Kluby z Kladna i Pardubic totiž vězí až po krk v nepříliš výživné kaši, kterou si sami navařily. Tradiční týmy trčí na chvostu tabulky a reálně jim hrozí přímý sestup. Dnes od 18 hodin se navíc v rámci 47. kola základní části utkají v přímém souboji. Hraje se na Kladně a jde o hodně.

Slovenský hokejový útočník Marek Zagrapan je nejmladším hokejistou, který nastoupil za Zlín a zároveň i skóroval. Foto: archiv Deníku
Omyl v hokejových statistikách: Žebříčky střelců zapomněly na Zagrapana

„Je to zápas sezony, body budou pro jedno nebo druhé mužstvo zlaté,“ uvědomuje si kladenský útočník Marek Hovorka. „Ano, hraje se o hodně, ale nemyslím si, že právě tohle utkání o něčem rozhodne. Zní to jako klišé, ale důležitý je každý zápas,“ míní pardubický veterán Tomáš Rolinek.

Svazující nervozita

Dynamo se trápilo celou sezonu. Bída na ledě byla jen logickým vyústěním chaosu ve vedení klubu, manažerské inkompetence a hádek s fanoušky. Až blížící se černá díra jménem sestup jako by východočeskou baštu pořádně zburcovala. Rolinek a spol. vyhráli poslední tři zápasy, včetně těžkých duelů v Hradci a ve Vítkovicích.

„Na týmu je samozřejmě znát nervozita, kvůli ní jsme nezvládli domácí zápas s Litvínovem. Ale mladí hráči si tím musí projít, jen tak získají zkušenosti,“ vzkázal ostřílený lídr kabiny.

Chemici mají o duel méně

Naopak extraligový nováček v čele s Jaromírem Jágrem si dlouho vedl nad očekávání. Jenže krize na Rytíře padla v tu nejméně vhodnou dobu: prohráli už devět mačů v řadě a dnes proti Pardubicím prostě musejí zabrat, děj se co děj. Šéf Jágr proto posílil trenérský štáb o bývalého forvarda Jiřího Tlustého. „Měl bych klukům přinést nové povzbuzení a nový impulz,“ řekl Tlustý.

Filip Hronek (uprostřed) slaví gól do sítě Norska.
Filip Hronek a další. Které Čechy z NHL zláká mistrovství světa?

Ovšem pozor, v záchranářském mumraji u dna tabulky nejde jen o Kladno a Pardubice. Stejný počet bodů (a o zápas méně) má Litvínov, který naposledy zdolal silný Třinec a dnes se představí na ledě Hradce. V sestupových vodách jsou navíc namočeny i Vítkovice, které však přece jen mají pětibodový náskok.

V jednom se hráči nej-ohroženějších týmů shodnou: jako jeden muž tvrdí, že nesledují výsledky soupeřů a soustředí se pouze na vlastní zápasy. „Na tabulku se nedívám. Máme zápas k dobru, musíme makat až do konce,“ dal se slyšet litvínovský Marek Baránek.

Novinka v podobě přímého sestupu ligu rozhodně oživuje. Jak dlouho asi vydrží?

InfografikaZdroj: Deník