Předchozí
1 z 5
Další

Hokejista Tampy Bay Ondřej Palát se raduje se spoluhráči ze svého gólu.Hokejista Tampy Bay Ondřej Palát se raduje se spoluhráči ze svého gólu.Zdroj: ČTK/AP/Jason Behnken

Do startu vyřazovacích bojů za velkou louží zbývá jen několik málo dní, obě konference však již nadobro uzavřeli šestnáctku šťastných, kteří letos nakouknou do bitev o vzácný pohár. Na západě se o velké překvapení postarali hokejisté Vegas, jimž se celá sezona od samého začátku vůbec nepovedla dle představ a poprvé od vzniku organizace tak budou chybět mezi postupujícími celky. 

Naopak do play-off míří s divokou kartou v ruce Dallas s českým útočníkem Radkem Faksou, který tak doplní hojný zástup hokejových krajanů toužících po zlatém prstenu. O třetí titul v řadě budou letos usilovat našinci v kabině rozjeté Tampy Ondřej Palát s Janem Ruttou, z nichž zejména první jmenovaný naladil před začátkem vrcholu sezony nevšední bodovou formu. 

Veleúspěšný návrat na ledovou plochu prožil bostonský zabiják David Pastrňák, jenž se v obnovené premiéře mezi zámořskou smetánkou uvedl čtyřmi kanadskými body ve dvou zápasech. A velké ocenění si ve svém náručí nyní hýčká taktéž bojovník Toronta Ondřej Kaše, který byl za svůj tým Javorových listů nominován do ankety vyhodnocující hráče s největší oddaností hokeji navzdory životním překážkám.

Čech týdne: Ondřej Palát

Útočník Tampy Ondřej Palát.Útočník Tampy Ondřej Palát.Zdroj: ČTK

Letošní sezona je pro něj jako jízda plná adrenalinu na horské dráze. Z hlediska bodového příspěvku do kasičky hokejové Tampy se jedná o slušný ročník, ziskem 46 kanadských bodů (18+28) vyrovnal ještě před samotným koncem základní části loňský účet, byť šlo z důvodu koronavirové pandemie o značně zkrácenou sezonu. Ondřej Palát však letos rozhodně nezklamal. 

Až na pár ojedinělých výjimek nevynechal téměř žádné soutěžní utkání, v sestavě obhájců titulu byl věrnou stálicí v časech dobrých i zlých. Často sice létal mezi útočnými formacemi, v posledních třech duelech se však konečně usadil tam, kde mu vždycky bylo nejlépe – po boku kapitána Stamkose a ruského dělostřelce Kučerova. A nejen s těmi odstartoval v uplynulém týdnu nevídané ofenzivní představení. 

Tampa se před začátkem vrcholu sezony naladila do vskutku nevídané pohody, která se projevila hned v úvodním duelu minulého týdne na domácí půdě proti Torontu. Blesky smetly Javorové listy vysoko 8:1 a český kanonýr zaznamenal gól s dvěma výstavními asistencemi. Další gólová přihrávka přišla hned v následujícím klání proti Nashvillu, v němž opět úřadovalo trio Kučerov-Stamkos-Palát. 

Při přestřelce na ledě Floridy sice rodák z Frýdku-Místku nebodoval, přesto s elitní formací naservíroval čtyři branky při vysokém vítězství 8:4. Palát si všechno vynahradil až ve středu nad ránem, kdy se po šibácké přihrávce Kučerova úspěšně trefil proti Columbusu a daroval tak Tampě již čtvrtou výhru v řadě.

Ondřej Palát v sezoně 21/22: 

Počet odehraných zápasů: 75

Počet kanadských bodů: 46 (18+28)

Statistika +/-: +13

Úspěšnost střelby: 12,8%

Okamžik týdne: Nevšední pocta pro bojovníka Kašeho

Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Ondřej Kaše v dresu Javorových listů z Toronta.Zdroj: ČTK/AP/Alex Gallardo

Cena pro hráče, který dokázal překonat všechny možné překážky a zůstal i nadále oddaný svému milovanému hokeji. Ano, mezi těmi nejprestižnějšími oceněními tuto pomyslnou trofej asi nenajdete, ale pro určité typy hráčů může její zisk znamenat jedno velké zadostiučinění. Navíc když zámořští novináři vybírají z každého celku pouze jednoho jediného hráče. 

A když se jejich pozornost upnula na kabinu hokejistů Toronta, rozhodli se ukázat na českého kanonýra Ondřeje Kašeho. A ne náhodou. Kariéra odchovance chomutovského hokeje totiž ještě nedávno nevypadala vůbec dobře. V podstatě se blížila ke svému konci. Když jej v roce 2021 udeřil škaredým hitem Miles Woods, zdálo se, že Kašeho velké sny upadnou do věčného zapomnění. 

Tehdy ještě v dresu Bostonu odpadl ze hry na dlouhé čtyři měsíce, po rozporuplném návratu na led zvládl naskočit do pouhých tří zápasů, které se však staly pouhým trápením. V zámořském světě se tak začalo psát o tom, jestli by český útočník neměl raději s kariérou úplně seknout. Kaše se však navzdory všudypřítomné kritice nevzdal. Vybojoval si smlouvu v Torontu a vsadil vše na jednu kartu. 

Buď to vyjde, nebo je se vším konec. A naštěstí zvítězila na plné čáře první varianta. Kaše v novém kolektivu neuvěřitelně ožil, zapracoval se do sestavy a pro kabinu Maple Leafs je nyní takřka nenahraditelný. V březnu jej sice zastavila další nepříjemnost v podobě otřesu mozku, celé město však nyní doufá, že na vyřazovací boje bude připraven. Ať už to stihne nebo ne, je to obrovský bojovník. A frajer.

Tým týdne: Los Angeles Kings

Hokejisté Los Angeles Kings a jejich radost.Hokejisté Los Angeles Kings a jejich radost.Zdroj: čtk

Píše se květen roku 2018 a Králové ze západního pobřeží končí hned v prvním kole play-off na lopatě budoucích finalistů z Vegas. S výpraskem 4:0 a bez jakéhokoliv světla na konci tunelu. Musela přijít změna. Ale kompletní. A generální manažer Rob Blake to moc dobře věděl. Vyměnil trenérský sbor, kádr začal stavět od úplného začátku a vsadil na investici do budoucna. 

Další tři roky se sice Kings nepovedlo mezi nejlepších šestnáct celků probojovat, ale nová generace vedená nestárnoucím lídrem Anžem Kopitarem začala nabírat na velké síle. A první kýžené ovoce dorazilo v letošním sezoně. LA dokázalo poskládat neuvěřitelně sehranou partu, která šla od začátku až do konce za jediným cílem: vrátit vyřazovací boje do města boháčů. 

A celá investice, jež položila své kořeny už před čtyřmi lety, se poprvé ukázala jako úspěšná. V posledním týdnu se Kings podařilo svůj vytoužený postup ztvrdit čtyřmi výhrami v řadě, postupně si Králové pochutnali na Columbusu, Chicagu a dvakrát i rivalovi z Anaheimu. Další důležitý krok je však čeká už příští úterý, v prvním kole se jim do cesty postaví silná posádka z Edmontonu.

Kuriozita týdne: Brankářské patálie v Carolině

Brankář Caroliny Antti Raanta.Brankář Caroliny Antti Raanta.Zdroj: ČTK/AP/Gene J. Puskar, GP

V letošní sezoně předvádí famózní výkony, které dnes nad ránem dokonce vyšperkovali ztvrzením prvenství v Metropolitní divizi. Jenže v táboře dosud suverénní Caroliny to před startem play-off začíná malinko skřípat. Zejména tedy mezi třemi tyčemi, kde to v posledních dnech vypadá na hotový hurikán. Hurikán, který však trenérovi Brind’Amourovi rozmetal veškeré chystané plány. 

Delší dobu už chybí na postu brankářské jedničky dánský fantom Frederik Andersen, jehož trápí nepříjemné zranění. V nedělním duelu proti Islanders se však k němu nešťastně přidal i jeho kolega s maskou Antti Raanta, jenž musel ze zdravotních důvodů odstoupit v průběhu utkání. Zápas sice slušně dochytal dvaadvacetiletý Rus Kotšetkov, ale se vší úctou k tomuto mladíkovi, tohle asi není adekvátní jednička do bojů o zlatý prsten. 

A to si moc dobře uvědomuje i samotný kormidelník posádky Caroliny. „Co s tím můžete dělat? Máme tu brečet? Jediné, co můžeme, je jít prostě dál,“ odvětil nepříjemným tónem na pozápasové konferenci. Nezbývá mu než doufat, že se jeden z brankářského dua dá zpět do pořádku. Raanta už se na lavičku sice vrátil, stoprocentně zdravý však stále není. A příliš času Carolině rozhodně nezbývá.