Šest vítězství v řadě, definitivní úprk barážové hrozbě a vstupenka do vyřazovacích bojů jako odměna za vydařenou koncovku základní části. Svěřenci trenéra Karla Mlejnka si svou herní pohodu naplánovali skutečně dokonale. Černý kůň předkola? Tato nálepka se v Litvínově doslova nabízela.

Třinec vyhrál i v Litvínově a postoupil do čtvrtfinále.
Bleskový postup Třince. Bruslaři odvrátili konec, Bílí Tygři mají první mečbol

A to nejen kvůli tomu, že jeho budoucí soupeř, obhájce titulu z Třince, se před začátkem vrcholu sezony neprezentoval nikterak oslnivými výkony. Těch faktorů bylo o mnoho více. Obavy Ocelářů z brzkého konce v play-off tak krásně nahrávaly veškeré trumfy do žlutočerné kabiny. 

„Utekli jsme doslova hrobníkovi z lopaty. Máme teď formu a Třinec na tom není nejlépe. Myslím si, že nemají ideální rozpoložení. Play-off je jiná soutěž, ale jdeme do něj s tím, že chceme překvapit,“ burcoval před startem předkola litvínovský kanonýr Šimon Stránský.

Místo přetahované rychlý konec

Zajímavou podívanou, ze které si klidně může stát šťastný happyend pro Vervu, tak s očekáváním vyhlíželi nejen fanoušci, ale rovněž široká hokejová veřejnost. Lepší pozici do předkola, které bylo na severu Čech ještě před pár týdny spíše utopickou myšlenkou, si snad chemici ani nemohli přát. 

Jenže namísto přetahované o vzácnou čtvrtfinálovou vstupenku se série s třineckými Oceláři nakonec stala až nečekaně rychlou záležitostí. Výběr trenéra Zdeňka Motáka vyřídil litvínovský sbor v nejkratším možném čase a už v sobotu večer mohl na ledě soupeře slavit postup mezi elitní osmičku.

Předkolo play off, Litvínov - Třinec
Třinec vyřadil Litvínov díky „buzerantskému" hokeji. Končí Estephan i Zdráhal

„Z mého pohledu nám v dnešním i každém utkání série něco chybělo. V prvním utkání jsme ještě neměli play-off nastavení. Trápilo nás střílení branek ve hře pět na pět. Zkrátka v každém utkání nám chybělo něco, abychom ho dovedli do vítězného konce,“ prozradil po skončení série zklamaný kouč Vervy Karel Mlejnek.

Trápení. Možná to nejlepší pojmenování pro obsáhlé hodnocení další sezony ve městě ležícím na úpatí Krušných hor. A nebýt již několikrát zmiňovaného vzestupu na konci základní části, díky němuž se v Litvínově alespoň na chvíli opět rozjasnila obloha, byla by závěrečná klasifikace ještě mnohem přísnější.

Přitom do letošního ročníku vstupovala Verva po velice solidní přípravě. Zdálo se, že rukopis trenéra Vladimíra Růžičky si v litvínovské kabině začíná konečně pomalu sedat, stejně jako zajímavá jména, která na sever Čech přivedl generální a sportovní ředitel Pavel Hynek

Jenže úvod extraligového kalendáře už tolik radosti nepřinesl. Ze čtrnácti duelů nasbírali svěřenci devětapadesátiletého kouče pouhých 9 bodů, což také znamenalo jeho brzký odchod z trenérského lavičky. A zároveň další problémy v kancelářích šampionů z roku 2015.

Mlejnek Vervu pozvedl, tvrdí Zamazal 

„Litvínov se zadrhnul hned na začátku sezony, když nedokázal převést výsledky z přípravy do extraligy. Trenér Růžička pak s týmem nezvládl úvodní čtvrtinu základní části, po níž se musel pakovat. Následně už Verva jen doháněla ztrátu,“ řekl pro Deník hokejový komentátor České televize Ondřej Zamazal. 

Tým převzal Karel Mlejnek, který společně s asistenty Robertem Reichlem a Davidem Kočím nasměroval Vervu za lepšími zítřky. „Rozhodně tým pozvedli. Jejich úspěšnost 51 % by po převedení na celou základní část stačila na umístění v klidném středu tabulky,“ myslí si dvaačtyřicetiletý rodák ze severu Čech.

50. kolo extraligy: Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 2:1.50. kolo extraligy: Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 2:1.Zdroj: Deník/Edvard Beneš

I přesto se ale Litvínov do poslední chvíle strachoval o své místo mezi extraligovou konkurencí. Dobrá nálada nepanovala ani mezi fanoušky, kteří nejprve v říjnu loňského roku vyvolávali konec ředitele Hynka a během února zase na protest vyprázdnili domácí kotel

Jejich gesto však nastartovalo Vervu až k parádní cílové rovince v rámci základní části, během níž si Severočeši poradili s brněnskou Kometou, pardubickým Dynamem či loňským mistrem z Třince. A příznivci žlutočerných barev začali vážně věřit ve velký obrat jinak zpackané sezony. 

Ten se ale nekonal. V předkole totiž přišel rychlý a zároveň definitivní konec. „Třebaže Litvínov předvedl solidní výkony a v některých pasážích série soupeře předčil, rozhodovaly zkušenosti s těžkými zápasy a perfektně zažitý systém hry Ocelářů,“ dodal Zamazal.