V semifinále změří síly Finsko s Ruskem

Halifax, Québec – Finové zdolali vprodloužení USA, Rusové rozstříleli Švýcary.

15.5.2008

Opora finského týmu Saku Koivu se raduje z Lepistöova vítězného gólu v prodloužení.Foto: REUTERS/Paul Darrow

V Halifaxu se o postup do bojů o cenné kovy střetly týmy Spojených států a Finska. A dlouho to vypadalo, že Seveřené míří za klidným vítězstvím. Nakonec však více než devět tisíc díváků shlédlo napínavé drama.

Po opatrném začátku začali aktivnější Finové hrozit a v polovině první třetiny musel americký gólman Eshe poprvé lovit puk ze své sítě. Po přihrávce Olli Jokinena přifrčel před Eshovu branku Tuomo Ruutu a bekhendem mu nedal šanci.

Na 2:0 pro modrobílé zvyšoval ve dvacáté šesté minutě Niskala. Přesilovkovým gólem od modré čáry potrestal vyloučení amerického obránce Greena. Přes některé šance Američanů pak Finové dlouho kontrolovali hru a zdálo se, že o jejich postupu je již rozhodnuto.

Jenže poté přišla 56. minuta. Kessel a pouhých třicet sedm vteřin po něm i Stafford zarmoutili finského brankáře Bäckströma a vyrovnali.

„Myslím, že v celém zápase jsme hráli špatně jenom jednu minutu,“ řekl po zápase na oficiálním webu šampionátu o americkém vyrovnání finský střelec Teemu Selänne. „Jinak jsme hru kontrolovali a věřili, že si zasloužíme vyhrát.“

V normální hrací době už severští hokejisté na americký úder odpověď nenašli. A to i přesto, že se na sedmnáct vteřin ocitli v přesilovce pěti proti třem. Utkání tak dospělo až do prodloužení.

A v jeho čtvrté minutě rozhodl o finském triumfu Lepistö. Saku Koivu a spol. tak stále mohou snít o jedné z medailí, naopak Američané se s turnajem zklamaně loučí.

„Samozřejmě, že jsme zklamaní,“ stýskal si útočník Zach Parise. „Podařil se nám skvělý návrat do zápasu a stejně to nestačilo.“

USA – Finsko 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky a asistence: 56. Kessel (Gleason), 57. Stafford (Burish) - 11. T. Ruutu (O. Jokinen), 26. Niskala (O. Jokinen, Selänne), 64. Lepistö (S. Koivu, Selänne). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg - Ulriksson (všichni Švéd.), Losier (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9176.

USA: Esche - Martin, Leopold, Stuart, Greene, Gleason, Gilbert, Ballard - Brown, Mueller, Pominville - Parise, Kessel, Kane - Burish, O'Sullivan, Stafford - Stempniak, Dubinsky, Backes - Booth. Trenér: John Tortorella.
Finsko: Bäckström - Jokela, Koistinen, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepistö, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, Kapanen, Pihlström - Pirnes, Hahl, Pyörälä. Trenér: Doug Shedden.

Rusové si bez potíží poradili se Švýcarskem

O přesvědčivém postupu favorizovaného Ruska přes Švýcarsko rozhodl již začátek québeckého semifinále. Sborné stačilo na překonání brankáře Gerbera pouhých sedmdesát čtyři vteřin. Za Švýcarovými zády skončilo Sjominovo nahození.

Uběhla minuta a reprezentanti helvétského kříže prohrávali už o dva góly. Afinogenovu střelu si do vlastní branky srazil rukavicí Diaz. A aby toho na švýcarského kouče Ralpha Kruegera nebylo málo, v sedmé minutě vstřelil zřídka vídaný vlastní gól Furrer. Ač nebyl nikým napadán, po vyhraném vhazování Švýcarů v jejich vlastním obranném pásmu ukázkově překonal Gerbera. Gól byl připsán Zaripovovi, žádný z Rusů se ovšem při této akci kotouče ani nedotkl.

V tu chvíli bylo všechno jasné. Ve druhé třetině se střelecky prosadili ještě Fjodorov, podruhé v utkání Afinogenov a náhradního gólmana Švýcarů Hillera překonal v závěru druhé dvacetiminutovky Ovečkin.

Rusové tak po výhře 6:0 postoupili do semifinále, kde změří síly s Finskem. Jediným stínem na jejich pohodovém vítězství je neovladatelná prchlivost jedné z jejich největších hvězd, Ilji Kovalčuka. Ten byl za tvrdou srážku s Vauclairem vyloučen na pět minut a do konce utkání. To bylo již podruhé na turnaji, co musel Kovalčuk předčasně do šaten. Jeho start proti Finsku je tak zatím nejistý.

Rusko – Švýcarsko 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky a asistence: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov). Rozhodčí: Ország (SR), Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 1:7, navíc Kovalčuk (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 12.000.

Rusko: Nabokov - I. Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švýcarsko: M. Gerber (27. Hiller) - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Vauclair, Furrer, Seger, Forster, Diaz - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Monnet, Sannitz - Paterlini, Ziegler, Lemm - Bärtschi, Ambühl, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.

Autor: Vojtěch Žižka

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Carles Puigdemont na demonstraci katalánských separatistů
1 6

Jako za diktátora, stěžuje si katalánský premiér. Plán Madridu prý nepřijme

Bartoš jako Steve Jobs? Piráti „uloupili“ voliče a slavili

Jak by to vypadalo v pirátské domácnosti, pokud by se do sněmovny dostal nejen předseda Ivan Bartoš, ale i manželka Lydie coby desítka pražské kandidátky? „Mazali bychom si na střídačku svačiny,“ žertoval.

SLEDUJEME ON-LINE

Sečteno. ANO vítězem voleb. Do sněmovny pronikli i Piráti a STAN. Druhá je ODS

/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ Ve Sněmovně bude nejvíc stran v historii - devět. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, lidovci, Starostové a TOP 09. Novináři Deníku byli ve všech volebních štábech, vyjma SPD, kam jim nebyla udělena akreditace.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve Sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.