Centre Bell, Montreal, provincie Quebec, Kanada. Noc ze čtvrtka 7. července na pátek 8. července. Pro velkou část sportovní veřejnosti možná naprosto nepodstatná informace, pro hokejové labužníky po celém světě však nesmírně důležité datum. 1. kolo draftu NHL je za dveřmi, začíná každoroční velká tahanice o nadějné mladíky a budoucí klenoty slavné severoamerické soutěže.

Martin Pešout má přivést Kometu zpátky do popředí extraligového pelotonu.
Sestup s osmnáctkou mě budil ze sna, říká Pešout. Teď stojí před novou výzvu

Do akce se zapojí všech 32 zámořských organizací, které na základě dostupných voleb a poměrně náročné draftové matematiky vyberou ty nejtalentovanější hokejisty ze zámořských soutěží či lig na evropském kontinentu. Celkem letos proběhne sedm kol draftu, ve hře tak bude 225 volných vstupenek do světa prestižní NHL.

Souboj organizací o úplně první volbu, tedy jedničku letošního draftu, vyhrál domácí Montreal, který tak ve čtvrtek večer svým úvodním tahem celou show odstartuje. Jako druzí přijdou na řadu Ďáblové z New Jersey, třetí pak budou vybírat zástupci arizonských Kojotů.

Slafkovský jako jednička? Stále více reálné

Zatímco loni se z triumfu mezi mladými dravci radoval překvapivě obránce z michiganské univerzity Owen Power, nyní se očekává opětovný návrat k nejčastějšímu draftovému mustru a to znamená, že jako první půjde na řadu zase útočník. Za největšího favorita je považován kanadský šikula Shane Wright, ovšem v posledních dnech se stále více mluví i o slovenském zázraku Juraji Slafkovském.

Závěrečné prognózy mluví ve prospěch rodáka z Košic, některé zdroje však dokonce hovoří o tom, že by všem spekulacím mohl na poslední chvíli hodit klacky pod nohy třeba finský snajpr Joakim Kemell či Američan Logan Cooley, jenž je mnohými považován za nejtechničtějšího a nejšikovnějšího borce na letošním srazu hvězd budoucnosti.

Něco takového by ovšem znamenalo šokující zvrat v pomyslném scénáři. V den draftu je tak v Montrealu téměř jasno: boj o šampiona letošní burzy talentů proběhne mezi Wrightem a Slafkovským. Po kom ale nedočkaví Canadiens skutečně sáhnou? Na slovenský objev si už delší čas dělají velké choutky v New Jersey, jenže právo první volby leží v domácí aréně.

Dominik Kubalík z týmu Chicago Blackhawks se raduje z gólu.
Nová smlouva, nebo poslední sbohem? Řada krajanů řeší za mořem svou budoucnost

A ani zámořští experti nemají v otázce nejlepšího borce draftu vůbec jasno. Někteří vidí rozdílového hráče ve Wrightovi, jiní se zase naklání na stranu slovenského kanonýra. „Bral bych rozhodně Slafkovského, je to rozdílový hráč, což ostatně ukázal snad na každé akci, kde se představil. Nejsem si jistý, jestli Wright tohle všechno splňuje,“ prozradil jeden ze skautů.

Co však zdobí bronzového medailistu z únorových her v Pekingu ze všeho nejvíce? „Může hrát téměř kdekoliv v útoku. Na to, jak je velký, bruslí naprosto skvěle. Dobře čte hru a zvládá téměř všechny atributy, jež zdobí perfektního útočníka,“ řekl šéf skautů NHL pro Evropu Göran Stubb.

Bohatá československá výprava

Takže šikovné ruce Shanea Wrighta, nebo neuvěřitelná síla a vyspělost v hlavě Juraje Slafkovského? „Jako první půjde Slafkovský,“ pronesl zkušený expert z televize TSN Bob McKenzie, který to mimo jiné s draftovými loteriemi skutečně umí.

Nicméně vlna otazníků nemíří k břehům quebecké provincie pouze v boji o post jedničky, stejné napětí čeká i na další československé zástupce. V elitní pětce se dlouho zmiňovala jména obránců Davida Jiříčka se slovenským kolegou Šimonem Nemcem, o prvního zmiňovaného je velký zájem v organizaci Philadelphie, po Nemcovi zase pokukují u nováčka v Seattlu (4. volba).

Jenže to by musel plzeňský odchovanec obhájit pozici číslo 5, o níž se však před vypuknutím draft mluví spíše ve spojení se slovenským zadákem. Všechno je to ale zatím pouhá hra domněnek a troufalých spekulací. V top 10 se oba šikovní obránci představí téměř jistě, budoucí působiště a šťastná číslice ovšem padnou až nad ránem.

Z dalších českých mladíků mají velkou naději na brzký úspěch karlovarský Jiří Kulich, rovněž spojován s volbou v rámci první kola výběru, slušnou příležitost cítí taktéž kladenský odchovanec Matyáš Šapovaliv. Z východních sousedů by se pak měl prosadit také šikovný útočník Filip Mešár, jenž se v průzkumech pohybuje na hraně prvního kola draftu.

Češi měli svého zástupce v 1. kole naposledy před čtyřmi lety, letos na duo Zadina-Kaut jednoznačně naváže obránce David Jiříček. A co bude dál? Zajíci se budou počítat v pátek ráno. Věřme, že s úsměvem na tváři.