Místo pohodového podzimu drsné ruské mrazy, místo hokejové extraligy KHL. Obránce národního týmu JAKUB NAKLÁDAL se začíná po příchodu z Pardubic zabydlovat v ruské Ufě.

Před reprezentační pauzou stihl za nový tým odehrát tři zápasy. Užil si dvě výhry, vytrpěl jednu porážku, připsal si bod za asistenci a po návratu z Karjala Cupu bude vyhlížet nového trenéra. Michalev, který stál na lavičce Ufy v době jeho příchodu, už „doúřadoval“. Mužstvo kolem střelce Radulova totiž letošní ročník KHL nezačalo příliš dobře, v Černyševově divizi je zatím čtvrté. „Tenhle tým ale bude vládnout,“ je si jistý bývalý pardubický bek, který si už začíná pomalu osvojovat i ruštinu.

Jaké jsou vaše první dojmy z nového působiště?
Ufa je super, říká se, že je to jedno z těch hezčích měst v Rusku, jsem tady spokojený. Bydlím v centru města, kde jsou obchůdky, restaurace a nákupní střediska, takže je určitě i kam jít.

Přitom se říká, že Ufa patří mezi nejdůležitější chemická centra v Rusku. Jak vás tak poslouchám, moc to nevypadá, že byste byl v ruském Litvínově…
To taky nejsem. Rusky Litvínov je spíš Magnitogorsk, ale Ufa je jako město fakt v pohodě.

Překvapilo vás něco během těch prvních dní v Rusku?
Ani ne, možná jenom to, že si tam všichni pořád podávají ruce, jinak Rusko je Rusko (usmívá se).

V Ufě bylo teď minus dvacet. Takovou zimu jste čekal?
No, tak to jsem teda nečekal, určitě ne teď. Byla pěkná kosa a časem bude ještě hůř…

Když jsme spolu mluvili v Pardubicích, říkal jste, že na tom s ruštinou nejste kdovíjak dobře. Už jste se do ní obul?
Není to těžký jazyk a už docela rozumím, jen moc nemluvím. Ale snažím se, to se cení. Sem tam se když tak zeptám kluků, co se jak řekne.

V Ufě působí i další český bek Miroslav Blaťák. Už se na vás těšil?
Míra mě přivítal dobře a určitě je vždycky fajn, když máte v týmu nějakého Čecha. Na začátku mi i pomáhal s řidičem nebo bytem.
Takže už bydlíte ve svém?
Ano, byt už mám zařízený a je moc hezký. Jen je potřeba to tam ještě trochu zútulnit, ale o to se postará přítelkyně. Už se na to těší (usmívá se).
Co se týká hokeje, jaký máte pocit z toho, že jste odehrál za Ufu jeden zápas a hned skončil trenér Michalev?
Abych řekl pravdu, nevím, jaký bych z toho měl mít pocit. Trenér Michalev byl hodný starší pán. Myslím, ze v takovém týmu, který je nabitý tolika hvězdami, musí byt trenér s respektem a velkou autoritou.
Kromě vás se v klubu nově objevil útočník Pihlström a je jasné, že s novým koučem se dají čekat i další změny, minimálně ve složení formací. Není pro vás konec trenéra takovým štěstím v neštěstí? Najednou budete zase všichni na stejné startovní čáře…
Takhle to neberu. Každý zápas chci hrát naplno a co nejlépe. Teď jsem během těch tří utkání dostal na ledě sice hodně prostoru, ale vůbec nic jistého nemám. Stejně musíte pořád ujišťovat trenéra a lidi okolo v tom, že podáváte výkony, které se od vás žádají. Takže až teď přijde nový trenér, nic se pro mě nezmění, budu se snažit hrát co nejlépe.
Tušíte, kdo by to mohl být?
Netuším, ale snad to bude někdo dobrý.
Nepřemýšlel jste, že odmítnete pozvánku do reprezentace a radši budete teď v Ufě trénovat a zvykat si na nové spoluhráče?
Ani náhodou (důrazně). Ten týden mi stačil na to, abych si vyzkoušel, jak to tam funguje a sblížil se s týmem. Za reprezentaci budu hrát vždy, kdy to bude možné a trenér mě bude chtít.
Na papíře to vypadá, že by měla Ufa soutěži vládnout, ale skutečnost je zatím jiná. Tušíte, kde je zakopaný pes?
Tým bude vládnout i na ledě, ale musí tam přijít dobrý trenér, co bude mít respekt a systém. Věřím, že bude dobře.
Jednou z největší hvězd je útočník Radulov, který má v Česku docela bídnou pověst. Jaký je v civilu?
Borec a hlavně hodný kluk. Je s ním hrozná sranda, navíc tak hyperaktivního člověka jsem asi ještě neviděl.
Ale až proti sobě nastoupíte v neděli za reprezentaci, bez rozmyšlení vás klidně vezme hokejkou přes lýtka, pro úspěch udělá cokoliv. Je to tak?
Vyhrávat chce a udělá proto cokoliv, to je pravda. Ale nemyslím si, že mě přetáhne přes nohy, i když je v dobrým slova smyslu blázen (usmívá se).