O co tedy jde? „Coach's challenge“ znamená, že trenéři mají přímo na střídačce k dispozici záběry gólových situací a v jistých případech, určených pravidly, mohou protestovat proti verdiktům hlavních rozhodčích a žádat přezkoumání situace u videa. „Měli jsme to připravené a odsouhlasené od sezony 2019/2020, ale kluby jsou jednoznačně pro to, nečekat a zavést to už nyní,“ uvedl po skončení minulé sezony ředitel extraligy Josef Řezníček.

Až za rok

V následujících měsících ale nadšení extraligových klubů tváří v tvář realitě poněkud opadlo. Novinka v pravidlech sice byla oznámena fanouškům, jenže se (až nyní?) přišlo na to, že většina tuzemskách zimáků není na tuhle novinku technicky připravena. Výkonný výbor hokejového svazu tak pouhý týden před startem základní části zadul na ústup.

„Technicky připravený, prověřený a odzkoušený systém by byl při zahájení soutěže k dispozici na méně než polovině extraligových stadionů. Další instalace přibudou v průběhu sezony, společně s kluby jsme ale došli k závěru, že trenérskou výzvu spustíme až v příštím ročníku, kdy bude dostupná všem,“ prohlásil Řezníček.

Kluby nestíhaly

Hokej tedy nešel stejnou cestou jako fotbal, který systém videorozhodčího (jedná se ovšem o něco technicky výrazně odlišného) využívá jen při některých zápasech. „Způsobilo by to spekulace, že na některých stadionech je to spravedlivější,“ je si vědom Řezníček.

Regulérnosti extraligy to jistě pomůže víc, než kdyby trenéři někde směli zasahovat a jinde ne. To ale extraligové kluby nevěděly předem, že na některých sta- dionech nepůjde nový systém jen tak zavést?

„V květnu se do toho kluby pustily, ale během léta se některé z nich dostaly do skluzu,“ popsal ředitel nejvyšší soutěže s tím, že potřebná technologie stojí až dva miliony korun. Stadiony jsou navíc většinou majetek města, které takovou investici musí schválit.