"Ten cíl je jednoznačný. Chceme tady zůstat, protože je to velká výhoda. Je celkem jedno, proti komu bychom potom hráli," řekl Vůjtek, jehož mrzelo, že jeho tým nedosáhl na tři body. Ty by hrozbu stěhování do Petrohradu definitivně odvrátily.

Podle Vůjtka chybělo k úspěchu jen to, aby jeho tým pojistil jednobrankové vedení. "První dvě třetiny jsme soupeře přestříleli, dali jsme tři tyčky a spadnout tam druhý gól jako s Kazachstánem, tak by ten zápas asi dopadl jinak," navázal Vůjtek.

Dánové dokázali vyrovnat ve 44. minutě v přesilové hře, ale zkušeného kouče mrzelo, jak k vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě došlo.

"Bohužel jsme udělali hrubou chybu v rozehrávce. Kdybychom dobře rozehráli, tak k tomu vyloučení nedošlo. Ale ztratili jsme tam kotouč, ten šel ke střídačce a rozhodčí napočítal šest hráčů. Stačilo puk vyvézt na druhou stranu ven a při tom střídání by se to nestalo," vrátil se k situaci, při které Dánové vypíchli puk obránci Tomáši Kundrátkovi.

Češi pětkrát nastřelili tyč

Vůjtek ale žehral spíše na nízkou produktivitu v utkání. V předešlých pěti zápasech dali Češi vždy nejméně tři branky, tentokrát se jim to nepodařilo. Celkem pomohla soupeři v utkání pětkrát tyč. "Byla to samozřejmě jen jedna obdržená branka, na to se nemůžeme vymlouvat. My jsme měli hlavně dát více gólů," uvedl Vůjtek.

"Byly tam dvě tyčky, to jsme mohli odskočit na 2:0. Deset vteřin po tom prvním gólu byla jedna od Birnera, těsně před koncem druhé třetiny teč Plekance. A to se nám vymstilo."

Češi na turnaji porazili Rusko (3:0) i Švédsko (4:2), ale po Lotyšsku teď utrpěli ztrátu i s dalším papírově slabším soupeřem. "Myslím, že jsme herně byli trošku lepší než Dánové. Přeci jen jsme těch střel měli o dost víc než soupeř, ale už jsem to říkal na začátku turnaje. Nejsme mužstvo, které by přehrávalo takzvané slabší soupeře rozdílem třídy jako třeba Rusové. Musíme hrát pořád v plném bruslení," podotkl Vůjtek.

Kam s Faksou?

Nemyslí si, že v případě boje o setrvání v Moskvě by se před duelem se Švýcarskem dostalo mužstvo pod nějaký větší tlak. "Tlak je celé mistrovství. To už byl na postup do čtvrtfinále, ustáli jsme to i zkraje, když jsme porazili ty silné týmy, i když tam jsme nebyli favorité. Uvidíme, jak se mužstvo srovná," řekl Vůjtek.

"Musí to ustát, když to neustojí, tak nemáme co dělat ve špičce této skupiny. Máme ještě jeden zápas, pořád to máme ve vlastních rukách. Musíme uhrát zápas se Švýcarskem, nebo čekat na další výsledky," doplnil Vůjtek.

Poprvé zařadil do hry posilu z NHL Radka Faksu. Útočník Dallasu nastoupil do druhé třetiny ve čtvrté formaci místo pravého křídla Richarda Jarůška. Po dlouhém cestovaní a nedělním ranním příletu do Moskvy strávil na ledě celkem pět minut a 51 vteřin. Vůjtek s asistenty bude přemýšlet, jak Faksu zařadit v dalších zápasech.

"Je v podstatě lepší na centru. Uvidíme. Ale samozřejmě jsme od něj nemohli dneska čekat nějaké velké výkony. Jeho cesta se hodně protáhla, přijel ráno v sedm a je to pro hráče složité," řekl Vůjtek. "Dali jsme ho tam, aby nasál atmosféru mistrovství světa," dodal.