Za týden touto dobou už bude hokejová extraliga znát veškeré odpovědi na dosud nezodpovězené otázky. A těch je i navzdory tomu, že nás v nejvyšší domácí soutěži čekají už pouze dva kompletní hrací dny, stále poměrně hodně. Elitní čtyřka, dvojice do předkola i chaos na nechtěné barážové místence.

Zápas 47. kola hokejové extraligy Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové, který se hrál 17. února 2023 ve Werk Areně.
Boj o čtyřku, předkolo i záchranu. Extraligu čeká nevšední finále základní části

Ta úplně největší a možná i nejzajímavější se nachází právě u dna tabulky Tipsport Extraligy. Zdálo se, že na spodních patrech bude k vidění výjimečná pranice až do poslední vteřiny, po 50. kole základní části se však definitivně vyprofilovali dva „odpadlíci“: českobudějovický Motor a Kladno Jaromíra Jágra.

Páteční zápas roku o všechno

Dlouho se v kalné vodě topily také celky Litvínova a Mladé Boleslavi, nicméně zlepšené výkony a zejména důležitý sběr bodů v uplynulém týdnu rozhodly o tom, že v pátek bude domácí nejvyšší soutěž svědkem přímého boje o záchranu. Duel o baráž, některými nazýván rovněž jako zápas roku v tuzemském prostředí. 

Na jihu Čech se tentokrát skutečně rozlouskne barážový oříšek. V papírové výhodě bude před klíčovým utkáním domácí Motor, kterého může mírně hřát nejen bod navíc v extraligové tabulce, ale rovněž lepší vzájemná bilance z probíhající sezony. Remíza ani případné vítězství za dva body však k záchraně nemusí stačit. To v případě kladenských Rytířů platí dvojnásob.

 

Vladimír Martinec, jedním slovem legenda. Svým milovaným pardubickým klubem byl vyjma nejlepšího hráče století oceněn, i jako nejlepší trenér posledních sta let.
Paganini na ledě. V zápasech jsem těžil z hodin na rybníku, říká Martinec

Pokud vyhrají České Budějovice za tři body, budou si moct definitivně vydechnout. Jakákoliv bodová ztráta na domácím ledě ale vrátí Jágra a spol. ještě pro jednou do hry. Nicméně Středočeši by ani po plném bodovém zisku neměli zdaleka vyhráno. V hokejové božstvo se budou muset modlit i v závěrečném kole základní části.

Záchranářská matematika: 

Motor se udrží, když:
- vyhraje páteční duel s Kladnem za tři body
- vyhraje páteční duel s Kladnem za dva body a v posledním kole Rytíři nezískají více než dva body
- získá v pátečním duelu s Kladnem jeden bod a v posledním kole Rytíři nezískají už ani bod
- nezíská v pátečním duelu s Kladnem ani bod a v posledním kole vyhraje na ledě Plzně, Rytíři by však nesměli doma s Karlovými Vary získat více než jeden bod 

Rytíři se udrží, když:
- vyhrají páteční duel s Českými Budějovicemi za tři body a v posledním kole Motor nezíská více než jeden bod
- vyhrají páteční duel s Českými Budějovicemi za dva body a v posledním kole získají více bodů než Motor
- získají v pátečním duelu s Českými Budějovicemi jeden bod a v posledním kole vyhrají doma s Karlovými Vary, Motor by však nesměl v Plzni získat ani bod

Rozhodne až nedělní 52. kolo

Zajímavé finále základní části čeká rovněž extraligové celky na pozicích, které zajišťují účast v předkole play-off. Ani dvě kola před koncem není zdaleka jasné, kdo s kým půjde v březnu do boje o čtvrtfinále, až v neděli večer se teprve uzavřela kompletní dvanáctka postupujících. 

Jak by nyní vypadaly dvojice pro předkolo play-off:

Liberec-Mladá Boleslav
Třinec-Litvínov
Olomouc-Plzeň
Kometa-Karlovy Vary

Nejpravděpodobněji se zatím rýsuje čtveřice Olomouc, brněnská Kometa, Karlovy Vary a Plzeň, mezi nimiž nejspíše dojde k utvoření následných dvojic do předkola. Litvínov a Mladá Boleslav, které se staly posledními postupujícími, půjdou na třinecké Oceláře nebo Liberec, který je však stále ve hře o posun na čtvrté místo tabulky.

K tomu budou Bílí Tygři potřebovat bodový zisk v domácí úterní dohrávce proti lídrovi tabulky a novému držiteli poháru pro vítěze základní části Pardubicím. Pokud vyhrají, čeká aktuálně čtvrtý hradecký Mountfield ještě pořádná šichta. A o všem se nakonec může rozhodnout až v nedělním 52. kole. 

Martin Zaťovič na MS 2015 v Praze
Zaťovič vzpomíná na Nagano: Výměny kartiček a třída u televize

V něm se nejspíše rozhodne také o stříbrné příčce po základní části, kterou ještě stále drží ve své moci hokejisté Vítkovic. Po úterní dohrávce pražské Sparty s Olomoucí však může být všechno jinak. Pokud Pražané vyhrají za tři body, přeskočí Rideru a převezmou dočasnou kontrolu nad druhým místem. 

A pomyslným katem jednoho či druhého celku se může v úplném závěru stát probuzená Kometa, která v posledním dvoukole vyzve právě Vítkovice se Spartou. Tak či onak, i tady se ještě bude hrát o hodně.