Předchozí
1 z 8
Další

Luděk Čajka, 26 let

Luděk ČajkaLuděk ČajkaZdroj: Rodinný archiv

Leden 1990. Československo si zvykalo na svobodu. Jen krátce si ji ale mohl vychutnat zlínský kapitán Luděk Čajka. Do konce zápasu mezi Košicemi a Zlínem zbývalo něco málo přes dvě minuty. Čajka v souboji dojížděl puk u vlastní branky, ztratil rovnováhu a narazil do mantinelu. Vážně zraněný byl převezen do nemocnice. Lékaři už ovšem Čajkovi nedokázali pomoct, 14. února šestadvacetiletý obránce svůj boj o život prohrál. Nešťastná událost se promítla i do úpravy pravidel ledního hokeje.

Jaroslav Jiřík, 71 let

Hokejová legenda Jaroslav Jiřík zemřel tragicky 11. července 2011.Hokejová legenda Jaroslav Jiřík zemřel tragicky 11. července 2011.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

První český hokejista v NHL a šestinásobný mistr Československa. Jaroslav Jiřík byl velkou hokejovou postavou padesátých a šedesátých let minulého století. V roce 1994, dávno po ukončení kariéry, si udělal radost, když složil pilotní zkoušky a začal se naplno věnovat své životní vášni, létání. To se mu stalo osudným. 11. července 2011 zahynul Jaroslav Jiřík v troskách svého ultralehkého letadla, které spadlo krátce po startu z letištní plochy v brněnských Medlánkách.

Ivan Hlinka, 54 let

Ivan Hlinka.Ivan Hlinka.Zdroj: DENÍK

Legenda světového hokeje. Ivan Hlinka byl vynikajícím středním útočníkem, ještě více se ale do historie zapsal jako trenér. Z lavičky šéfoval olympijskému úspěchu v Naganu a v roli trenéra Pittsburghu Penguins se stal prvním evropským koučem v NHL. V roce 2004 chystal český výběr na Světový pohár. Toho se už ale nedožil. Zemřel v srpnu stejného roku po autonehodě u Karlových Varů, kdy se jeho vůz srazil s nákladním autem. V nemocnici čtyřiapadesátiletý Hlinka zkolaboval a lékařům se jej nepodařilo oživit.

Adam Svoboda, 41 let

Adam SvobodaAdam SvobodaZdroj: DENÍK/Luboš Jeníček

Počátkem roku 2019 způsobil při řízení v opilosti dopravní nehodu, načež byl odvolán z pozice trenéra gólmanů pardubického Dynama a musel opustit i pozici u národního týmu do 18 let. Jen o pár měsíců později – 7. května – šokovala sportovní veřejnost zpráva o Svobodově sebevraždě. Někdejší výborný brankář se doma oběsil. Bylo mu jednačtyřicet let.

Karel Rachůnek (32 let), Jan Marek (31 let), Josef Vašíček (30 let)

Zdroj: Deník

7. září 2011. Černý den světového hokeje. Tým KHL Lokomotiv Jaroslavl se přesouval do Minsku. Letoun při startu havaroval a v jeho hořících troskách zemřelo 44 z celkových 45 osob na palubě. Mezi obětmi byli všichni hráči. Včetně Slováka Pavola Demitry a tří českých reprezentantů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka. Po Janu Markovi byl pojmenován zimní stadion v jeho rodném Jindřichově Hradci, po všech třech se potom jmenují ulice v pražských Dolních Chabrech.

Jan Skácelík, 37 let

Jan SkácelíkJan SkácelíkZdroj: DENÍK/archiv

Tragédie se nevyhýbají ani amatérskému hokeji. V únoru roku 2018 přímo při utkání Zlínské amatérské hokejové ligy zkolaboval obránce Jan Skácelík. Přes rychlou pomoc spoluhráčů a posléze i záchranářů ve věku nedožitých třiceti osmi let zemřel. Kromě hokeje se věnoval také hokejbalu a byl rovněž nadšencem do motorsportu – dlouhá léta byl mechanikem a několikrát sám usedl za volant rallye aut.

Ondřej Buchtela, 20 let

Ondřej Buchtela na archivním snímkuOndřej Buchtela na archivním snímkuZdroj: Profimedia.cz

Talentovaný obránce Ondřej Buchtela se statečně pral se zákeřným onemocněním. Nádor na srdci byl ale bohužel příliš silným protivníkem. Loni v červenci přišel český hokej o nadějného hráče, který procházel mládežnickými reprezentacemi. Další progres jeho kariéry usekla vzácná, ovšem velmi vážná nemoc. Ondřeji Buchtelovi nepomohla ani velká podpora, kterou jeho situace vzbudila napříč českou sportovní veřejností. Jeho jméno nese cena pro nejlepšího obránce Chance ligy.

Marek Trončinský, 32 let

Marek TrončinskýMarek TrončinskýZdroj: DENÍK/Luboš Jeníček

Nejnovější jméno na seznamu hokejistů s pohnutým osudem. Zprávy o tragickém úmrtí Marka Trončinského šokovaly – šikovnému obránci a někdejšímu reprezentantovi bylo 32 let. Na ledových plochách bavil hokejovým umem, mimo stadiony jej ale doháněly osobní problémy: veřejným tajemstvím byly finanční trable, k tomu i potíže s dodržováním životosprávy. A právě ty podle všeho stojí za jeho smrtí.