Nedělní výhrou 3:1 v San Jose, která uzavřela šestizápasovou finálovou sérii, navázali Tučňáci na triumfy v Minnesotě (1991), Chicagu (1992) a Detroitu (2009). Zatímco v San Jose si Penguins mohli vychutnávat triumf společně jen se zlomkem z těch, kteří jim drželi palce, více než 3600 kilometrů směrem na východ jim fandilo v domácí aréně Consol Energy Center přes 16 tisíc fanoušků.

A ti byli u vytržení, když zbývalo do konce základní hrací doby šest minut a 22 vteřin a záběry společnosti NBC jim nabídly pohled na Stanleyův pohár, jak opouští svůj kufr. Tučňáci v tu chvíli vedli jen těsně 2:1, ale všichni si dobře uvědomovali, jak moc blízko vytoužený hokejový grál opět po letech mají.

"Vyvolalo to vzpomínky na rok 2009. Sedíte tam jako na jehlách, protože to je jen 2:1 a soupeř se do série může stále ještě vrátit," připomněl jeden z přítomných fanoušků, kteří vytvořili atmosféru jako při domácím utkání. A v 59. minutě se dočkali úlevy - Patric Hörnqvist trefil s přehledem prázdnou branku a uzavřel skóre na 3:1.

"Bylo to skvělé. Ta možnost užívat si tu oslavu s 16 tisíci přátel… Myslím, že poslední minutu jsem vůbec nemohl dýchat," řekl další z přítomných. Ti se navíc vstupným ve výši deseti dolarů podíleli na výtěžku celé akce, který šel na konto nadace Pittsburgh Penguins Foundation.