Jágr po duelu s Washingtonem nedohrál ani následující mač proti Tampě. Málo platné, pomalu se mu blíží pětačtyřicáté narozeniny…

„To víte, už je starý a dostává křeče," žertoval po zápase floridský trenér Gerard Gallant. Ti dva trenér a slavný veterán si ze sebe poměrně často utahují. Podle Gallanta to prý s Jágrem není nijak vážné, alespoň po zdravotní stránce. Jiná věc ale je, jak se útočníkovi s ikonickým číslem 68 na zádech daří na ledě. V minulém ročníku byl nejproduktivnějším borcem Panterů. A nyní? Horší vstup do sezony od svého návratu z Ruska nezažil.

„Je úžasné, jak tvrdě na sobě dokáže pracovat. Proto pořád patří mezi nejlepší," myslí si Gallant a určitě to neříká jen ze zdvořilosti. I hokejisté Floridy jsou trvale fascinováni vytrvalostí čtyřicátníka z Kladna. „Je to žijící legenda, inspirace pro nás všechny," říkají uctivě.

PSALI JSME: Pastrňák potvrdil střeleckou formu, Jágr opět nedohrál

Góly zatím nepřicházejí

Když nastoupí, je Jágr na ledě znát dostává se do šancí, střílí, vytváří šance pro druhé. Jen body

tolik nepřibývají. „Šancí mám dost, ale nedaří se mi poslat puk do branky," postěžoval si Jágr před pár dny. Zatím není důvod bít na poplach podobné výkyvy v produktivitě dřív nebo později potkají každého útočníka. Rozhodně to není důkaz, že české legendě v zámoří odzvonilo.

Horší je, že Floridě by se zrovna teď Jágrovy góly víc než hodily. Panteři do sezony vstoupili nemastně neslaně a potřebují přidat. Zdravotní trable totiž neobtěžují zdaleka jen Jágra.

Jaromír Jágr (v bílém) v utkání s Torontem.Zdroj: ČTK/AP

Prvních 13 zápasů Jaromíra Jágra v nové sezoně od návratu do NHL:2011/2012 (Philadelphia): 13 bodů (5 gólů + 8 asistencí)
2012/2013 (Dallas): 11 bodů (4 góly + 7 asistencí)
2013/2014 (New Jersey): 10 bodů (3 góly + 7 asistencí)
2014/2015 (New Jersey): 9 bodů (2 góly + 7 asistencí)
2015/2016 (Florida): 12 bodů (7 gólů + 5 asistencí)
2016/2017 (Florida): 5 bodů (1 gól + 4 asistence)

Forvardy Floridy kosí zranění

Kvůli zranění jsou mimo hru další tři elitní útočníci v tomhle ročníku ještě nenastoupili Jonathan Huberdeau a Nick Bjugstad, na marodce se k nim přidal také Jussi Jokinen. A tyhle ztráty prostě musí být na souhře všelijak poslepovaných útočných formací znát. Navíc to vůbec nestřílí kanonýrovi Aleksanderu Barkovovi, který v minulém ročníku atakoval hranici třiceti gólů.

„Podívejte se, kolik je teď v naší sestavě mladých kluků. Ale nemůžeme se vymlouvat na zranění, to mají v každém klubu," uvedl trenér Gallant. „Teď se ukáže opravdová síla našeho týmu včetně náhradníků," dodal bojovně.

Ztráty se těžko dohánějí

Co jiného má také říkat? Klub přes léto utrácel miliony dolarů s vidinou kýženého úspěchu v play-off. Minulý ročník znamenal pro Pantery rekordní bodový zisk v základní části, ale také bolestivé vyřazení hned v prvním kole bojů o Stanley Cup. Tomu by se na Floridě tentokrát rádi vyhnuli, jenže nejdřív se musí do play-off vůbec dostat.

„Ztráty ze začátku ročníku se pak těžko dohánějí," uvědomuje si i ostřílený Jágr. Pro Pantery teď nastává možná klíčové období potřebují sbírat body, kde se dá. Naposledy dokázali i bez odstoupivšího Jágra zdolat Tampu. „Už v minulých zápasech jsme nehráli špatně, jen jsme nedávali góly," komentoval to brankář Roberto Luongo.

Pořád platí otázka, kterou si klade hodně pochybovačů. Co když minulá podařená sezona Floridy vůbec nebyla součástí dlouhodobě vzestupného trendu, ale naopak anomálií, po které bude následovat pád zpátky na dno ligy? Jágr a spol. musí i přes všechna zranění opor dokázat, že Panteři mají na to uvelebit si na další roky mezi vybranou elitou NHL.

ČTĚTE TAKÉ: Jágr zůstává v klidu. 750 gólů v NHL? Líbí se mi víc 800, vzkázal