O tomhle jménu ještě v budoucnu dost možná uslyšíme. Vždyť se švédskou reprezentací do 17 let ovládl už před pěti lety prestižní světový turnaj,  posléze bral medaile i s dalšími mládežnickými výběry a v loňském roce byl členem úspěšné švédské dvacítky, která získala světový bronz v Ostravě.

Jeho výkony vynesly mladému Švédovi už před třemi lety úspěch v draftu NHL, když si jej ve druhém kole vybral Detroit Red Wings. Letos se měl v úmyslu poprat o místo v prvním týmu, jenže situaci mu zkomplikovalo zranění ramene. Rozehrát se proto měl na farmě v Grand Rapids.

Rozpaky na českobudějovické střídačce. Vpravo hlavní trenér Jaroslav Modrý, vedle něj asistent Roman Fousek.
V NHL odehrál 700 utkání. Modrý: Z extraligy mizí kvalita, mladí nejsou hladoví

I nasedl se svou přítelkyní Tilde do pronajatého vozu vybaveného navigací. „Řekla mi, abych zadal název arény. Ale nemohl jsem ji najít, a tak jsme zadali jen jméno města s tím, že na místě už se zeptáme,“ vyprávěl.

Raději měla řídit přítelkyně

Jenže když projeli okolo cedule oznamující, že jsou v Grand Rapids, začalo jim být vše podivné. „Říkali mi, že Grand Rapids je velké město. Tohle ale vypadalo jako vesnice,“ podělil se s úsměvným zážitkem se čtenáři deníku Aftonbladet.

Kdo však nebyl příliš pobaven, byla Jonatanova přítelkyně. „Říkala mi, že radši měla řídit sama,“ krčil rameny rodák z Uppsaly.

Obránce týmu Seattle Kraken Adam Larsson.
Kraken stoupá z mořských hlubin. Posádka bludných hokejistů chce vzít NHL útokem

A proč nebylo páru nic podezřelé už dříve? Cesta do druhého největšího města státu Michigan, které má téměř 200 tisíc obyvatel, trvá totiž přibližně stejnou dobu jako do stejnojmenné obce v Ohiu, kde žije jen necelá tisícovka lidí.

I přes počáteční potíže v orientaci se však nakonec přece jen Berggren i se svou přítelkyní dostali do správného Grand Rapids a Jonatan tak stihne začátek sezóny. Teď zbývá jen doufat, že jeho orientace na kluzišti bude lepší než na amerických silnicích.

Ženy v pruhovaném musejí umět i pořádně zařvat.
Genderová revoluce v hokeji. V zámoří se chystá invaze ženských rozhodčích