Roztleskávačky (nebo-li cheerleaders) jsou dnes už vcelku tradiční součástí sportovních událostí, hokejové mače nevyjímaje. Doba se ale mění a ne každý je při pohledu na krásky vlnící se ve sporých úborech nadšen. Jako příklad může posloužit ruský klub Ak Bars Kazaň.

Trojnásobný vítěz Gagarinova poháru se rozhodl v nové sezoně KHL propustit svůj tým „Bars Angels“, populárních roztleskávaček starajících se až dosud o atmosféru v Tatněfť-Areně. Oficiálním důvodem je podle klubu snaha vytvořit v hale „rodinnější prostředí“ a také se tak v hledišti uvolní nějaké to místo navíc.

Není za tím ale něco jiného? Podle bývalé vedoucí „Andělů“ Riginy Barijevové je důvod vyhazovu jaksi zemitější. „Některé manželky na naše krásné dívky nereagovaly příliš dobře, proto se klub rozhodl pro toto řešení,“ citovala Barijevovou ruská média.

Za koncem cheerleaders tak prý stály hlavně některé žárlivější (nebo jen realisticky uvažující?) manželky hokejistů Kazaně, kterým se nezamlouvalo, že jejich muži tráví tolik času v blízkosti mladých krasavic.

Mimochodem: v zámořských ligách jako NHL či NBA (i leckde jinde) bývají zvykem smlouvy, jež roztleskávačky přímo zavazují nezačínat si nic s hráči. Přesto se něco takového čas od času stává…

To čekáte na příchod Tálibánu?

Rozhodnutí zbavit se tanečnic narazilo i na odpor. „Co je to za rodinné hodnoty, když je může ohrozit hokej? To si mají chlapi vypíchnout oči? Spousta manželek si se mnou fotila své manžely,“ napsala na sociální síti Uljana Trigubčaková, sportovní moderátorka a bývalá roztleskávačka Ufy.

Ta připomíná fakt, že Kazaň je hlavním městem Tatarstánu, jehož obyvatelstvo tvoří převážně muslimové. „Tatarsko, to teď oblečeš každému burku? Nebo čekáš na příchod Tálibánu,“ táže se Trigubčaková emotivně.

Nezapomínejme také, že v Rusku nesmírně populární hrdina MMA Chabib Nurmagomedov se dal nedávno slyšet, že cheerleaders jsou tou „nejzbytečnější součástí sportu“. Ak Bars se ovšem dušuje, že ke svému rozhodnutí dospěl ještě před tímto peprným výrokem.

Dámy z Bars Angels zatím rozjely petici, která má vedení Kazaně ukázat, že většina fanoušků si přeje mít své tanečnice zpět. „Milujeme hokej a Ak Bars,“ přesvědčují. Funkcionáři se sice pochlubili, že se zklamaným roztleskávačkám odměnili „hodnotnými dary“, kazaňské cheerleaders by se však spíš rády dostaly zpátky na stadion.