Nad hlavou držel nejuznávanější hokejovou trofej světa – Stanley Cup. Psal se rok 2006 a Josef Vašíček si v dresu Caroliny splnil sen.

V NHL byl spokojený.

O tři roky později je také v pohodě. Jen někde jinde – v KHL. Loni odehrál první sezonu za tým Jaroslavle. Před pár dny se upsal tomuto týmu na další dva roky. „Rok byl velice dobrý. Jak po mojí osobní stránce, tak po stránce klubu,“ vysvětlil prozaické důvody urostlý centr, který zažívá radost i letos. V bodování je na čtrnáctém místě celé soutěže. V jedenadvaceti zápasech si připsal devatenáct bodů.

Loni vám vše vycházelo, ale až poslední utkání, kde jste prohráli finále s Kazaní a Gagarinův pohár byl pryč…

Prohráli jsme sedmý zápas.

Jinak všechno v pořádku?

Máme skvělé zázemí, starají se o nás. Toto vše je na vysoké úrovni. Jsem moc spokojený, kvůli tomu všemu jsem se rozhodl podepsat na další dva roky.

Hrál jste i v NHL. Jaké je vaše porovnání těchto dvou soutěží?

KHL se ve všem vyrovná Americe, dělají pro nás první poslední. Aspoň tedy u nás, nemohu mluvit za všechny kluby.

A co samotný hokej?

Styl je odlišný, většina hokejistů je jiný typ i hřiště mají odlišné rozměry. Na ledě se toto vše projeví, proto se obě ligy těžko porovnávají. Ale na druhou stranu, když hrál Magnitogorsk s Rangers před dvě dvěmi lety (Victoria Cupu. pozn. aut.), tak to bylo vyrovnané.

Takže hokej je v Rusku kvalitní?

Ano. A s každým rokem se ještě zvyšuje. Už letos byl začátek ligy proti loňsku o něco kvalitnější.

Konkrétně?

Kvalita je u všech mančaftů. Jako v Americe každý může porazit každého.

Třeba bývalý reprezentant Jaroslav Holík kritizoval odchody českých hráčů z NHL do KHL. Souhlasíte?

Já si myslím, že v Rusku se hraje velice kvalitní hokej, je náročný, já jsem s tamní úrovní spokojený. I s péčí o nás a s životem.

Změnil jste svůj herní styl?

Musel jsem si trochu zvykat na jiné rozměry hřiště, jiný styl, ale zas dlouho mi to netrvalo. Přece jen člověk si něco pamatuje. Na nějaké věci jsem si ale musel zvyknout.

Držíte se v širší špičce kanadského bodování. Ideální stav?

Aktuální forma šlape zatím dobře. Začátek nic moc, pak se to ale zlepšilo. Měli jsme hodně zraněných, vypadli třeba Richard Zedník nebo Zbyněk Irgl, po minulé sezoně odešli také někteří zkušení hráči. Ale poslední dobou už nám to jde.