A pozor - ani Grönborg dnes nesmí na střídačku v utkání o bronz proti českému týmu.

Ke konfliktu mezi Znarokem a Grönborgem došlo na konci zápasu, který sborná vyhrála 3:1. Vše odstartoval zákrok švédského útočníka Mikaela Backlunda na Sergeje Plotnikova. Backlund trefil ruského útočníka mimo hru a následně dostal trest na pět minut a do konce zápasu.

Svým zákrokem vyvolal hodně zlé krve. Zatímco mezi mantinely se sudím podařilo situaci brzy uklidnit, Znarok s Grönborgem na sebe na střídačkách ještě dlouho pokřikovali. Hádku vyostřilo Znarokovo gesto, při němž pohybem ruky zřetelně naznačil podříznutí krku, což ukázaly i zpomalené televizní záběry.

Po utkání Znarok tvrdil, že bolelo v krku. "Koučujeme tady ve velké zimě, jsme neustále na ledě, ale přitom jsme obdrželi pouze tenké obleky. Sotva mohu mluvit," uvedl kouč, který provedl ruské hokejisty do finále bez porážky.

"Soupeřův útočník se zachoval nesportovně. Je za svou hru zodpovědný. Copak si Švédové mysleli, že to necháme jen tak bez odezvy? Musel jsem své chlapce držet a uklidňovat, jinak by šli na led a mohlo se stát ledacos. Nebylo to pěkné, byla to čistá provokace," dodal Znarok.

Jeho švédský protějšek Pär Marts se ale Backlunda zastal a uvedl, že Plotnikov situaci přihrál.

Znarok: Hráči ve finále všechno rozbijí

Znarok ani Grönborg se nesmí zapojit do řízení týmů při zápasech ani se zúčastnit slavnostních akcí po jejich skončení. Prvně jmenovaný dostane medaili později, druhý jmenovaný také - pokud tedy "Tre Kronor" porazí český tým.

"Je to bezprecedentní. To rozhodnutí nechápu, došli k němu poněkud zvláštně. Včera jsem přijel na zasedání komise a nepřijali mě. Dneska vyslechli Švéda. Je vidět, že máme v IIHF slabou pozici, není tam žádný Rus," stěžoval si Znarok ruským médiím.

"Je to absurdní situace. Nevím, jestli budu smět ještě do kabiny. Zápas budu holt sledovat z tribuny," uvedl ruský trenér.

Podle generálního manažera sborné Andreje Safronova už Znarok do šatny za týmem nesmí. "Mužstvo je na finále připraveno. Po tréninku jsme se s hráči shromáždili ve středu hřiště a řekl jsem jim, co se stalo. Chlapci mi dali slovo, že do toho ve finále půjdou a rozbijí všechno, co jim bude stát v cestě," uvedl kouč.

Šéf IIHF René Fasel uvedl, že federace nemohla Znarokovo chování nechat bez trestu. "Podle pravidel každý člen týmu, který udělá obscénní gesto, má být v zápase potrestán. Rozhodčí to ale nepostřehli, protože se snažili uklidnit situaci na ledě a zrovna vylučovali švédského hráče," řekl Fasel.

"Je to smutné, že na konci fantastického turnaje došlo k nepřijatelnému konfliktu mezi dvěma trenéry, jaký by se na téhle úrovni stávat neměl," dodal švýcarský funkcionář.