Podobné měření sil se snažila Mezinárodní hokejová federace vyjednat se zámořskou stranou již delší dobu, v úterý IIHF potvrdila vznik soutěže na tiskové konferenci v dějišti mistrovství světa v Moskvě. Premiérová konfrontace evropského a severoamerického hokeje na klubové úrovni bude součástí oslav stého výročí založení IIHF. Předběžný termín je určen na třetí týden v září, ale přesné datum, formát turnaje a klub z NHL budou teprve zveřejněny. Zástupce ze Starého kontinentu určí turnaj evropských mistrů Super Six v Petrohradu, který se uskuteční od 11. do 14. ledna.

"Hokejoví fanoušci dlouhou dobu přemýšlejí, jak by populární evropské kluby konkurovaly týmům z NHL. V září 2008 se takto utkají o Victoria Cup," řekl prezident IIHF René Fasel na úterní tiskové konferenci. Název trofeje je inspirován podle kluziště Victoria v Montrealu, kde se v březnu 1875 odehrál vůbec první hokejový zápas. Pro vítěze jsou připraveny prémie ve výši milionu švýcarských franků.

V dalších letech by měly hrát o novou trofej proti zástupci NHL nejúspěšnější kluby z hokejové Ligy mistrů, jejíž start je naplánován od sezony 2008/09. Její systém prezentovala IIHF již dříve. "Naším cílem je, aby o Victoria Cup hrály nejlepší týmy obou kontinentů, Ligy mistrů a Stanleyova poháru. Všechno je ještě ve stádiu jednání, ale věřím, že finanční ohodnocení pro vítěze je zajímavé," doplnil Fasel.

Mezinárodní hokejová federace v rámci oslav stého výročí uspořádá v nadcházejícím roce hned několik akci. Při světovém šampionátu v Kanadě budou například oceněni pamětními medailemi všichni držitelé tzv. zlatého hattricku. Klub hráčů, kteří dokázali získat zlato na olympijských hrách, mistrovství světa i triumfovat ve Stanleyově poháru, má v současné době osmnáct členů. Jsou mezi nimi i Češi Jaromír Jágr a Jiří Šlégr, šanci dostat se do vybrané společnosti má v případě úspěchu v zámoří i Jaroslav Špaček z Buffala či Robert Lang z Detroitu. V nadcházejícím roce bude například zvolen i All Star tým dosavadní hokejové historie.