Úspěšný vstup do předkola Generali Česká pojišťovna play-off učinily ve středečních kláních všechny domácí celky, první bod v sérii získali liberečtí Bílí Tygři, obhájci titulu z Třince a nakonec i brněnská Kometa. Nerozhodný stav zůstal tak trochu netradičně v Olomouci, kde bylo utkání kvůli potížím s ledovou plochou odloženo na čtvrtek.

Třinec - Litvínov (Extraliga - 1. zápas předkola play-off, 8. 3. 2023)
Favorité na úvod nezaváhali. První bod bere i Kometa, v Olomouci se nedohrálo

Druhý hrací den na domácích stadionech nabídl odvetné bitvy a i tentokrát otevřeli program předkola třinečtí Oceláři, kteří toužili na domácím ledě navázat na povedený start série a poslat tak vzájemný duel na sever Čech do Litvínova za stavu 2:0 na zápasy a zároveň i se dvěma mečboly v zádech.

Mistr zvládl i druhou přetahovanou

První třetina ve Werk Areně se nesla ve výrazně vyšším tempu než jako tomu bylo o den dříve. Zcela odlišný směr druhému zápasu série dala hned úvodní přesilová hra hostů, kterou nekompromisně využil litvínovský kanonýr Šimon Stránský. Domácí Oceláři však dokázali poměrně rychle srovnat, když přečíslení dva na jednoho zakončil přesnou ránou pod horní tyč Tomkovy branky Andrej Nestrašil.

Atraktivní podívaná pokračovala také v prostředním dějství, hned zkraje se oba celky dostaly do slušných brankových příležitostí. Skóre se však měnilo až v 27. minutě po sražené střele Lukáše Kaňáka a Třinec tak poprvé v utkání vedl. Verva poté sice dokázala najít odpověď v další přesilové hře, kdy se prosadil Nicolas Hlava, ale hned vzápětí vrátil radost na domácí stranu brankou na 3:2 kanonýr Martin Růžička.

Ocelářům se dlouho dařilo hlídat jednobrankový náskok, nicméně pět minut před závěrečnou sirénou opět zaskočil celou Werk Arenu litvínovský forvard Nicolas Hlava, jehož nahození v početní výhodě si brankář Mazanec srazil do vlastní sítě. V 57. minutě už zase vedli domácí po ráně Jakuba Jeřábka, jenže v samotném závěru při hře v šesti završil divokou třetinu vyrovnávací brankou na 4:4 hostující útočník Matúš Sukeľ.

Utkání tak dospělo až do prodloužení, v němž se od samého začátku hrálo na obě strany poměrně opatrně. Aktivnější však byli přeci jen domácí hokejisté, kteří byli nakonec odměněni po sedmi minutách hry. Z pravého kruhu vypálil kotouč obránce Jakub Jeřábek a svou druhou brankou v zápase rozhodl o vítězství Třince 5:4.

Série se tak za nadějného stavu 2:0 pro Oceláře přesouvá do Litvínova, kde se v sobotu odehraje třetí vzájemný souboj. Pokud Verva uspěje, bude předkolo pokračovat dalším utkáním v neděli.

HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 5:4 pp. (1:1, 2:1, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Nestrašil (Hudáček, Voženílek), 27. Kaňák (J. Jeřábek, Nestrašil), 37. M. Růžička (Nestrašil), 57. J. Jeřábek (M. Růžička), 67. J. Jeřábek (Roman) – 2. Š. Stránský (Jaks), 35. Hlava (Sukeľ, Š. Stránský), 55. Hlava (Š. Stránský, Jaks), 59. Sukeľ (Hlava, Zile). Rozhodčí: Hribik, Obadal – Lederer, Axman. Vyloučení: 8:5. Využití: 2:3. Střely na branku: 31:28. Diváci: 4 465. Stav série: 2:0.

Dohrávka pro domácí Moru

První zápas mezi Olomoucí a Karlovými Vary, který rozhodčí ve středu večer předčasně ukončili kvůli problémům s ledovou plochou, se dohrával od druhé třetiny za stavu 2:0 pro domácí tým. Energie šla do utkání s jednoznačným cílem otočit nepříznivý stav, jenže namísto kontaktní branky inkasovala v polovině hrací doby již potřetí, když se prosadil kanonýr Jakub Orsava.

Utkání předkola play-off mezi Olomoucí a Karlovými Vary předčasně ukončila díra v ledové ploše.
Déjà vu s rolbou v plecharéně. Úvodní duel se nedohrál kvůli rýze v ledu

Jiskru naděje vykřesal v 44. minutě hry hostující forvard Martin Kohout, který přesnou ránou k tyči poprvé prostřelil olomouckého brankáře Lukáše. Nicméně hned o malou chvíli později si domácí vzali třígólové vedení zpět. Karel Plášek nahodil kotouč do prostoru před bránou, kde jej smolně odrazil za záda Lukeše obránce Matěj Stříteský. Mora už si svůj náskok pohlídala a získala tak důležitý první bod v sérii.

Ta se nyní stěhuje do Karlových Varů, kde se o víkendu odehrají další dva zápasy. Případné pokračování předkola za nerozhodnutého stavu je naplánováno na úterý či středu opět v Olomouci.

HC Olomouc – HC Energie Karlovy Vary 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Kusko (Bambula), 12. P. Musil (Knotek, Orsava), 31. Orsava (P. Musil, Knotek), 47. Plášek (Navrátil) – 44. Kohout (Dlapa, Rohan). Rozhodčí: Veselý, Šindel – Brejcha, Špůr. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:0. Střely na branku: 25:22. Diváci: 4 735.
Stav série: 1:0.

Druhý bod vyčaroval famózní Furch

Brněnská Kometa vlétla do druhého utkání série s Mladou Boleslaví ve velkém stylu a už po necelých čtyřech minutách úvodního dějství získala díky brankám Tomáše Kundrátka s Adamem Zbořilem dvougólový náskok. Domácí mohli v dalším průběhu třetiny přidat i další přesné zásahy, všechny šance modrobílých však pochytal slovinský brankář Krošelj. Na druhé straně pro změnu kraloval stoprocentní Furch.

Ve druhé dvacetiminutovce to byl zejména souboj skvělých brankářů, z nichž si však o výrazně větší pozornost říkala jednička Bruslařů. Kometa nevyužila několik tutových příležitostí a tak přišel vzápětí trest od trpělivé hostující střídačky. Na rozdíl jediné branky snížil po chytré přihrávce Romana Māris Bičevskis.

Závěrečné třetí dějství odstartovalo po delší pauze způsobené tržným zraněním jednoho z hlavních rozhodčích. Mladá Boleslav zahájila zběsilé dobývání brněnského brankoviště, ale na bezchybného Dominika Furcha, který se navíc v úplném závěru blýskl dvěma neuvěřitelnými zákroky, si hokejisté z města automobilů nepřišli. Kometa zvládla i druhé utkání na domácím ledě a v sérii vede už 2:0.

S pohodlným náskokem a dvěma mečboly na kontě se nyní Brňané přesunou do Mladé Boleslavi, kde bude v sobotu pokračovat série třetím vzájemným utkáním.

HC Kometa Brno – BK Mladá Boleslav 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kundrátek (Ščotka, Holík), 4. Zbořil (Ďaloga, Strömberg) – 33. Bičevskis (O. Roman, Lunter). Rozhodčí: Šír, Sýkora – Gerát, Hynek. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:45. Diváci: 6 734. Stav série: 2:0.

Studená tygří sprcha od Škodovky

Hodně nepříjemnou facku schytali ve druhém utkání předkola liberečtí Bílí Tygři, na které se naopak velice dobře připravila plzeňská Škodovka. Domácí sice měli v první dvacetiminutovce k dispozici dvojnásobnou početní výhodu, tu však nedokázali využít a po přesné ráně obránce Jana Piskáčka tak šli do vedení Západočeši.

Ani druhá třetina neprobíhala z pohledu Liberce dle představ, obrovské trápení v koncovce navíc ještě prohloubil druhý gól Plzně, o který se postaral důrazný Jakub Pour. Definitivní čáru za druhým utkáním série udělala prachbídná minuta Tygrů v úvodu třetího dějství, během níž udeřila Škodovka hned dvakrát. Postupně se prosadili Samuel Bitten a Adrián Holešinský.

A zatímco někteří domácí fanoušci už naštvaně opouštěli stadion, hosté si v útočném pásmu doslova otevřeli střelnici a v poklidu přidávali další branky. Na 5:0 zvyšoval o malou chvíli později sváteční střelec Jan Jaroměřský a hned vzápětí lovil liberecký brankář Kváča kotouč ve své síti již pošesté, když se prosadil kanonýr Tomáš Mertl.

Po úvodní přesvědčivé výhře Tygrů přišel ve druhém utkání předkola nečekaný šok a Plzeň tak poslala sérii na západ Čech za vyrovnaného stavu. Další rozuzlení nabídne víkendový dvojzápas.

Bílí Tygři Liberec – HC Škoda Plzeň 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 11. Piskáček (Pour, Schleiss), 30. Holešinský (Schleiss, Rekonen), 45. Bitten (Hrabík, Jaroměřský), 46. Holešinský (Mertl), 51. Jaroměřský (Schleiss, Suchý), 52. Mertl (Pour). Rozhodčí: Mrkva, Stano – Šimánek, Synek. Vyloučení: 8:9, navíc Vlach (Liberec) 5 minut plus do konce zápasu. Bez využití. Střely na branku: 27:33. Diváci: 4 398. Stav série: 1:1.