Jak trenéři, tak i fanoušci doufali, že by se opora San Jose mohla na šampionátu objevit, leč po brzkém vyřazení přišla zpráva: „Zdraví to bohužel nedovolí."

Máte za sebou těžký ročník. Zmeškal jste Světový pohár, úvod do sezony nebyl optimální. Potom operace kolena, návrat a další potíže. Co vás napadá, když se to takhle shrne?

Dá se říct, že toho bylo hodně. Když začala sezóna, cítil jsem se a hrálo se mi dobře. Trenér mi věřil a dával hodně prostoru, ale pak přišlo další zranění. Snažil jsem se nevěšet hlavu a makat dál, abych se co nejdříve mohl vrátit. Po návratu jsem se cítil celkem dobře, ale později bylo trochu znát na fyzičce, že jsem byl nějakou dobu mimo. A pak před play-off přišly další zdravotní problémy. Až po play-off jsem zjistil, o co šlo.

Tomáš Hertl ze San José.
OH bez hráčů z NHL? Hertl: Všechny to bude mrzet. Věřil jsem v úspěch

Jak moc to bylo vážné? Prý jste dohrával pod injekcemi.

Když se mi to stalo, tak jsem musel další dva dny chodit o berlích a nemohl jsem na to vůbec šlapat. Pak jsem dostal prášky a nějakou injekci a bylo to lepší. Věděl jsem, že to i přes bolest půjde, ale tak se v play-off hraje. Když se zeptáte jakéhokoliv týmu, tak zjistíte, že řadu hráčů něco trápí. Při hře jsem se na to snažil nemyslet a celkem to i šlo.

Šel jste pak za lékařem, nebo to bylo zbytečné?

Mluvil jsem s ním. Po sezoně jsem byl na rezonanci a tam zjistili, že mám naprasklý kotník.

Tomáš Hertl ze San José.
Nepříjemná zpráva. Hertl musí s kolenem opět na operaci

Hodně hráčů nepustily na šampionát tzv. výstupní prohlídky. Můžete ze svých zkušeností říct, jak to probíhá?

Doktoři už během sezony většinou vědí, co vám je, takže alespoň u nás to není nijak na dlouhé povídání. Spíše když pak jdete někam na rezonance a podobně, tak se řeší, co konkrétně tam je, co se může stát…

Jak jste prohlásil, odpočinek byl a je zapotřebí. Vybral jste si s přítelkyní havajský ostrov Maui, kam je to z Kalifornie relativně kousek. Jste zastáncem plážové, nebo dobrodružnější dovolené?

Máme rádi obojí. Samozřejmě jsem si chtěl hlavně odpočinout, ale občas, když ležíte, tak jste víc unavený. Takže jsme podnikali i výlety. Nevíme, kdy se tam zase vrátíme.

Tomáš Hertl ze San Jose.
Hertl je na seznamu zraněných hráčů, San Jose povolalo náhradníka

Ptám se proto, že jsem na Havaji sám byl. Vyrazil jste na sopku Haleakala, sledoval jste želvy a velryby?

Nechtěl jsem kvůli kotníku někde blbě šlápnout nebo chodit dlouhé túry. Ale na sopce jsme byli. Muselo se vstávat už ve dvě hodiny ráno, abychom viděli krásný východ sluníčka, což bylo neuvěřitelné. Pak jsme jeli autem klikatící se silnicí Road to Hana. Doktor mi doporučil plavání, tak jsme s přítelkyní pravidelně chodili šnorchlovat. A přímo u hotelu byla část, která se jmenovala Turtle town, takže želvy byly k vidění opravdu každý den.

A máte čas nyní sledovat hokejový šampionát alespoň na dálku? Myslíte si, že mužstvo zvládne projít přes čtvrtfinále?

Ano, každý den sleduju výsledky, na Havaji bohužel nevysílali zápasy, ale každý den jsem se podíval, jak se hrálo. Tým máme kvalitní.

Tomáš Hertl ze San Jose.
Hertl zůstává v San Jose, dohodl se na dvouleté smlouvě. Kolik si vydělá?

Pokud se to dá říct, co vás zatím nejvíce nadchlo?

Zápas proti Finsku, kdy kluci prohrávali 0:3. Hecli se a dokázali to otočit.

Kanada je v Paříži téměř suverénní a patří k velkým favoritům na zlato, souhlasíte?

Tým mají fakt kvalitní, poslední roky mají i dost velkých hvězd. Ale jak vidíme, hokej se strašně vyrovnává. Třeba jaké měli problémy s Francií. Teď už není na šampionátu špatný tým.

Tomáš Hertl
Hertl kvůli zranění vynechá i čtvrtý duel finále Stanley Cupu

Ze San Jose je, pokud se nemýlím, na MS jen kanadský bek Vlasic. Přál jste mu štěstí?

Je to tak, že tam je jediný ze San Jose. Abych pravdu řekl, já ani nevěděl, že tam jel. Přečetl jsem si to až na internetu, že se připojí.

Řešili jste nějak v klubu olympijské hry v příštím roce? Vypadá to, že se kvůli nim NHL nezastaví.

Když byl čas po sezoně, tak jsme to s klukama párkrát probírali a určitě není nikdo, kdo by tam nechtěl. Všichni, co by teď měli mít šanci tam jet, jsou zklamaní a přáli by si, aby to NHL změnila, ale s tím my moc neuděláme.

Tomáš Hertl ze San Jose.
Hertl touží splnit sobě i fanouškům sen o Stanley Cupu: Věříme si a šlape to

Asi z toho nejste zrovna nadšený, v českém dresu na úspěch čekáte…

Pro mě je to velké zklamání, protože jsem už o jednu olympiádu přišel a letos i o Světový pohár.

Když jsem se bavil s několika bývalými hokejisty, říkali mi, že je třeba, aby zatlačila hráčská asociace. Nebyla by to cesta, jak přesvědčit bossy?

Abych pravdu řekl, tak nevím, co přesně se musí udělat. Ale jedinou cestu vidím také přes naší asociaci.

Radost elitního útoku Sharks: zleva Thorton, Pavelski a Hertl.
Skvělý pocit, popisuje Hertl postup do finále a dodává: Chceme přivést pohár

Příští rok vám v San Jose vyprší smlouva. Už to řešíte, nebo zatím myšlenky na budoucnost odsouváte?

Nechci o tom moc přemýšlet, protože kdybych se na to soustředil, tak bych už teď na sebe vytvářel zbytečný tlak. Mám před sebou celé léto, tak se chci hlavně co nejlépe připravit, abych v sezoně mohl podávat nejlepší výkony a ukázat, že můžu hrát velký icetime a proti komukoliv.

Martin Fuksa
Brácha je občas na pěst, ale za rok to bude lepší, říká kanoista Martin Fuksa