Jenže Gulls přerovského rodáka okamžitě poslali do o něco méně kvalitní ECHL (a to společně s dalším brankářem Alexanderem Gagem) k dalšímu celku přidruženému Anaheimu – Tulsa Oilers.

Na začátku sezony to tedy vypadá, že v hierarchii gólmanů slavné organizace je před 20letým Čechem vskutku nabitá konkurence a Suchánek o šanci v nejslavnější lize světa bude muset tvrdě bojovat.

„Měl vizi, že se mu podaří získat nováčkovský kontrakt v NHL, Anaheimu se líbil, posunul se i do hlavního kempu a byli s ním velice spokojeni. Jenže mu poté řekli, že teď nemají místo, tak mu nabídli dvoucestný kontrakt do AHL,“ přiblížil situaci bývalý Suchánkův trenér Jiří Sklenář, který je s přerovským talentem v neustálém kontaktu.

V týmu Ducks kromě českého brankáře Lukáše Dostála momentálně figuruje jednička posledních sezon John Gibson. V AHL v dresu San Diega dostali zatím přednost Švéd Calle Clang (21 let) a už 36letý Alex Stalock, který v minulé sezoně odchytal 27 utkání v barvách Chicaga.

„Než Tomáš do Ameriky odletěl, Anaheim podepsal právě Stalocka. Tím bylo jedno místo pryč a zbývalo možná tak jedno. Pod smlouvou mívají pět nebo šest gólmanů,“ prozradil Jiří Sklenář.

Kromě Dostála, Gibsona, Clanga a Stalocka má nováčkovský kontrakt již zmíněný 21letý Kanaďan Alexander Gage, kterého by nyní Suchánek měl, pokud chce zabojovat o šanci v NHL, v Tulse „přechytat“.

Tulsa Oilers má v současné době pro ECHL dokonce na soupisce podle serveru Eliteprospects.com hned pětici gólmanů. Kromě Suchánka s Gagem bojují o své místo ještě 25letý Francouz Julian Junca, 26letý Američan Kyle Lane a 27letý Kanaďan Rylan Toth. Ti by ale neměli českého brankáře ohrozit.

NHL kontrakt je ve hře

Nabízela se pochopitelně i varianta návratu do Evropy nebo juniorské soutěže, kde Suchánek mohl nastupovat jako „overage“ hráč.

„Přemýšlel, jestli podepsat v AHL, nebo ne, ale jinou nabídku neměl. Shodli jsme se, že v juniorské soutěži by těžko měl lepší sezonu, než byla ta loňská. I po této úvaze se rozhodl nakonec se San Diegem podepsat s tím, že během sezony si může vybojovat i NHL kontrakt,“ nastínil Jiří Sklenář.

Záležet tedy bude, jak se vyvine situace ve „vyšších patrech" a samozřejmě také na výkonech Tomáše Suchánka.