Na ledě makal naplno, bez omezení. Zatím ve výstroji nejslavnějšího klubu světa - Montrealu, za který odehrál 984 zápasů v základní části a dalších 87 v play off. A stal se jeho legendou.

Česko teď sleduje jeho rozhodnutí, kudy v kariéře dál. Mateřské Kladno, na které nedá dopustit a každý rok tady v létě s kamarády trénuje? Kde rozdával radost už jako mladý kluk a později třeba při výluce v NHL?

Nebo to bude třeba Kometa Brno, odkud má nabídku a odkud pochází jeho současná přítelkyně, tenistka Lucie Šafářová? Nebo další pravděpodobní zájemci, Třinec, Vítkovice, Plzeň nebo Mladá Boleslav, kde jako mladý také hrával?

Plekanec zakotví v Česku

Jisté se zdá být jen to, že zakotví v Česku. Rozvádí se se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou a to bude zřejmě složitý proces a bude chtít být nablízku všem důležitým rozhodnutím.

Možná i proto Plekanec váhá, jak se rozhodne. Zatím u něj prý nepřevládá žádná z lukrativních nabídek, nebo sportovní touha zahrát si třeba s Jaromírem Jágrem, svým přítelem a majitelem Kladna. „Láká mě hlavně hrát už zápasy, čtyři týdny jsem bez nich. Na to se těším, a když to bude s Jardou, tak to bude fajn. Ale on ještě tak čtyři pět let hrát bude, máme dost času,“ smál se ve středu Plekanec.

Kdo zná jeho vstřícnost, uvěří mu i to, že jednat bude se všemi dalšími kluby, které o jeho služby projevily zájem. Na českou extraligu opravdu ještě bohatě stačí. „Samozřejmě bych rád hrál extraligu, něco málo v hlavě mám, ale úplně jsem o tom nepřemýšlel. A podle čeho se rozhodnu? Co budu cítit, že je pro mě nejlepší,“ říká muž, který už absolvoval vyšetření u doktora Pavla Koláře a ten mu jen o jeho zranění potvrdil, co věděl z Kanady. „A jsem rád, že to není nic jiného. Je otázkou dvou týdnů, než bych mohl naskočit do nějakého zápasu.“

Bruslil už v Montrealu, hned po návratu do Česka zamířil v úterý večer s Jaromírem Jágrem na jeho tradiční večerní trénink. „Byli jsme se sklouznout, ale o případném příchodu do Kladna jsme nejednali, ani slovem. Když mi volal do Kanady, tak jsem se jen ptal, zda mohu v Kladně trénovat s týmem. Ale přepokládám, že si najdeme čas, sedneme si a probereme to,“ nastínil scénář nejbližších dnů.

Definitivní konec v reprezentaci

Na svoje Kladno dál dopustit nedá, chystá se i na večerní magnet Chance ligy mezi Rytíři a Českými Budějovicemi. „Půjdu se podívat na některé zápasy a fandit klukům, přece jsem tady vyrostl a je to můj tým. Těším se,“ zdůraznil.

Jen jediný dres ze svého dalšího hokejového působení vyškrtl jednoznačně. Ten, jemuž tolik obětoval a díky němuž ho mají rádi fanoušci v celé republice – dres reprezentační.

„Ten už určitě ne, jedině jako fanoušek. Nebo tam nosit vodu,“ usmál se účastník jedenácti mistrovství světa a dvou olympiád.

Jak se nakonec rozhodne?