Výběr Evropy na první pohled působí jako lehce bizarní experiment zámořských organizátorů. Nebo ne? „Nemyslím si, že potřebujeme hymnu. Dokud v našich srdcích víme, odkud pocházíme, nepotřebujeme nic víc," říká kapitán mnohonárodnostního výběru Anže Kopitar.

Generální manažer Miroslav Šatan a trenér Ralph Krueger poskládali tým z hráčů osmi zemí Slovenska, Slovinska, Rakouska, Dánska, Francie, Německa, Norska a Švýcarska. Otázka dne zní, zda se tenhle slepenec může rychle sehrát a jestli hráči najdou dostatečnou motivaci bojovat za úspěch.

Také čtěte: Voráček: Víme, co máme v kabině. Do turnaje jdeme se sebevědomím

„Na začátku jsme z toho měli rozporuplné pocity. Teď jsme ale jedna parta, přitom každý z nás pořád svým způsobem reprezentuje svou zemi," povídal zkušený slovenský útočník Marián Hossa, jedna z největších hvězd Týmu Evropy. Znamená to tedy, že se mu tenhle experiment zamlouvá? „Na to se mě zeptejte po turnaji," smál se Hossa.

Je jisté, že většina hráčů by dala přednost tomu reprezentovat přímo svou vlast. Jinak mizí to hlavní kouzlo mezinárodního hokeje. Na druhou stranu země jako Slovinsko, Rakousko a třeba Dánsko nemívají na velkých mezinárodních turnajích moc šancí na úspěch.

Jednou z hvězd Týmu Evropy bude Slovinec Anže Kopitar (vlevo)Zdroj: ČTK/AP/Ryan RemiorzJednou z hvězd Týmu Evropy bude Slovinec Anže Kopitar (vlevo) (Autor: ČTK/AP/Ryan Remiorz)

Teď je to jiné, Tým Evropy se klidně může měřit i s těmi nejsilnějšími. A vzhledem k tomu, že Světový pohár má jen osm účastníků, je to asi ten nejlepší způsob, jak na něj dostat i zástupce méně rozvinutých hokejových zemí. Tak se na to dívají i sami hokejisté.

„Na turnaji nebylo místo pro další tři čtyři země. To je rozhodnutí organizátorů," konstatuje slovenský obránce Zdeno Chára.

Právě Slováci nesli verdikt o zařazení pod neslanou nemastnou hlavičku Týmu Evropy zprvu docela těžce. Jenže málo platné, taková je realita. „Už zkrátka nemáme tolik hráčů v NHL, jako jsme mívali. V roce 2004, když se hrál Světový pohár naposledy, tak jsme v NHL měli z čeho vybírat. Teď tam máme jen pár hráčů, to je velký rozdíl," uvědomuje si Hossa.

Nepřesvědčivá příprava

Jak to bude šlapat na ledě? První dva přípravné zápasy ukázaly, že postavit na zelené louce silný sebevědomý mančaft není jen tak. S výběrem mladíků ze Severní Ameriky (další novinka z kuchyně organizátorů SP) prohráli Evropané 0:4 a 4:7. To nevypadá moc optimisticky. O zvučná jména na soupisce sice není nouze, je mezi nimi ale až příliš veteránů.

Další věc je motivace. Když se na ledě sejdou třeba Češi, je to jasně dané. Možná jsou považováni za outsidery, ale pro úspěch národních barev by se rozkrájeli, na ledě nechají duši. Těžko říct, zda lze podobný přístup očekávat i od účelového slepence hokejistů z několika různých zemí, z nichž každá představuje odlišnou hokejovou školu.

„My trenéři se snažíme, aby se jednotlivé národnosti v týmu propojily. Kluci ale zároveň budou reprezentovat své země," dal se nedávno slyšet kouč Krueger. Jeho slova svědčí o tom, že vyváznout z téhle pasti protikladů a paradoxů rozhodně nebude snadné… Ale kdo ví?

Soupiska Týmu Evropy na Světovém poháru
Brankáři: Thomas Greiss (Německo, NY Islanders), Philipp Grubauer (Německo, Washington), Jaroslav Halák (Slovensko, NY Islanders).

Obránci:
Zdeno Chára (Slovensko, Boston), Christian Ehrhoff (Německo, volný hráč), Roman Josi (Švýcarsko, Nashville), Luca Sbisa (Švýcarsko, Vancouver), Dennis Seidenberg (Německo, volný hráč), Andrej Sekera (Slovensko, Edmonton), Mark Streit (Švýcarsko, Philadelphia).

Útočníci:
Pierre-Édouard Bellemare (Francie, Philadelphia), Mikkel Bødker (Dánsko, San Jose), Leon Draisaitl (Německo, Edmonton), Marián Gáborík (Slovensko, Los Angeles Kings), Jannik Hansen (Dánsko, Vancouver), Marián Hossa (Slovensko, Chicago), Anže Kopitar (Slovinsko, Los Angeles), Nino Niederreiter (Švýcarsko, Minnesota), Frans Nielsen (Dánsko, Detroit), Tobias Rieder (Německo, Arizona), Tomáš Tatar (Slovensko, Detroit), Thomas Vanek (Rakousko, Detroit), Mats Zuccarello (Norsko, NY Rangers).