Pardubicemi mi ho ale neuznali a teď jsem ho dal, ale Béďa Köhler říkal, že to tečoval. (Směje se.) Mám dva, to máte blbě napsané. Píšu si to do deníčku. Ne, vážně. Čekám na něj, ale Jarda Jágr si musel počkat sedm zápasů a já nejsem Jarda Jágr. Nic s tím nenadělám, ale neřeším to.

Nesnažíte se kvůli tomu více střílet?

Ne. Když můžu, tak vystřelím. Buď to tam spadne, nebo ne. Spíš bych si přál, abychom byli úspěšnější v přesilovkách.

Máte v Horčičkovi se Sedláčkem velmi vyrovnanou brankářskou dvojici. Je vám jedno, kdo zrovna chytá?

Ano. Hodně s nimi dělá Hrazda (Richard Hrazdira – pozn. aut.). Jde na nich poznat, že tady máme trenéra brankářů. Pořád do nich něco hustí. Nenechá je usnout na vavřínech.

Jak v kabině vycházíte s mladými spoluhráči? Věkový rozdíl mezi vámi je obrovský.

Je, ale stejně jako góly to neřeším. Oni tam mají svůj svět. Vedle mě sedí Zámorský, se kterým sem tam prohodím nějaké slovo. Ale on mluví jak v Comebacku (televizní seriál – pozn. aut.), když nedávno mluvili teenagerskou řečí. Oni mezi sebou už tak mluví, jako například: Ty jsi hovnař a jumpa. Tak jsem se ho ptal, co to je.

Ještě vám nepořídili slovník?

Ne, s Lešounem (Petrem Leškou – pozn. aut.) jsme na sebe hleděli a ptali jsme se, co to je. Prý, když kecá, tak kydá hovna kolem sebe. To jsem slyšel poprvé v životě. Jinak je to dobré.

Vy staří kolem nich mládnete?

Úplně. Člověk si věk tolik nepřipouští. Někteří mají osmnáct let, já už osmatřicet.

Když jste vy v osmnácti začínal, nikdo tak starý tady tehdy nebyl, vzpomínáte?

Ne, pamatuji si, že tehdy staré chlapy už posílali do Hodonína. Trenér Eda Novák to tady tehdy rozprašoval a někteří už pomalu končili. Když jsem přišel, nejstarší tady byl Míra Kořený a Zdeněk Albrecht.

Jak mají trenéři Rostislav Vlach s Josefem Turkem rozdělenou přípravu na ledě?

Pepa má na starost pozápasové půlhodinové tréninky, během kterých tam nacpe úplně všechno. Tři cvičení na bruslení, sprinty, střelbu, dorážky a situace jeden na jednoho. Během třiceti minut se nezastavíme a nemáme čas se jít ani napít. Rosťovy tréninky jsou jiné. Máme tam hodně nácviku jednotlivých situací, založení útoku, bránění ve třetině a přesilovky. Takhle to mají rozdělené.

Co vám sedí více?

Půlhodinové tréninky, kdy se ani nezastavíme, jsou super.

Cítíte se ve svých 38letech v pohodě?

Jasně. Je škoda, že se nedělají statistiky jako v Americe. Brácha říkal, že po každém zápase jen dojde do kabiny a už má na palandě vyjetou složku, kolik měl přijatých a rozdaných hitů, kolik zkazil a dal přihrávek a jak dlouho byl na ledě. Tady něco takového není. Letos se ale cítím opravdu dobře. Možná je to i přípravou, že jsme nebyli tolik servaní. Letní dřina je základ, ale poté se na ni nabalovala i na ledě. Trénovali jsme jednofázově a je to mnohem lepší.

Takže vás extraliga ani tolik nebolí?

Uplynulou sezonu jsem měl trochu problém. Ale teď už ani ne. Přitom za poslední roky hraji nejagresivněji, snažím se chodit co nejvíce do těla.

Musíte proto i více regenerovat?

Je znát, že moc nejsme na ledě. Dřív jsme byli nejméně hodinu. Když se hraje ob den, tak vám trénování sebere hodně sil. Ale trénujeme i na suchu, skáčeme schody, chodíme do posilovny. Pořád něco děláme a tím dostanete do nohou nový impuls.

Jak na zátěž reagují vaše kolena, se kterými máte problémy celou kariéru?

Pravé koleno mám nádherné, takové byste si přáli mít všichni. Je, jako má čtyřicetiletý chlap, který nesportuje.

Když s pravým srovnáte levé koleno?

Jezdím do Olomouce k doktorovi Holibkovi na vyšetření. Mám ho v pořádku, akorát je zdeformované. Přes sedm roků už je stejné a neničí se.

Spousta lidí se diví, že s tím můžete ještě vrcholově sportovat.

Na ledě mi vůbec nevadí a při chůzi ho nevnímám. Doktor mi říkal, že až bych skončil s hokejem, koleno by mi narovnal. V létě jsem tam byl na pokec a říkal mi, že dokud mě to nebolí při spaní, tak není důvod s tím něco dělat.

Vazy máte pryč?

Ne, mám artrózu, nějaké výrůstky a podobně.

Jak dlouho ještě chcete hrát?

Ještě nevím. Ještě jednu sezonu bych chtěl hrát. Jsem překvapený, jak se letos cítím. Před sezonou jsem si myslel, že zatočím se Šolcíkem (Oldřichem Šolcem, vedoucím mužstva – pozn. aut.) a že ho vyhodíme. Ale ještě asi budu hrát. Uvidíme, jak to půjde dál. Musí být zájem i z druhé strany. Hrajeme dobře, hokej nahoru dolů, kolem sebe mám samé mladé, kteří nám pomáhají. I pro staršího hráče je to fajn.

Navíc vy vždycky potřebujete k sobě do obranné dvojice nějakého mladého spoluhráče.

Tady jsou všichni takoví. Linhy (Tomáš Linhart – pozn.aut.), Zámora (Petr Zámorský – pozn. aut.), v létě jsem hrál s Horákem i Valentou, kteří jsou taky super.

Poslední dva zápasy proti Slavii Praha (0:3) a na Kladně (0:1) jste odehrál s Petrem Zámorským. Nepřipomíná vám Miroslava Blaťáka, když začínal?

Bláto je levák, Zámek (Petr Zámorský – pozn. aut.) hraje na pravou stranu. Blbě se mi to srovnává. Ale bruslařsky byl Bláto ještě lepší. Připomíná mi spíš mě samotného za mladých let. Je šikovný na puku a je sebevědomý. A máme stejné brusle.

V extralize jste hrál pouze ve Zlíně. Byl o vás zájem z jiných klubů?

Odejít jsem nikdy nechtěl. Jen jednou jsem měl nabídku z Magnitogorsku, když jej trénoval Sýkora. O Vánocích jsem mohl odejít, ale pak už to selhalo. Asi proto, že jsem nechtěl. Z Česka jsem nabídky ani neměl. Možná se mě báli zeptat, ani jsem nad tím neuvažoval. Navíc tady nemám agenta, smlouvy si řeším sám. Nikdo mi nevolal. Od osmnácti let jsem byl pět let v Americe a už se mi nikam ani nechtělo. Nikdy mi tady nic nechybělo.

Vidíte v některém týmu vyloženého favorita?

Asi Liberec. Sice jsme je doma porazili 4:1, ale byli oslabení o Bartoviče a Kudrnu. Předtím v týdnu byli nemocní, měli střevní chřipku, takže netrénovali. Dobrá bude i Plzeň, které ale odešel Hlinka a chybí jí Vlasák, přestože proti nám nehrál, a stejně byli nepříjemní.

Vedení klubu prohlásilo, že se na tabulku dívá zespodu. Platí to i pro vás?

Jsem takový přizdisráč. Před každou sezonou se bojím, abychom nezahučeli do baráže. Ale jak se soutěž rozjede, tak se chci dostat do nejlepší desítky. Není sranda nahonit body.

Přehrál vás vyloženě některý ze soupeřů?

Myslím, že ne. Ani v Budějovicích, kde jsme prohráli 0:4. Když jsme tam přijeli minulý rok, to byl jiný frmol. První třetinu jsme tehdy nevyjeli ze třetiny. Letos jsme sebevědomější, nikdo nás vyloženě nepřejel. Jsme na tom dobře. Ani naposledy doma Slavia, od druhé třetiny neměli moc šancí. Ale dobře bránili, nepustili nás k dorážkám.

Petr Čajánek zůstal i po letech v zahraničí stejný. Stále debatuje s rozhodčími, čímž jako kapitán za mužstvo bojuje. Co na něj říkáte?

Hodně nám pomohl, že se vrátil. Když jsem ho viděl v létě, tak jsem myslel, že dostane desítku (osobní trest – pozn. aut.) ve druhém přípravném zápase. On si na ledě snad dělá vlastní pravidla. Navrhl, že za desítky budeme dávat pokuty tolik a tolik. Říkal jsem mu, aby nenavrhl deset tisíc, aby neplatil pořád. Divím se, že sázkovky nevypsaly kurzy, ve kterém kole Čajánek dostane deset minut. Dostal je až v Budějovicích, což bylo až jedenácté kolo. Ale dělá si zlou krev, protože si to mezi sebou rozhodčí řeknou. Když na ně fakt řve, tak sedí někde na kafi a navzájem si řeknou: Čajánek, ten na mě taky křičel, však my si jej už zkrotíme. Kdyby to řešil v klidu, jenže on je taky cholerik, a když je v tranzu, neubrání se tomu.

Ale třeba v prvním zápase v Mladé Boleslavi argumentoval a chtěl vysvětlení.

On chce vysvětlit všechno hned. Zápasy by byly kratší, kdyby tam nejezdil. Ale jinak je to samozřejmě správné, protože u sudích má respekt. Když trenéři vytváří tlak na rozhodčí, tak i Čája (Petr Čajánek – pozn. aut.) je pod něj dostává. Když hrajeme v Plzni, Stračena (Martin Straka – pozn. aut.) tam taky jezdí pořád brečet. Jezdí k nim všichni hráči.

VIZITKA MARTINA HAMRLÍKA

Narozen: 6. května 1973 ve Zlíně

Pozice: obránce. Výška: 179 cm. Váha: 94 kg. Hůl: P. Přezdívka: Larry. Stav: Ženatý, manželka Markéta, synové Matyáš (11 let) a Lukáš (5 a půl roku).

Kariéra: Zlín (90–91), Ottawa 67´s (92–93, OHL), Springfield Indians (92–94, AHL) Peoria Rivermen (93–96, AHL), Long Beach Ico Dogs (96–97, IHL), Orlando Solar Bears (96–97, IHL), Zlín (1997 – ?)

Úspěchy: titul se Zlínem (2004), 2× 2. místo (1999, 2005), třetí místo (2002), 3. místo MSJ 20 (1991). Individuální úspěchy: dvojnásobný nejproduktivnější obránce extraligy, 3 zápasy v reprezentaci.

DANIEL OSTRČILÍK, MARTIN BŘENEK

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
16 20

Babišovi ministři převzali jmenovací dekrety a začali pracovat

Kandidáti na prezidenta
4 16

Soud zamítl stížnost. O hrad tak bude bojovat všech devět kandidátů

Nymburská lávka je definitivně uzavřena! Není bezpečná, rozhodli radní

Přesně v 15.37 ve středu prošla po nymburské lávce pro pěší poslední chodkyně. Vzápětí tři muži instalovali na kraj lávky kovovou mříž s cedulí zákazu vstupu chodcům. Je to výsledek jednání radních, kteří z bezpečnostních důvodů nechali lávku uzavřít.  

Lidé nejsou otroci. Papež kritizoval práci v neděli

Podle papeže Františka je poslední den v týdnu pro církev dnem radosti a bez práce. Hlava církve tak dnes na generální audienci obhajovala právo na nedělní odpočinek. Zprávu přinesla agentura AFP.

Babiš chce v budoucnu do Libye poslat české vojáky. Kvůli migraci

Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby Česká republika perspektivně poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. Nyní Česko plánuje na pomoc Libyi poslat peníze. Babiš to dnes řekl novinářům po uvedení nové ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) do úřadu. 

DOTYK.CZ

Po stopách zvířecích emocí. Rozumíme jim vůbec?

Zvířata jsou nám daleko bližší, než jsme ochotní si připustit. Prožívají si svá malá i velká citová dobrodružství. Nejsou jim cizí radost, smutek, strach ani láska. Fakt, že kohout umí svým slepicím lhát, že zvířata dokáží jednat nezištně a že veverky jsou vychytralé zlodějky, by ještě před několika lety lidé považovali za fantazírování. Zkušený německý lesník Peter Wohlleben, milovník přírody, se vydává po stopách zvířecích emocí, jež utvářejí jejich pestrý svět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT