Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Prospal věří, že zůstane v Rangers

Hluboká nad Vltavou – Má za sebou rozporuplnou sezonu. Hokejista Václav Prospal (35) sbíral v dresu New York Rangers v NHL jeden bod za druhým, dokud ho nepřibrzdilo zraněné koleno. Jen o vlásek jeho týmu unikl postup do play off. Že nebyl nominován na olympiádu do Vancouveru, ho mrzí dodnes. V současné době už trénuje na další sezonu, volné chvíle tráví s rodinou doma na Hluboké a čeká na další angažmá.

25.6.2010
SDÍLEJ:

Václav ProspalFoto: DENÍK/ Jaroslav Sýbek

V loňské sezoně jste nasbíral dvacet gólů a osmatřicet asistencí. Berete ji z vašeho pohledu za vydařenou?

Kdyby nebylo zranění kolena, tak byla fantastická. Po loňské sezoně, kdy jsem musel odejít z Tampy, to bylo něco krásného. Od první chvíle, kdy jsem do Rangers přišel, tak to šlo výborně. Bodově jsem měl dříve i lepší sezony, přesto tuhle považuji za jednu z nejpovedenějších. Také díky roli, jakou jsem v týmu měl. Co jsem hrál a kolik času na ledě jsem dostal. Nakonec jsem jako nový hráč nosil i áčko na dresu. Sezona se vyvíjela opravdu dobře a je jen škoda, že nám o jediný bod uteklo play off.

Panovalo v klubu velké zklamání, když vám postup do bojů o Stanley Cup utekl skutečně o vlásek?

Dnes už tolik nezáleží, z jaké pozice který tým do play off postupuje. Vyřazovací boje jsou otevřené. Třeba Washington byl v základní části výborný, ale v play off vypadl hned v prvním kole. Zklamání to bylo, ale stejné prožívala i ostatní mužstva, která se tam nedostala. V našem případě to bylo o bod a z ostatních týmů jsme byli jediní, kteří měli ještě poslední týden soutěže o co hrát. Dařilo se nám na začátku a pak zase na konci sezony. Nedařilo se nám v tom období mezi.

Kde podle vás byla příčina?

Měli jsme dost mladé mužstvo. Rangers byli vždy známí tím, že tam byli spíše starší hráči. Letos byl tým opravdu mladý, který jenom doplňovali zkušenější hráči.

New York Rangers, to je podobné jako u nás ve fotbale Sparta Praha. Je tam cítit velký tlak na hráče?

Nejde ani tak o tlak. Každý hráč, který klubem prošel, řekne, že je to špičková organizace. Všechno je na vysoké úrovni. Péče o hráče, tréninkové centrum a samotná Madison Square Garden, kde se hrají domácí zápasy. To je něco, co v ostatních týmech není. To je hokejová historie. Rangers jsou specifický klub. A není to ani o tlaku na hráče.

Fanoušci Rangers jsou ale hodně nároční a dokáží být i nepříjemní. Máte podobnou zkušenost?

Samozřejmě je nepříjemné, když diváci dokáží bučet na vlastní hráče. Když se někomu nedaří, tak to fanoušci v New Yorku umí dát pěkně sežrat. To jsem v žádném jiném týmu nezažil. Na druhé straně je ta historie a hráči, kteří se v klubu pohybují. Mark Messier, Mike Richter, Adam Graves, Brian Leetch. To jsou hráči, kteří pro klub a celou NHL strašně moc udělali. To na každého hráče dýchne úplně jinak. Třeba Tampu považuji za náš druhý domov, ale ta hokejová historie tam prostě není.

Bylo pro celou vaši rodinu složité přeorientovat se z prosluněné Tampy na život ve velkoměstě, jakým New York je?

Pro nás to byla velká změna. Hlavně pro děti, které vyrostly v teple. Jediný rok, kdy zažil sníh, bylo v době stávky v NHL, kdy jsem hrál v Budějovicích. Vašík se naučil bruslit na Hluboké a tady také viděl prvně sníh. Florida dokáže člověka strašně moc rozmazlit, protože tam se celý rok chodí v šortkách, tričku a pantoflích. Teď jsme přišli do New Yorku, kde přes zimu pomalu nevylezlo sluníčko. Největší rozdíl je ale v životním stylu. Na Floridě je na všechno místo a jsou tam velké prostorné domy. V New Yorku prostor není a je tam hrozně moc lidí.

Bydleli jste přímo v centru?

Bydleli jsme zhruba čtyřicet pět minut od centra. Hned jakmile jsem podepsal smlouvu v New Yorku, tak manželka vytipovala školy, které by mohly být nejlepší pro naše děti. Podle škol a také vzdálenosti k tréninkovému centru jsme si také vybírali bydlení. Na tréninkový zimák jsem to měl zhruba patnáct minut, na zápasy jsem pak jezdil skoro hodinu.

Jedním z vrcholů letošní sezony byla olympiáda ve Vancouveru. Přestože jste v té době byl nejlepším českým hráčem v kanadském bodování NHL, v nominaci jste chyběl. Mrzelo to hodně?

Mám odpovědět jako hodný skromný kluk, nebo tak, jak to cítím?

Tak, jak to cítíte.

Cítím to tak, že jsem v nominaci měl být a na olympiádě měl hrát. Bylo by to pro mě něco skvělého. Myslím si, že jsem si svými výkony řekl o to, abych se do nominace dostal. Na druhou stranu má každý trenér právo vybrat si mužstvo tak, jak to cítí on. Vláďa Růžička si udělal tým podle sebe.

Výkony našeho týmu byly ve Vancouveru trochu rozpačité a nakonec český výběr skončil bez medaile.

Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Tím neříkám, že kdybych tam byl já, tak by se do semifinále postoupilo. Byl jsem strašně zklamaný a strašně mě to mrzelo. Na olympiádě byli nejlepší hráči světa. Klobouk dolů před klukama, že teď vyhráli mistrovství světa, ale byl to naprosto jiný turnaj než olympiáda. Na ní byli absolutně všichni nejlepší hráči ze všech států. Byl bych hrozně moc poctěn, kdybych v nominaci byl. Bohužel jsem v ní nebyl. Mohl jsem si o ní říct pouze svými výkony na ledě a věřil jsem, že jsou dostačující. Nedá se nic dělat. Dalo nám to alespoň šanci být dva týdny spolu jako rodina. Odletěli jsme do Tampy a udělali jsme si malé rodinné prázdniny.

O tom, že v nominaci chybíte, vás informoval Růžičkův asistent Josef Jandač?

Pepa mi to oznámil telefonicky den před nominací. Bylo to zklamání. Druhý den se začalo v novinách zleva zprava propírat moje jméno. Štvalo mě to. Nechtěl jsem, aby se mé jméno vláčelo po novinách. Ať už v dobrém, nebo ve zlém. Navíc jsem byl přesvědčen, že jsem v nominaci měl být. Vážím si toho, že mi Pepa zavolal. Dobře se známe od doby, kdy jsem hrál v Budějovicích. Dodnes jsem v kontaktu s ním a s Jardou Davidem. S oběma si v sezoně vždycky rád zavolám. I když tohle nebyla dobrá zpráva, tak si Pepy vážím, že dokázal zvednout telefon a zavolat mi to do New Yorku o den dřív. Cením si toho, že v sobě našel vnitřní sílu mi to říct.

Zaznamenal jste v průběhu mistrovství světa proslov Jaromíra Jágra, ve kterém kritizoval omlouvání řady hráčů z reprezentace? Vztáhl jste si ho i na sebe, i když jste měl prokazatelně zraněné koleno?

Když Jarda Jágr něco řekne, tak vy novináři to nafouknete to obrovských rozměrů. Každá porážka bývá nepříjemná. Ale svět se vyrovnává a favorité mají problémy na mistrovství světa ve fotbale i v hokeji. Jarda byl po porážce s Norskem hodně zklamán z toho, že řada hráčů nejela. Bylo to ale mířeno spíše k mladším klukům, pro které by to měla být šance ukázat se na mezinárodní scéně. U nich by měl být touha za národní tým hrát. Mohl jsem to vztáhnout i na svou osobu, ale já jsem moc dobře věděl, proč jsem nejel.

Pokud byste měl zdravé koleno, do Německa byste jel?

Radil jsem se o tom s manželkou a pokud bych byl zdravý, tak bych asi jel. Vláďa Růžička mi volal v době, kdy zbývalo do konce základní části NHL deset zápasů. Popovídali jsme si ještě o nominaci na olympiádu a domluvili se, že mu v té době nemohu nic slíbit. Věřil jsem, že se ještě dostaneme do play off. Pokud ne, tak se měl ozvat. Ale na rovinu jsem mu řekl, že koleno mě bolí. Neustále natékalo, každý zápas jsem hrál pod prášky a musel jsem vynechat i některé tréninky. Takhle jsme si to řekli a u toho to také skončilo.

Nakonec bylo vaše koleno v takovém stavu, že nebylo reálné na šampionát cestovat?

Věděl jsem, že pokud se koleno nezlepší, tak nemá cenu měsíc trénovat a pak jet na mistrovství světa. Bral jsem to realisticky. Horší by bylo, kdybych byl zdráv a řekl, že nikam nepojedu. Svědomí mám čisté, i když si o tom každý může myslet, co chce.

V jakém stavu je momentálně vaše pravé koleno teď?

Měl jsem utržený postranní meniskus a koncem prosince jsem byl na operaci. Po deseti dnech už jsem bruslil a po dvou týdnech hrál první zápas. Neustálou zátěží ale koleno začalo otékat. Měsíc po sezoně jsem mu dal úplný klid a posiloval jsem jenom horní část těla. Potom jsem začal pomalu běhat. Trénoval jsem podle plánu. V Tampě v teple a vlhku mě koleno nebolelo a nenatékalo. Všechno bylo super do doby, než jsme sedli do letadla a vraceli se domů.

Náročné cestování vám uškodilo?

Desetihodinový let, kdy jsem se nemohl pohybovat, mi vůbec neprospěl a koleno znovu oteklo. Přesto jsem šel trénovat, což nebylo nic moc rozumného. Doktor Vodička mi z kolena vytáhl vodu a musel jsem si dát menší pauzu.

V New Yorku vám vypršel kontrakt. Už máte jasno o vašem dalším angažmá?

Zatím ne. Nějaké náznaky ale jsou. Věřím tomu, že bych mohl zůstat v Rangers. Také díky tomu, jakou jsem tam odehrál sezonu a měl úlohu v mužstvu. Věřím, že se tam zase vrátím.

Netajíte se tím, že váš druhý domov je v Tampě. Tam už jsou pro vás dveře zavřené?

S rodinou se nám tam líbí a strávili jsme tam deset let života. Děti tam mají spoustu kamarádů a také my s manželkou tam máme přátele i zázemí. V Tampě jsem měl podepsanou čtyřletou smlouvu a byl jsem připraven ji plnit. Nebylo mi to ale umožněno. Z toho jsme byli špatní a se ženou jsme obrečeli, že se mnou Tampa ukončila spolupráci. Vyšel jsem z toho však s čistým štítem a projevil o mě zájem trenér Tortorella. Hlavně díky němu jsem šel hrát do New Yorku a mohl jsem pokračovat v NHL. Je to nejlepší trenér, kterého v zámoří znám. Dokáže ze mě dostat to nejlepší. Na hráče je hrozný pes, což se třeba někomu nemusí líbit, ale na mě to působí pozitivně a maximálně mi vyhovuje, že je takový tvrďas.

Do kdy chcete mít jasno, kde budete v příští sezoně hrát?

Zatím zůstávám v klidu, protože trh s volnými hráči začíná prvního července. Ještě nějaký čas je. Teď podepsal novou smlouvu Tomáš Plekanec a někteří další hráči. Také bych měl rád podepsáno. Bylo by fajn mít jistotu. Loňský rok bych opakovat nechtěl. Stát se může všechno, ale jak už jsem řekl, věřím, že zůstanu v New Yorku.

Hovořilo se tom, že vás kontaktoval také českobudějovický Mountfield. Je ve hře i tato varianta?

Je fakt, že mi zatelefonoval generální manažer Mountfieldu Franta Joun s tím, že se mi má někdo ozvat. Zatím se mi ale nikdo neozval, takže to nijak neřeším. Samozřejmě jsem ale zaznamenal, jak velké změny tady v kádru nastaly.

Že byste se vrátil do Budějovic třeba za čtyři roky na konec kariéry nevylučujete?

Kdybych hrál ještě čtyři roky, tak to by byla nádhera. Vůbec nevím, jak dlouho ještě vydržím. Hodně bude záležet na zdraví. I kvůli dětem bych chtěl pokračovat co nejdéle v Americe. Chodí tam do školy a je to náš druhý domov. Kdyby nás to tam netáhlo, tak jsem mohl jít už loni do Ruska nebo jinam do Evropy. Nemusel jsem čekat a nervovat se, jestli se dokážu vrátit do NHL. Případný návrat do Budějovic v budoucnu bych nechal otevřený.

Na konec kariéry v pětatřiceti letech ještě nepomýšlíte?

Určitě kolikrát po špatně prohraném zápase přijdu domů s tím, že bych s hokejem nejradši praštil. To jsou ale jen chvilky. Jsem rád, že mohu nadále hrát hokej a dělat to, co mě baví. Jsem šťastný člověk. Vážím si toho, co mám. Především svou rodinu. Díky ní se ze mě stal klidnější člověk. Dříve jsem býval větší rapl.

Autor: Pavel Kortus

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
62 23

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

Středozemí je spása i záhuba migrantů. Ročně jich tu průměrně utonou dva tisíce

Středozemní moře pohltilo od roku 2000 bezmála 34 tisíc těch, kteří snili o lepším životě v Evropě. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s tím, že mořská hranice mezi Evropu a Afrikou je nejnebezpečnější na celém světě.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT