Základní část hokejová O2 Extraligy v pondělí ukrojila svůj dvanáctý dílek a jen jediné kolo zbývá k dovršení první čtvrtiny.

Zřejmě nejlepší formě se nyní mezi všemi čtrnácti celky těší Vítkovice. Tým, který se dvakrát po sobě neprobojoval do play off, pod vedením kouče Hadamczika pookřál a po sedmi vítězných zápasech v řadě vévodí tabulce.

Posledním vítkovickým soustem se stala pražská Sparta. „Z obou stran to byl výborný hokej. Sparta nepřijela bránit a hrála velmi útočný hokej. Diváci si museli přijít na své,“ hodnotil trenér Vítkovic Alois Hadamczik. Trenér hostí Výborný musel skousnout jasnou prohru 1:4 a jeho tým ztrácí na čtvrtém místě kontakt s vedoucím triem.

Těsně na paty totiž Vítkovicím šlape mistrovská Slavia a plzeňský ofenzivní stroj. Právě v posledním odehraném kole předvedli Západočeši svůj neuvěřitelný střelecký potenciál. Ve druhé třetině rozprášili šesti góly do té doby pozornou obranu Třince a dokráčeli si pro snadné vítězství 7:3.

„V sezoně ale odehrajete jen pár takových třetin, možná jednu. O první pauze jsme změnili složení útoků a naše hra pak dostala větší náboj. Ale bylo to i proto, že se zvedlo nasazeních všech hráčů,“ spokojeně hodnotil uragán domácích jejich trenér Pavel Hynek.

Však také při pohledu na tabulku kanadského bodování nejdete v první pětici hned čtyři hráče Lassersbergeru. Tým kolem Martina Straky si drží vynikající průměr přes čtyři vstřelené branky na zápas.

O takové potenci si jen mohou nechat zdát ve Znojmu a Mladé Boleslavi. Oba soubory vyprodukovaly pouhých 23 gólů a díky tomu se potácí na chvostu tabulky. Mezi ně se ještě vklínil Stavjaňův Třinec, který sice míří podstatně lépe, zato obrana je trestuhodně průchodná.

„Ale tohle není jen problém utkání v Plzni, takových kolapsů už tým zažil v této sezoně víc,“ reagoval v rozhovoru pro Deník kouč Stavjaňa. „Hráči jako by si stále neuvědomovali, že hokej je o šedesáti minutách dřiny, bolesti a pak možná o chvilce radosti. To však v naší hře proti Plzni nebylo znát. Přijeli jsme si jen zahrát a ne se rvát o výsledek. V tomhle zklamalo celé mužstvo.

Znojmo v pondělí lehce odevzdalo body domácímu Liberci, Boleslav rozprášil 5:2 doma bezchybný Zlín.

„Očekávali jsme, že budeme pod velkým tlakem. To se splnilo. Liberec zaslouženě vyhrál,“ mohl pouze smutně konstatovat znojemský kouč Radim Rulík. Jihomoravané čekají jako na smilování na návrat Jiřího Dopity, marně hledají jiného vůdce.

Kanadské bodování:

1. Vlasák 16 (9 7), Fabuš 16 (9 7), 3. Kracík (všichni Plzeň) 15 (3 12), 4. Burger (Vítkovice) 14 (10 4), 5. M. Straka (Plzeň) 14 (8 6), 6. Bednář (Slavia) 14 (7 7), 7. Kolář (Pardubice) 14 (6 8), 8. Hruška, Červenka (oba Slavia) 13 (9 4), 10. Reichel (Litvínov) 13 (6 7).

Branky:

1. Burger 10 gólů, 2. Fabuš, Vlasák, Hruška, Červenka všichni 9, 6. M. Straka 8, 7. Bednář, Starý (Pardubice), Huml (Budějovice), Pletka (Liberec), Balaštík (Zlín) všichni 7.