Pouze jednou trénoval s mužstvem Tampy Bay Lightning jako hlavní trenér Rick Tocchet před utkáním na ledě Caroliny Hurricanes. Na otočení výsledkové mizérie klubu to zatím nestačilo. Blesky prohrály i první duel po odvolání kouče Barryho Melrose.

V základní hrací době skončil zápas 2:2. Po bezbrankovém prodloužení přišly na řadu nájezdy a v těch ukázali více umu střelci Hurikánů. Trefili se Tuomo Ruutu i Rod Brind’Amour, gólman Caroliny Cam Ward naopak dvakrát úspěšně zasáhl, i když při pokusu Jussi Jokinena mu pomohla tyč.

Ta byla brankáři Caroliny pomůckou i v předchozím průběhu hry. Ve druhé třetině zachránila branková konstrukce Warda po střele Václava Prospala, ve třetí části ji orazítkoval znovu Jokinen. Blesky zkrátka nevyužívaly šance, které měly.

Kouč Tocchet se rozhodl dát znovu dohromady útok Lecavalier, St. Louis, Prospal, který předchozí trenér v minulém utkání rozdělil. A vyplatilo se to – Vincent Lecavalier i Martin St. Louis vstřelili po gólu. Na brance druhého jmenovaného se asistencí podílel Radim Vrbata. Přímo z trestné lavice naskočil do brejku a přihrál St. Louisovi.

Sám Vrbata se ale v této sezoně střelecky trápí, podobně jako celé mužstvo. Svého premiérového gólu se nedočkal ani v neděli, i když se ocitl v několika slibných pozicích. Neprosadil se už ani žádný z jeho kolegů, naopak za Carolinu srovnali na 2:2 Wade Brookbank a Brind’Amour.

Nový trenér Tampy ale přesto nesmutnil. „Byl to krok správným směrem,“ citoval Toccheta server nhl.com. „Myslím, že kluci hráli opravdu dobře. Vypadá to, že by se nám mohlo podařit se dostat tam, kde chceme být,“ věří v lepší budoucnost Tocchet.

Na útočném projevu Tampy byla vidět velká snaha. Ve třetí třetině Blesky Carolinu jasně přestřílely. Tampa dokonce dostala šanci hrát v úvodu prodloužení přesilovku 4 na 3, ani minuta a 45 vteřin převahy jednoho muže však k vítěznému gólu nevedla.

„Když hrajete v prodloužení čtyři proti třem, musíte dát gól. Jinak přijdou nájezdy a v těch se může stát cokoli,“ komentoval střeleckou nemohoucnost týmu St. Louis. „Přebírám za to plnou odpovědnost. Já jsem tam od toho, abych rozhodoval zápasy, a to se mi nepovedlo,“ kál se hvězdný útočník.

Lang přispěl k výhře Montrealu

Samostatnými nájezdy vyvrcholilo i utkání Montrealu Canadiens na ledě St. Louis Blues. A tady byli úspěšnější hosté. Díky bekhendovému blafáku Alexeje Kovaljova, kterým pokořil gólmana domácích Manny Legaceho, zvítězili Canadiens 3:2.

Druhou hvězdou zápasu byl vyhlášen český útočník v barvách montrealského týmu Robert Lang. V 56. minutě vstřelil veledůležitý vyrovnávací gól na 2:2. Jednalo se o jeho pátou trefu v sezoně.

V nájezdech neupěli Saku Koivu a Andrej Kosticyn za Montreal a Brad Boyes, David Peron a Keith Tkachuk za St. Louis. Brankář Canadiens Carey Price za svá záda puk nepustil.

„Montreal je mužstvo, které podle většiny expertů letos vyhraje Východní konferenci. A my jsme s nimi prohráli až po nájezdech,“ hájil své svěřence trenér Blues Andy Murray. „Jsem hrdý na to, jak dnes večer hráči bojovali,“ dodal kouč.

V nedělních zápasech NHL se střelecky prosadil ještě jeden Čech. V přestřelce mezi Chicagem Blackhawks a hostujícím San Jose Sharks skóroval útočník Žraloků Milan Michálek. Potřeboval na to pouhých dvaačtyřicet vteřin první třetiny. Celkem se Michálek v sezoně trefil pošesté.

Sharks nakonec v Chicagu triumfovali 6:5. Divoké utkání, ve kterém se vedení přelévalo ze strany na stranu, rozhodly přesilovky a efektivnost v jejich využívání. Hosté ze San Jose využili hned čtyři. Chicago, za které zaznamenal jeden bod Martin Havlát, tak letos poprvé doma prohrálo v základní hrací době.

Carolina - Tampa Bay 3:2 po SN (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 35. Brookbank, 36. Brind'Amour, rozh. nájezd T. Ruutu - 12. St. Louis (Vrbata), 25. Lecavalier. Střely na branku: 30:28.

St. Louis - Montreal 2:3 po SN (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. a 44. Regier - 39. A. Kosticyn, 56. Lang, rozh. nájezd Kovaljov. Střely na branku: 26:26.

Anaheim - Los Angeles 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 32. Perry, 56. Hedican. Střely na branku: 26:29.

Chicago - San Jose 5:6 (2:2, 3:2, 0:2)
Branky: 9. a 31. Versteeg, 18. Campbell (Havlát), 38. Barker, 38. Kane - 26. a 42. Boyle, 1. M. Michálek, 10. J. Thornton, 30. Roenick, 56. Setoguchi. Střely na branku: 33:31.

Philadelphia - Atlanta 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky: 1. Gagne, 20. Knuble, 32. Timonen, 54. Lupul - 26. Christensen, 41. Little, 53. Vjačeslav Kozlov. Střely na branku: 32:32.