Ryze moravská série mezi Vítkovicemi a Kometou se přestěhovala zpět do Ostravy za nerozhodného stavu 2:2 na zápasy. Ridera sice v Brně vyhrála úvodní utkání 4:1, nicméně o den později padla 1:2 a o průběžné vedení ve čtvrtfinále opět přišla. Sobotní vzájemné setkání tak mělo rozhodnout o tom, kdo si v boji o semifinálovou vstupenku zajistí první mečbol.

Utkání Olomouc - Pardubice
Dynamo slaví rychlý postup do semifinále. Brno opět srovnalo krok s Vítkovicemi

Svěřenci Miloše Holaně věřili v důležitý faktor domácího prostředí i lichotivou bilanci v lichých utkáních čtvrtfinálové série, naopak Brňané chtěli v Ostravar aréně navázat na svůj výkon ze čtvrtého duelu, který byl postaven na pevné obraně a skvělém Dominiku Furchovi mezi třemi tyčemi.

Domácí vysvobodil hrdina Mueller

V úvodním dějství se skóre ani jednou neměnilo, oba celky si poctivě hlídaly své zadní řady a zbytečně se nepouštěly do žádných odvážných akcí. Více gólových šancí si přeci jenom vypracovala brněnská Kometa, samostatný únik Horkého a po chvíli i Fleka však bez problému zastavila domácí jednička Aleš Stezka. Na druhé straně zase úřadoval stoprocentní Dominik Furch, na kterém ztroskotaly všechny střelecké pokusy domácí Ridery.

Ředitel Winning Group Areny Martin Krpec (uprostřed) zaceluje díru na ledové ploše v Brn
Potíže s ledem už nebudou, věří šéf extraligy. Loukota vyzvídal u Fina Jalonena

Hned na začátku prostřední části mohli hosté zahrozit v přesilové hře, s nabídnutou příležitostí ale speciální tým Komety nenaložil vůbec dobře. I přesto však zůstávali mnohem aktivnější právě Brňané, blízko otevírací brance utkání byl finský útočník Strömberg a vzápětí také Okál, jehož střelu z blízka vyrazil pozorný Stezka. Jediným světlým okamžikem v domácí ofenzívě byla nebezpečná rána Kriegera do Furchovy masky. 

Závěr druhého dějství nabídl opět opatrnější pasáž, těsně před odchodem do kabin ale mohl utišit domácí fanoušky v Ostravar Aréně brněnský obránce Ďaloga, jenž si v přečíslení tři na dva sjel až ke Stezkovi, nicméně jeho prudká rána pouze minula horní tyč vítkovické svatyně.

HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno (Extraliga - 2. čtvrtfinále play-off, 18. 3. 2023)HC Vítkovice Ridera - HC Kometa BrnoZdroj: Deník/Petr Kotala

Spousta diváků se teprve vracela zpět do svých sektorů, ale domácí Ridera už stihla zaznamenat dosud největší brankovou příležitost v utkání. Dorážející Krieger však z bezprostřední blízkosti Furchovy branky přestřelil. Na opačné straně překvapil o chvíli později Stezku rychlou střelou do teploměru Holík, který čeká na vstřelenou branku již od čtvrtého utkání předkola proti Mladé Boleslavi.

Jenže poté z ničeho nic převzali veškerou kontrolu nad utkáním domácí hokejisté, které nasměroval za třetím bodem v sérii kanonýr Peter Mueller, jenž přesně tečoval kotouč až za záda do té doby neprůstřelného Furcha. Vítkovice však nadále pokračovaly v obrovském tlaku i po úvodní trefě, Kalusův šikovný pokus ze vzduchu přistál na horní tyči hostující branky.

Kometa se v závěru pokoušela všemožnými způsoby o zvrat v utkání, nicméně na aktivní defenzívu povzbuzených svěřenců trenéra Holaně už nedokázala najít žádný recept. Ridera si zodpovědně pohlídala i soupeřovu hru v šesti a fotbalovým výsledkem 1:0 dokráčela před domácími fanoušky až k prvnímu čtvrtfinálovému mečbolu.

Za stavu 3:2 pro Vítkovice se nyní série přesouvá zpět do Brna. Šesté vzájemné utkání v jihomoravské metropoli je na programu v pondělí od 17 hodin.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 47. Mueller (Fridrich, Gewiese). Rozhodčí: R. Hradil, R. Mrkva – L. Rampír, M. Axman. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Střely na branku: 33:24. Diváci: 9 833. Stav série: 3:2.