Vokoun vykouzlil šestou nulu v sezoně

New York – Český hokejový brankář devětatřiceti skvělými zákroky rozesmutněl střelce Toronta.

24.1.2010

Tomáš Vokoun v brance Floridy.Foto: ČTK/AP

První gól Panterů vstřelil v 25. minutě Cory Stillman v přesilové hře, když na trestné lavici seděl český obránce Tomáš Kaberle. Na konečných 2:0 upravil v 54. minutě Kenndal McArdle svým premiérovým gólem v NHL.

„Když se dostanete do formy, je to vždycky příjemné,“ konstatoval Vokoun. „Chytal skvěle, hlavně v první třetině, kterou nám pomohl přežít,“ pochválil ho trenér Peter DeBoer, který se musel obejít bez dvou zraněných opor Nathana Hortona a Davida Bootha.

„Navíc to byl náš sedmý zápas v deseti dnech. Myslím, že si hráči sáhli opravdu na dno,“ dodal DeBoer.

Dvě asistence Roberta Langa

Povedený zápas v sobotu odchytal také další český gólman Michal Neuvirth, jenž 28 zákroky přispěl k výhře Washingtonu nad Phoenixem 4:2. Na vítězný třetí gól Capitals přihrál Tomáš Fleischmann, u obou branek Kojotů asistoval Robert Lang.

Neuvirth dostal v brance příležitost poprvé od 13. ledna poté, co byl v posledních dvou zápasech vždy po čtyřech inkasovaných gólech velmi brzy vystřídán.

„Na začátku utkání byl trochu nervózní. Ale v třetí třetině nás opravdu hodně podržel,“ uvedl trenér Bruce Boudreau, jehož tým si připsal šesté vítězství v řadě.

Hvězdou večera se stal domácí útočník Alexander Sjomin, který měl prsty ve všech čtyřech gólech – jeden dal a na tři přihrál.

„Má obrovský přehled, jeden z nejlepších v celé NHL,“ vysekl mu poklonu spoluhráč Eric Fehr, autor druhého gólu. „Alex má opravdu hodně tvrdou střelu, ale lidé často zapomínají, že umí i skvěle přihrávat. Dnes to ukázal,“ dodal Fehr.

Pekanec přispěl k výhře Canadiens

Kanonádu si užili fanoušci v Montrealu, kde domácí Canadiens rozstříleli New York Rangers 6:0. Nejproduktivnější český hráč v NHL Tomáš Plekanec vstřelil poslední gól a na jeden přihrál, u prvních dvou branek si připsal asistenci obránce Jaroslav Špaček.

Canadiens rozhodli o vysokém vítězství čtyřmi góly během úvodních deseti minut druhé třetiny.

Hlavní zásluhu na něm měl útočník Mike Cammalleri, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál.

Potvrdil tak, že se mu v této sezoně proti Rangers nebývale daří – ve třech vzájemných zápasech posbíral dohromady devět bodů za sedm gólů a dvě asistence. „Miluju New York, možná mě zápasy proti Rangers o to víc baví,“ smál se Cammalleri.

Slovenský brankář Jaroslav Halák zneškodnil všech 32 střel a oslavil sedmé čisté konto v NHL. Rangers vyšli střelecky naprázdno podruhé za sebou a počtvrté z posledních sedmi zápasů.

„Myslím, že se často porážíme sami. Nedokážeme dát gól v jasných šancích a na druhé straně hned inkasujeme. Ale nebudu tady pitvat naší hru. Je několik věcí, které prostě musíme zlepšit,“ prohlásil trenér John Tortorella.

Henrik Lundqvist se poroučel z branky Rangers po čtyřech gólech. Zbytek zápasu odchytal Matt Zaba, který při své premiéře v NHL inkasoval dva góly ze čtrnácti střel. „Bylo to šílených šest nebo sedm minut, kdy jim tam spadlo úplně všechno,“ poznamenal k začátku druhé třetiny Lundqvist.

Stále bez Eliáše

Hokejisté New Jersey se po roce radovali z vítězství na ledě New Yorku Islanders, kde vyhráli 4:2. Devils, v jejichž sestavě stále chyběl Patrik Eliáš, rozhodli o svém triumfu dvěma góly v třetí třetině. Ukončili tak šestizápasovou vítěznou šňůru soupeře v domácím prostředí.

Nevídaný obrat předvedli hokejisté Anaheimu v St. Louis, když v třetí třetině smazali tříbrankové manko a nakonec vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech. Rozhodující gól vstřelil v sedmé sérii penaltového rozstřelu James Wisniewski.

Po čtyřech prohrách v řadě se dočkala vítězství Minnesota, která i díky jedné asistenci Martina Havláta porazila Columbus 4:2. Domácí vedli v zápase už 4:0, oba góly Blue Jackets padly až v poslední minutě třetí třetiny.

Boston – Ottawa 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 29. Paille – 20. Alfredsson, 37. Spezza. Střely: 33:23. Diváci: 17.565.

Philadelphia – Carolina 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 36. a 60. Carter, 4. Carcillo, 35. Pronger – 20. E. Staal, 42. Brind'Amour. Střely: 30:35. Diváci: 19.732.

Detroit – Los Angeles 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Branky: 6. Filppula, 8. Bertuzzi – 22. Kopitar, 47. Harrold, 53. Richardson. Střely: 33:33. Diváci: 20.066.

Montreal – NY Rangers 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky: 23. a 27. Cammalleri (na první Špaček, na druhou Plekanec), 10. Gomez (Špaček), 25. Lapierre, 31. Pouliot, 50. Plekanec. Střely na branku: 31:32. Diváci: 21.273.

NY Islanders – New Jersey 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky: 30. Okposo, 32. Hillen – 40. a 60. Parise, 6. Langenbrunner, 54. Salvador. Střely: 22:28. Diváci: 16.250.

Florida – Toronto 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 25. Stillman, 54. McArdle (Frolík). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 39 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely: 22:39. Diváci: 18.087.

Tampa Bay – Atlanta 2:1 po sam. náj. (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0)
Branky: 8. Stamkos, rozh. nájezd Halpern – 6. Antropov (Kubina). Střely: 26:38. Diváci: 16.212.

St. Louis – Anaheim 3:4 po sam. náj. (0:0, 2:0, 1:3 – 0:0)
Branky: 23. McDonald, 34. Crombeen, 44. Oshie – 53. a 60. Ryan, 46. S. Niedermayer, rozh. nájezd Wisniewski. Střely: 21:37. Diváci: 19.150.

Minnesota – Columbus 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 4. a 22. M. Koivu, 25. Belanger, 59. Earl (Havlát) – 60. Nash (Hejda), 60. Vermette. Střely: 28:24. Diváci: 18.173.

Vancouver – Chicago 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)
Branky: 11. a 45. H. Sedin, 8. Samuelsson, 19. Bernier, 59. D. Sedin – 44. Toews. Střely: 28:44. Diváci: 18.810.

Washington – Phoenix 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 9. Laich, 34. Fehr, 38. Sjomin (Fleischmann), 60. Ovečkin – 14. a 48. Korpikoski (na obě Lang). Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 30 střel inkasoval dva góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely: 34:30. Diváci: 18.277.

San Jose – Buffalo 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Branky: 23. a 47. Pavelski, 51. a 60. Ortmeyer, 35. Heatley – 8. Connolly, 41. Pominville. Střely: 24:40. Diváci: 17.562.