Český zástupce v prvním kole draftu? Trend, který byl dříve naprosto běžný, dnes už ho spatříme jen zřídka. Doba, kdy se dařilo tuzemskému hokeji obsazovat ty nejvyšší příčky, je dávno pryč. A ani letošní výběr mladých nadějí nelze hodnotit příliš kladně.

Vždyť také nejlépe postaveným hráčem se stal obránce brněnské Komety Stanislav Svozil, který se postupně propadl až do třetího kola na konečné 69. místo. A i přestože po něm sáhl ambiciózní Columbus Blue Jackets, žádné velké oslavy se rozhodně nekonaly.

Avšak osmnáctiletý mladík se nakonec rozhodl opustit českou extraligu a vydal se bojovat právě za moře. Stejnou cestu zvolil také vítkovický útočník Martin Ryšavý, jenž si svou pozici v organizaci Columbusu vybojoval až v úplném závěru. U obou případů se však předpokládá, že po ukončení předsezonních kempů odehrají první sezonu ve farmářské lize.

Dalším velice zajímavým jménem je karlovarský brankář Patrik Hamrla, který si rovněž vysloužil své místo v předsezonní přípravě NHL. O jeho služby zažádala Carolina Hurricanes, kde nastupuje třeba útočník Martin Nečas. Hamrla vstoupí do kempu jako brankář číslo 5, kam se přesune poté, je zatím nevyřešeným rébusem.

Posledním zástupcem na předsezonních kempech NHL je rovněž brněnský odchovanec Jakub Brabenec, na nějž čeká krutý boj o místo v luxusním městě kasin Las Vegas.

Zbylá čtveřice draftovaných talentů se na širší soupisku neprobojovala a zůstávají tak u svých předchozích zaměstnavatelů. Nalejme si čistého vína. Žádná sláva to rozhodně není. Ale přeci jen je tu stále dost světla na konci tunelu. V loňském ročníku se skvěle vyprofiloval třeba útočník Jan Jeník, jenž zejména v závěru sezony okouzlil hokejovou Arizonu. Podobně se jeví v Montrealu i jeho jmenovec Myšák, často hodnocený jako největší tuzemský talent současnosti.

Snad nejblíže své premiéře v nejlepší hokejové lize světa je další zástupce z brněnské továrny na talenty Filip Král, toho právě letos čeká v Torontu možná klíčový kemp v jeho dosavadní kariéře. Loni zakončil sezonu dobrými výkony na farmě, nyní si brousí zuby na první tým. Podobně je na tom v dresu Winnipegu syn olympijského vítěze z Nagana Roberta Reichela Kristian. Ten už čtyři roky marně bojuje na farmě v Manitobě, ale na svou první šanci stále čeká. „Letos je to pro mě naprosto klíčový rok,“ nechal se slyšet.

Česká brankářská škola

Ale šance letos rostou rovněž v brankovišti. V dresu Islanders vstupuje do dalšího kempu brankář Jakub Škarek, nyní je z pozice gólmanské trojky podstatně blíže. Na dosah svému debutu je v Anaheimu také Lukáš Dostál, obzvlášť po loňských skvělých výkonech na farmě.

S Jakubem Brabencem se pokusí ve Vegas o svou premiéru rovněž dvaadvacetiletý brankář z Českých Budějovic Jiří Patera, jeho kolega v brankovišti Jakub Kořenář zase odchází za novou výzvou ke kojotům z Arizony.

Velká česká dynastie pomalu roste v Chicagu, kde se do přípravy zapojilo hned šest krajánků. Dominik Kubalík má své místo zřejmě jisté, ale o soupisku budou mimo jiné bojovat hradecký Matěj Chalupa, dravé mládí v podobě Michalů Teplého s Krutilem a také plzeňský šikula Jakub Pour či reprezentační obránce Jakub Galvas.

Posledním čekatelem na svůj velký debut je jednadvacetiletý Jakub Lauko, jenž v uplynulé sezoně pomáhal v extralize Karlovým Varům. Nyní se po vyléčeném zranění vrací zpět do formy a pokusí se vybojovat místo v kabině bostonských medvědů.

Nová sezona NHL startuje již 13. října evropského času. Pro české mladíky však začíná klíčová část již o víkendu, kdy se naplno spustí přípravné utkání. Jinými slovy náročný boj o své místo.

Budeme letos svědky velkých českých debutů?