„Pokusím se samozřejmě udělat maximum při snaze o návrat, ale může to být opravdu dlouhodobý proces. V tuto chvíli však nevidím reálně možnost, že bych naskočil zpátky v blízké budoucnosti. Udělám ale vše, co je v mých silách, aby se mi podařilo vrátit se na led," prohlásil v rozhovoru se zámořskými reportéry Jakub Voráček.

Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2010 nedostal od lékařů zelenou k návratu k hokejovým aktivitám od svého posledního zápasu 4. listopadu v Tampere proti Coloradu. Při porážce 3:6 skóroval, ale ve třetí třetině ho zasáhl vysokou holí do obličeje Dryden Hunt. Druhý den v odvetě ve Finsku už Voráček v sestavě celku z Ohia scházel.

„Ve Finsku jsem skutečně utrpěl otřes mozku. Od té doby už jsem se setkal se spoustou lékařů a dalších lidí. I když se teď cítím celkem v pořádku, na návrat do hry to teď není. A v nejbližší době ani nebude," připustil Voráček.

Chybí mu kabina

O konci ale mluvit nechtěl. „Nemůžu skončit, jsem stále pod smlouvou a chci ji dodržet. Budu rád, pokud budu moct pokračovat, jestli ne, to bude záležet na tom, co řeknou doktoři." Osmiletý kontrakt na 66 milionů dolarů mu vyprší na konci sezony 2023/24.

Během patnáctileté kariéry v NHL měl podle svých slov sedm nebo osm otřesů mozku. „Ale pak byly i ty menší, kde si nejste úplně jistí. Musím dobře zvážit všechny možnosti, které mám. Vždycky jsem se snažil hrát s různými potížemi a nemusel vynechat moc zápasů, ale moc dobře vím, že zranění hlavy jsou vážným problémem."

Jakub Voráček
O Voráčka se strachují i kamarádi. Konec kariéry? Těžké rozhodnutí, říká Tlustý

V normálním životě funguje bez problémů. „Mohu žít normální život, to je důležité, ale stále mám symptomy související s tím posledním otřesem mozku i těmi předchozími. Nejhorší ale je, že mi chybí možnost být součástí toho všeho, být s klukama v kabině. A Markéta mě má doma už taky plné zuby," usmál se.

Jakub Voráček promluvil k novinářům:

Zdroj: Youtube

Do Columbusu, který si jej vybral do NHL během draftu 2007 jako celkově sedmého hráče v pořadí, se Voráček vrátil před minulou sezonou po deseti letech strávených ve Philadelphii. V ročníku 2021/22 byl nejproduktivnějším hráčem mužstva s 62 body ze 79 zápasů za šest branek a 56 asistencí. V této sezoně stihl odehrát 11 utkání s bilancí gólu a pěti nahrávek.

Celkem za kariéru v NHL má na kontě už 1058 startů v základní části a 806 bodů (223+583). Lepší byli z českých hokejistů pouze Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Ze 49 duelů ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup přidal Voráček 28 bodů díky devíti brankám a 19 přihrávkám.